Raskrinkavanje.ba

Prirodno lečenje → Crni i crveni luk za štitnu žlezdu

14.12.2017
Tekst članka

Iako je štitna žlezda mala, veoma je važna za vaš organizam, jer proizvodi hormone koji utiču na svaku ćeliju, tkivo i organ u telu.

Poremećaji štitne žlezde mogu se lečiti brojnim terapijama, ali, mogu se razviti u ozbiljan zdravstveni problem ako se ne leče.

Svetski popularan ruski lekar, iz St. Petersburga, Igor Knjazkin, veruje da je pronašao pravi lek za poremećaje štitne žlezde, i da crveni luk ima najveći efekat u lečenju ovog stanja.

Iako postoji više od 600 vrsta luka, u kuhinjama su najviše zastupljeni crveni, crni, beli i mladi luk, ali i praziluk.

Crveni luk se kao začin danas koristi u mnogim kuhinjama sveta, ali i kao prirodni lek u narodnoj medicini.

Kod nas on je zastupljen u svim domovima, kao začin, ali i kao lek za mnoge zdravstvene tegobe.

Kada je u pitanju lečenje štitne žlezde, crveni i crni luk su se pokazali kao odlično rešenje.

Crveni i crni luk kao prirodni lek

Crveni luk (Allium cepa) kao i crni luk, je zeljasta biljka iz porodice Alliaceae, poreklom iz Azije, ali danas se gaji širom sveta, jer spada među najotpornije vrste baštenskog povrća.

U ljudskoj ishrani priprema se u salatama, i kao začin. Pošto sadrži eterično ulje bogato sumporom, kod guljenja ili seckanja izaziva suzenje očiju. Različitih je veličina, kao i oblika, boje i ljutine.

Crveni luk ima ogromnu antibakterijsku, antifungalnu, protivupalnu i antitumornu snagu. Sadrži ugljene hidrate, proteine, minimalnu količinu masti (oko 0.2 posto) i minerale, poput kalcijuma, fosfora i gvožđa.

Ekstrakti crvenog luka bogati su fenolnim komponentama i imaju antikancerogeno delovanje. Fenoli i polifenoli se smatraju jedinjenjima sa antimikrobnim delovanjem.

Podzemne lukovice, odnosno glavice, predstavljaju hranljivi deo crvenog i crnog luka, a i deo koji se koristi u svrhu lečenja.

Posebnim izvorom fenolnih komponenata smatra se ljuska luka, kojom je obmotana glavica.

Za crveni luk se smatra da je najbogatiji izvor flavonoida u ljudskoj ishrani. Od flavonoida je bitan kvercetin, koji ima snažne efekte na imunitet i upale.

U jednom sprovedenom istraživanju koje je obuhvatilo veliki broj vrsta povrća i voća, utvrđeno je da crveni luk sadrži najveći procenat kvercetina.

Preporuke o doziranju mogu varirati zavisno od vašeg zdravstvenog stanja, budući da nema dnevno preporučenih količina kvercetina.

Da treba konzumirati namirnice bogate kvercetinom, zaključak je sprovedenih ispitivanja koja naglašavaju da kvercetin usporava razvoj tumora, a može preventivno delovati ili lečiti i rak debelog creva.

Članak indeksiran 29.06.2023. Zadnji put osvježen 29.06.2023.

Ocijenjeno u analizi