Raskrinkavanje.ba

Blic → Čavić: Mnogi nisu verovali u trajnost Dejtonskog sporazuma

20.11.2017
Tekst članka

Predsednik NDP Dragan Čavić izjavio je da je Dejtonski mirovni sporazum doneo Srbima, kao konstitutivnom narodu, državnost i suverenitet u BiH, te dao mogućnost razvoja i da slobodno grade svoju budućnost.

Dragan ČavićFOTO: D. BOŽIĆ / RAS SRBIJA

Dragan Čavić

- Republika Srpska i dalje postoji, iako su mnogi koji su u Dejtonu učestvovali mislili da će Dejtonski mirovni sporazum biti kratkog daha i karaktera - rekao je Čavić.

On je naveo da, bez obira što su prošle 22 godine, kod političkih predstavnika Srba, Bošnjaka i Hrvata postoji različito poimanje Dejtonskog mirovnog sporazuma.

- Za Srbe je Dejtonski mirovni sporazum međunarodno stečeno pravo, a za Hrvate i Bošnjake međunarodno stečena nepravda - rekao je Čavić.

Dodaje da se u političkom stavu Hrvata i Bošnjaka ništa nije promenilo, kao ni kod srpskih političkih aktera kada je reč o ovom sporazumu i njegovim temeljnim vrednostima.

Čavić smatra da bi bili srećni politički predstavnici Hrvata i Bošnjaka kada bi bio donesen "Dejton 2", ali da za to ne postoje uslovi.

- Ne verujem da je “Dejton 2” opcija koja se može videti u neko skorije vreme uprkos tome što na tome posebno insistira vlast u Hrvatskoj. Iako je Hrvatska članica EU, takvo mišljenje ne dele ostale članice - zaključio je Čavić.

Okončan rat

Pre 22 godine u američkoj bazi Rajt Peterson u Dejtonu parafiran je Opšti okvirni sporazum za mir u BiH i njegovih 12 aneksa, čime je okončan rat u BiH i uspostavljen njen ustavno-pravni poredak.

Ovim sporazumom stvorena je državna zajednica BiH sastavljena od dva entiteta, Republike Srpske i Federacije BiH, koji su potpisnici svih aneksa kao ključnih dokumenata za provedbu i funkcionisanje države nastale međunarodnim ugovorom.

Dejtonski sporazum, nakon tronedeljnih pregovora, parafirali su tadašnji predsednici Srbije Slobodan Milošević, Republike BiH Alija Izetbegović i Hrvatske Franjo Tuđman.

Sporazum je parafiran u prisustvu tadašnjeg državnog sekretara SAD Vorena Kristofera, a osim njega glavni američki posrednici bili su Ričard Holbruk i general Vesli Klark.

Dejtonski sporazum zvanično je potpisan 14. decembra 1995. u Jelisejskoj palati u Parizu.

Dan uspostavljanja Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH - 21. novembar republički je praznik i neradni dan u Republici Srpskoj.

Članak indeksiran 12.12.2021. Zadnji put osvježen 12.12.2021.

Ocijenjeno u analizi