Raskrinkavanje.ba

Fokus → Finska premijerka zbog porodice donosi historijski zakon? (FOTO)

16.12.2019
Tekst članka

Države u Evropskoj uniji posebno su poznate po kulturama rada prilagođenim porodicama i porodičnom životu, a Finska se nimalo ne razlikuje

Sanna Marin (34) donedavno je obnašala dužnost ministrice prometa u Finskoj, a prošlog utorka je postala najmlađa premijerka u historiji ove zemlje. Tim izborom postala je i trenutno najmlađa aktuelna premijerka na svijetu. Njezina ideja o četverodnevnom radnoj sedmici sa šest radnih sati u danu vruća je tema u ovoj zemlji još od augusta , kada ju je prvi put najavila.

Dok sve više kompanija nastoji povećati produktivnost uz zadržavanje naglaska na ravnoteži između radnog i privatnog života, ideja o kraćoj radnoj sedmici postaje sve uobičajenija. Države u Evropskoj uniji posebno su poznate po kulturama rada prilagođenim porodicama i porodičnom životu, a Finska se nimalo ne razlikuje.

“Četverodnevna radna sedmica, šestosatni radni dan. Zašto to ne bi mogao biti sljedeći korak? Je li osmosatno radno vrijeme zauvijek definirano? Vjerujem da ljudi zaslužuju provesti više vremena sa svojim porodicama i voljenima, baveći se svojim hobijima i drugim aspektima svog života poput npr. kulture. To bi mogla biti sljedeća stepenica za nas u radnom svijetu”, izjavila je nedavno Sanna Marin za novine Helsinki Times.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Sanna Marin (@sannamarin) Vel 25, 2018 u 9:00 PST

 

Pojedine međunarodne firme poput Microsofta u Japanu već su implementirale kraće radne dane s četverodnevnim radnom sedmicom i peterosatnim radnim danom. Ustanovljeno je da takva praksa kod zaposlenika ne dovodi samo do toga da više vremena provode sa svojim porodicama ili baveći se raznim hobijima nego da im se i produktivnost povećala.

Tu ipak treba uzeti u obzir da ovi primjeri pokazuju korist kraće radne sedmice za individualne kompanije, tek će se s protekom vremena pokazati kakav benefit od ovakve ideje može imati cijela država.

Članak indeksiran 30.01.2020. Zadnji put osvježen 30.01.2024.

Ocijenjeno u analizi