Raskrinkavanje.ba

Blic → Đokić: Sporenje između onoga što je potpisano u Dejtonu i onoga što se dešava u praksi, često vodi ka brojnim blokadama

21.11.2019
Tekst članka

Predsednik Socijalističke partije Petar Đokić izjavio je da i ovu godišnjicu parafiranja Dejtonskog mirovnog sporazuma treba iskoristiti kao vrstu pouke da svi odustanu od onoga što u Dejtonu nije potpisano, te da se posvete onome što je potpisano.

– To znači da se omogući da entitetska organizacija BiH nastavi da nesmetano funkcioniše, jer ovakva BiH nije uspostavljena kao privremena državna zajednica, već da na principima Dejtona osigura trajan mir, stabilnost i normalan život svim ljudima koji u njoj žive – rekao je Đokić.

Prema njegovim rečima, u Dejtonu je potpisan sporazum za mir iz koga je proizašla ideja da bude obezbeđena stabilnost u BiH i da se krene putem obnove i razvoja.

– Smatram da se moglo učiniti mnogo više. BiH posebno u ekonomskom smislu mnogo zaostaje, jer su permanentno prisutni sporovi u vezi sa onim što nije potpisano u Dejtonu, a nastoji se uvesti u praksu – smatra Đokić.

OKONČAN RAT U BIH NA DANAŠNJI DAN PRE 24 GODINE ZAKLJUČEN DEJTONSKI SPORAZUM

Prema njegovim rečima, kada bi svi dosledno poštovali ono što je potpisano, bez obzira na to koliko se to nekome dopada ili ne, bilo bi mnogo stabilnije stanje u zemlji, politički odnosi bi bili sasvim drugačiji, a i opšti napredak bi mogao biti veći.

– Ovakvo stanje, uz stalno sporenje između onoga što je potpisano i verifikovano u Dejtonu i onoga što se dešava u praksi, često vodi ka brojnim blokadama koje najdirektnije pogađaju život ljudi u BiH – ocenio je Đokić.

Danas se navršavaju 24 godine od kada je u američkoj bazi Rajt Peterson u Dejtonu parafiran Dejtonski mirovni sporazum, čime je okončan rat u BiH i uspostavljen njen ustavno-pravni poredak.

Dejtonskim sporazumom stvorena je državna zajednica BiH sastavljena od dva entiteta, Republike Srpske i Federacije BiH.

Članak indeksiran 12.12.2021. Zadnji put osvježen 31.12.2021.

Ocijenjeno u analizi