Raskrinkavanje.ba

Borak → Hoće li Schmidt nametnuti i izmjene Izbornog zakona BiH i provesti presudu Ustavnog suda BiH?

13.04.2022
Tekst članka

Njemački državljanin Christian Schmidt, kojeg zbog ruskog veta Vijeće sigurnosti UN-a nije potvrdilo za Visokog predstavnika u BiH, što je neosporna činjenica, jučer je upotrijebio tzv. Bonske ovlasti (koje ne postoje u Daytonskom sporazumu) i nametnuo zakon. Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o privremenoj zabrani raspolaganja “državnom imovinom Bosne i Hercegovine”. Tim je nametom suspendirao Zakon o nepokretnoj imovini RS. Odluka je stupila na snagu jer je objavljena na stranici OHR-a!

To je, vjerojatno, slučaj bez presedan u svijetu. Čovjek- stranac, kojeg podržavaju zapadne zemlje, bez mandata Ujedinjenih naroda, u nominalno neovisnoj i suverenoj državi, 27 godina nakon okončanja rata, nameće zakone! Pored živih, izabranih zastupnika u Parlamentu BiH. Koji, usput govoreći, zakone već godinama ne usvajaju, što svjedoči o kliničkoj smrti države. Schmidtovom reaktivacijom famoznih “Bonskih ovlasti” potvrđeno je kako je BiH de facto američko-britansko-njemačka kolonija.

Predstavnici jednog od tri ustavotvorna naroda patriotima, što se zovu, plješću strancu, što u njihovoj zemlji odlučuje umjesto njih. Drugi, Srbi, iz Republike Srpske, podsjećaju da Njemac Schmidt nije visoki predstavnik i da njegova odluka za njih ne važi. Poručuju mu da “imovina RS ostaje imovina RS” i predlažu da kupi kartu u jednom smjeru- za Njemačku. Treći, Hrvati- šute.

 

“Patriote”, pak, hvaleći Schmidtovo postupanje, pozivaju na poštivanje Daytonskog mirovnog sporazuma i Ustava BiH, koji je Skupština RS navodno prekršila donoseći Zakon o nepokretnoj imovini RS, iako u tom daytonskom ustavu nema ni slova ni o državnoj, ni o entitetskoj imovini.

Elem, o onom što je prioritet bošnjačke politike- nepostojećoj “državnoj imovini” nema pregovaranja. Tu su visoki predstavnici da presjeku- ponište, nametnu zakon, i napišu šta sve ima biti državna imovina, kad se već daytonski ustavotvorci nisu sjetili to napisati.

U slučaju jednog drugog zakona- Izbornog zakona BiH, čije je pojedine odredbe nametnute od onovremenog visokog predstavnika Wolfganga Petritscha početkom stoljeća, Ustavni sud BiH proglasio protuustavnim- “patriote” ni Daytonski sporazum ni Ustav ne spominju. Ako i spomenu, e on je u tom slučaju fašistički, aparthejdski, jer “sputava probosanske snage”. Ni za ovovremenog navodnog visokog predstavnika Schmidta, taj protustavni Izborni zakon nije tako opasna stvar za “mir, sigurnost i europski put BiH”, da bi ga on svojom odlukom mjenjao i usklađivao s daytonskim ustavom, odnosno presudom Ustavnog suda. O tome- neka se pregovara.

I pregovara se već punih šest godina. I kada se pojavi neki tračak nade da bi se kakav takav dogovor mogao postići, Njemac se potrudi da to osujeti. Kao primjerice nedavno kad su neumski razgovori Bošnjaka i Hrvata umalo rezultirali dogovorom, Schmidt se pobrinuo minirati ih izjavom kako će se izbori u listopadu održati bez obzira na ishod pregovora. Sličnu izjavu dao je i američki veleposlanik Murphy dok su bošnjački i hrvatski političari pregovarali u Sarajevu.

 

Naši “zapadni prijatelji” očito misle kako Daytonski sporazum i Ustav treba poštivati samo u slučajevima koji su Bošnjacima bitni. Kada su, pak, u pitanju pogažena ustavna prava Hrvata, da biraju svoje predstavnike u Predsjedništvo i Dom naroda, a pogazili su ih Schmidtovi prethodnici, drže se one narodne- “pojeo vuk magarca”. A “magarci” Hrvati Schmidta, unatoč svemu, priznaju visokim predstavnikom.

Članak indeksiran 15.04.2022. Zadnji put osvježen 15.04.2022.

Ocijenjeno u analizi