Raskrinkavanje.ba

Mondo.rs → Dejtonski sporazum, 14 godina kasnije

21.11.2019
Tekst članka

Na današnji dan pre tačno 14 godina potpisan je Dejtonski mirovni sporazum, kojim je okončan grašanski rat u Bosni i Hercegovini (1992-1995).

Na današnji dan pre tačno 14 godina potpisan je Dejtonski mirovni sporazum, kojim je okončan grašanski rat u Bosni i Hercegovini (1992-1995).

U Republici Srpskoj se 21. novembar obeležava kao državni praznik. Sporazum je, inače finalno parafiran 14. decembra 1995. godine u Parizu.

I posle 14 godina, prisnutna su različita tumačenja ovog dokumenta. Ono u čemu se svi slažu jeste da je Dejtonski sporazum zaustavio rat u BiH i zbog toga se smatra jednim od najuspešnijih mirovnih ugovora u svetu.

Međutim, svaka strana u BiH i dalje ima svoje tumačenje tog sporazuma, kao i kancelarija visokog predstavnika. Dok je za bošnjačku stranu, ali i hrvatsku, Dejtonski sporazum prevaziđen, srpska strana je za njegovu doslednu primenu.

Premijer RS Milorad Dodik je, povodom 14. "rođendana" Dejtona izjavio Srni da je taj sporazum najbolji mirovni sporazum u svetu nakon završetka Drugog svetskog rata: "Prošlo je 14 godina od potpisivanja sporazuma i u BiH nema etničkih sukoba. Nije ih bilo od 1995. godine i to je svakako najznačajnija vrednost ovog sporazuma. Njegova druga, gotovo jednako značajna vrednost je politički sistem koji je uspostavljen u Dejtonu."

Dodik je istakao da se decentralizovana BiH, sastavljena od dva ravnopravna entiteta i tri ravnopravna naroda pokazala kao najbolja formula za zajednički život u BiH, jer da taj sistem nije dobar, dodao je, ova država ne bi mirno funkcionisala već 14 godina.

"Sama činjenica da bi promena i najmanjeg zareza u tom sporazumu izazvala poremećaj u BiH, nedvosmisleno govori o tome da su kreatori Dejtonskog sporazuma bili izuzetni vizionari. Ako međunarodna zajednica, na čelu sa SAD, ima čime da se ponosi na spoljnopolitičkom planu u proteklih 20 godina, to je svakako Dejtonski mirovni sporazum, u kome su Amerikanci igrali najvažniju ulogu", ocenio je Dodik.

On je naveo da svi problemi u BiH proističu iz činjenice da je nizom pojedinačnih reformi i nametanjem rešenja mimo volje enititeta i naroda u BiH, međunarodna zajednica, oličena u raznim visokim predstavnicima, delimično narušila Dejtonski mirovni sporazum.

"Svi koji računaju na to da je budućnost BiH u rušenju Dejtonskog sporazuma veliki su politički avanturisti ili neznalice, što na kraju dođe na isto. Onoga trenutka kada padne sporazum kojim je država uspostavljena - pada i država koja je sporazumom uspostavljena. Mi nismo avanturisti, nama nije do rata i sukoba“, poručio je premijer RS.

"RS se odrekla mogućnosti da samostalno funkcioniše i ostala je u državno pravnom okviru zvanom BiH. Tokom 14 godina izgubila je previše svojih nadležnosti i previše vremena preganjajući se sa onima koji je 14 godina nakon rata ne žele prihvatiti. Mi nemamo nameru, ni pravo da više išta izgubimo. Već smo i previše izgubili i dali", rekao je Dodik.

Svih ovih godina BiH je bila bez zvanične verzije ovog sporzuma, čija kopija je tek nedavno dostavljena institucijama BiH, i to posredstvom francuske ambasade. Francuska je institucijama BiH dostavila kopiju originalnog Dejtonskog sporzuma, koji je, posle parafiranja u Parizu, pohranjen u francuskom ministarstvu unutrašnjih poslova.

Tvorcem Dejtonskog sporazuma smatra se američki diplomata Ričard Holbruk, koji je kasnije rekao da je najveća greška tog dokumenta što je njime priznata Republika Srpska.
 

Članak indeksiran 12.12.2021. Zadnji put osvježen 02.03.2023.

Ocijenjeno u analizi