Bjelica je ocijenio da je, nakon 28 godina, Republika Srpska je u poziciji da brani tako „osakaćen“ Dejtonski mirovni sporazum, da se čvrsto drži nečega što su oni koji su ga kreirali odbacili i pogazili 10 sekundi nakon potpisa.
– A nije trebalo da ga uništavaju, jer je zaista vođeno računa o svemu. Aneks četiri ovog sporazuma koji je i Ustav dejtonske BiH predstavlja okvir, koji bi da je provođen i poštovan od BiH napravio uspješnu i naprednu zemlju – smatra Bjelica, koji je i načelnik opštine Sokolac.
Ovako, dodao je on, trenutna situacija vodi ka disoluciji.
Bjelica je rekao da, kada je nastajao mirovni sporazum o prekidu ratnih dejstava, tadašnje srpsko rukovodstvo nije bilo oduševljeno mnogim pitanjima.
– Nismo ostali u Јugoslaviji, nismo se ujedinili sa Srbijom, nismo postali samostalni. Nismo dobili izlaz na more, u ratu branjene i odbranjene teritorije poput sarajevskih opština smo morali da predamo, te nije riješeno pitanje Brčkog – rekao je Bjelica.
Prema njegovim riječima, Sporazum je prihvaćen uz pritisak i sveopštu agresiju na srpski narod, uz uslovljavanja čak i iz Srbije.
– Prihvatili smo ga jer je donosio mir. Shvatili smo ga kao priznanje Republike Srpske i priznanje našeg prava da odlučujemo o sebi. Bilo je to međunarodno priznanje ispravnosti i legitimiteta naše borbe. Tako smo lakše podnijeli sve ono što nam u tom sporazumu nije odgovaralo – naglasio je Bjelica.
Nakon toga, dodao je Bjelica, uslijedila je borba u miru.
– Pritisak je dobio drugačiji oblik, a ucjene i tortura drugačije, institucionalno lice. Tako je odlukama međunarodnog guvernera Dejtonski mirovni sporazum prekrajan, skraćivan, sakaćen i dorađivan i uvijek na štetu srpskog naroda – ukazao je Bjelica, pojašavajući u čemu se sve ogleda taj raskorak.
On je istakao da mu sve ovo liči na SFRЈ od 1988. godine kada su političari i međunarodna zajednica, ne shvatajući duh vremena ni šta se dešava u zemlji i svijetu, vodili neke svoje svađe i svađice, nadgornjavali se oko rotiranja i fotelja, a brinuli o zapisnicima i saopštenjima sa sjednica koje su ličile na kafanske rasprave.
Bjelica je izrazio nadu da će u Republici Srpskoj raditi na tome da u pomenutoj analogiji sve više liči na Sloveniju iz tih vremena.
Punih 28 godina navršava se sutra od kada je u američkoj bazi „Rajt Peterson“ u Dejtonu parafiran Opšti okvirni sporazum za mir u BiH i njegovih 12 aneksa, čime je okončan rat u BiH i uspostavljen njen ustavnopravni poredak.
Ovim sporazumom stvorena je državna zajednica BiH sastavljena od dva entiteta – Republike Srpske i Federacije BiH, koji su potpisnici svih aneksa.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: rtrs.tv