Raskrinkavanje.ba

Nova.rs → BiH: Zabranjeno pušenje u kafićima i zatvorenim objektima

26.05.2021
Tekst članka

Zastupnički dom Parlamenta FBiH danas je izglasao zakon kojim se zabranjuje konzumiranje duvana u svim javnim zatvorenim objektima, javnom prevozu, ali i u privatnim automobilima u kojima se nalaze i deca. "Za" je glasalo 63, troje je bilo protiv, a dvoje suzdržano. U obrazloženju ovakvog predloga navodi se potreba da se zaštiti zdravlje građana i pravo pojedinca da živi i radi u okruženju bez duvanskog dima. Takođe, pozivaju se i na usklađivanje direktiva s Evropskom unijom.

Parlamentarci su se danas nakon rasprave izjasnili na predlog Vlade o novom zakonu, koji treba da reguliše upotrebu duvana u javnom prostoru.

 

Cigarete, pušenje

Finske vlasti planiraju strože zabrane pušenja na otvorenom

SVET

28. apr. 2021

Od posledica pušenja u Srbiji godišnje umre 15.000 ljudi

ZDRAVLJE

08. apr. 2021

Predlog zakona sada ide na Dom naroda Parlamenta FBiH gde treba dovoljnu podršku da bi stupio na snagu.

Pre rasprave parlamentarci su danas kazali da je došlo vreme da nakon 12 godina od potpisa sa Svetskom zdravstvenom organizacijom ova odluka ugleda svetlo dana i da se zaštiti zdravlje građana. Istaknuto je i da će zabrana pušenja u zatvorenim javnim objektima biti veliki plus na putu BiH ka članstvu u EU. Ali, neki su i bili protiv ovako rigoroznog zakona.

Predlog zakona predviđa da od dana stupanja zakona na snagu svi će imati 18 meseci da stvore uslove za sprovođenje zakona, a kazne se neće primenjivati u tom periodu.

Radi se o do sada najstrožem zakonu koji podrazumeva potpunu zabranu konzumiranja duvana i duvanskih proizvoda u svim zatvorenim javnim prostorima, mestu rada i javnom prevozu. Takođe, zabranjuje se i konzumacija duvana u privatnim vozilima u kojima se nalaze maloletne osobe. Izuzetak je konzumiranje duvana za žvakanje i duvana za šmrkanje.

Ovaj predlog zakona se primenjuje na duvan, duvanske i ostale proizvode (nargile, vodene lule…) za pušenje, uključujući elektronske cigarete, bezdimne duvanske proizvode i biljne proizvode za pušenje.

Kako je navedeno u predlogu, vlasnici ugostiteljskih objekata (restorana, kafića i slično) biće dužni na vidnim mestima istaknu znak „zabranjeno pušenje“, a u objektu ne smeju da budu istaknute pepeljare i druge posude za odlaganje pepela. Vlasnik objekta će one koji ne budu poštovali ovaj zakon biti dužan da opomene, uskrati uslugu ili zatraži da osoba napusti prostor. U protivnom, vlasnik objekta će biti dužan da pozove policiju.

Zakon je predvideo i izuzetke od ove zabrane pa će tako pušenje cigareta biti dozvoljeno za korisnike usluga u službama i odeljenjima za zaštitu mentalnog zdravlja i drugim ustanovama koje pružaju psihosocijalnu rehabilitaciju.

Pušenje će biti dozvoljeno na aerodromima i to u posebnom prostoru, ali o tome odluku donosi direktor aerodroma.

Zakon tretira i zabranu stavljanja u promet duvanskih proizvoda koji sadrže razne vrste aditiva, koji stvaraju utisak da je duvanski proizvod manje opasan. Zabranjeno je stavljanje u promet i duvanskih proizvoda koji sadrže arome poput filtera i sl.

 

Turska zabranjuje pušenje: Sad morate da nosite maske

SVET

12. nov. 2020

Kako izgledaju zidovi posle 21 godine pušenja u kući

LIFESTYLE

15. mar. 2021

Takođe, zakon zabranjuje svaku vrstu reklamiranja duvana i duvanskih proizvoda, isticanje fotografija, logotipa i slično.

Pravna osoba koja ne zabrani upotrebu duvana kazniće se novčanom kaznom do 5.000 KM, a fizička osoba koja konzumira duvan i duvanske proizvode na javnom zatvorenom mestu kazniće se novčano sa 100 KM.

U obrazloženju ovakvog predloga navodi se potreba da se zaštiti zdravlje građana i pravo pojedinca da živi i radi u okruženju bez duvanskog dima. Takođe, pozivaju se i na usklađivanje direktiva s Evropskom unijom.

S druge strane nesumnjivo će ovaj predlog izazvati ogorčenje privrednika, naročito vlasnika restorana i kafića na koje bi ovaj zakon i te kako treba da se odrazi. Zanimljivo je i to da u entitetu RS nisu predviđene ovako drastične mere.

Članak indeksiran 31.05.2021. Zadnji put osvježen 31.05.2021.

Ocijenjeno u analizi