Stanovništvo – kolateralna šteta
Ona je u pismu višim razinama vlasti, inspektoratima, sudstvu, tužiteljstvima i svim zainteresiranim stranama kao istaknula da nelegalno deponiranih 300 tona otpada, transportiranog iz Italije u Drvar, pokazuje sve nedostatke i administrativnu neuređenost zakonskih regulativa između Hercegbosanske županije i Federacije BiH, te da je lokalno stanovništvo kolateralna šteta.”Kolateralna šteta je nerazvijena lokalna uprava i narod koji tu živi ili je nekom od zainteresiranih strana u interesu da se kompletan `slučaj` zataška”, navela je Runićeva.
Ona je opisala kako danima pokušava administrativnim i zakonskim modelima da postigne cilj da otpad bude uklonjen s područja općne Drvar, te je podsjetila da je županijskom Ministarstvu prostornog uređenja i zaštite životne sredine bilo je potrebno samo šest dana da izda rješenje o nepostojećem reciklažnom pogonu, a Federalnom manje od 25 da izda dozvolu za uvoz, i istog dana kada je FBiH proglasila stanje nesreće uzrokovano virusom.Podsjetimo, sumnjivi otpad uvezen je pod krinkom noći, u jeku pandemije, uz sve dozvole svih razina u Bosni i Hercegovine. Dozvolu za uvoz dale su i županijske i federalne vlasti, iako u Hercegbosanskoj županiji ne postoji pogon za reciklažu. Firma koja je uvezla talijansko smeće “Krom reciklaža” registrirana je na adresi općine Drvar. Mnogo neregularnosti, još više pitanja, ali dominira jedno: je li ”smećarska mafija” pronašla novu deponiju – Bosnu i Hercegovinu?
Slučaj su otkrile komšije Grahovljaci, a talijansko smeće ubrzo je potreslo sve razine vlasti, od Drvara, preko Livna, do Sarajeva.I to smeća uvezenog u jeku pandemije iz najpogođenijeg dijela Italije, Padove. Podgrijava to strahove mještana da otpad dolazi iz COVID bolnica, piše N1.Dozvolu za upravljanje otpadom rješenjem je potpisao županijski ministar Hikmet Hodžić. U izdatom dokumentu stoji da se “Krom reciklaži” odobrava uvoz blizu 8.000 tona smeća godišnje, a navode se i pogoni u mjestu Pasjak, gdje navodno postoji mogućnost reciklaže.
Poduzeće “Krom reciklaža” osnovali Rodoljub Dinić iz Beograda, Miljan Lainović iz Novog Sada i Krsto Medan iz Zrenjanina. S tim investitorima sastajala se i načelnica Drvara, vjerujući da će izgraditi kompostanu.Od federalne ministrice Đapo očekuje da Italiji pošalje urgenciju za vraćanje spornog otpada. Objašnjava i zašto je firma uvoznik “Krom reciklaža” registrirana na adresi općine.”Od njih (od Suda) sam službeno dobila odgovor da je došlo do greške prilikom notarske obrade dokumenta i u prijavi je greškom ostala Titova 1. Narod po meni reagira potpuno realno. I ja kao stanovnik Drvara imam istu bojazan”, kaže Dušica Runić, načelnica Drvara.
Bojazan da će talijansko smeće uništiti jedino što je Drvarčanima ostalo – čistu životnu sredinu. Prozvana federalna ministrica Edita Đapo kaže:”Svako ministarstvo radi po zahtjevu, dokumentacija koju su oni nama dostavili je potpuno čista. Tu se radi o poduzeću koje je od županije dobilo dozvolu za upravljanje otpadom. Bilo je sve opisano da tu imaju hale za smještaj, mašine i slično”.Ono što je bilo opisano na papiru, nitko nije provjerio na terenu, pa su sve razine jedna za drugom izdavald potrebne dozvole. Jedan šleper završio je u Bihaću, dodatni u Busovači. U smeću se pored Drvara guši i susjedno Grahovo. Hoće li na talijanskom smeću neko zaraditi novac, ili pak zatvor, pitaju se građani.Struka ponavlja da je u BIH zabranjen uvoz smeća radi odlaganja.
Izvor:bljesak