Raskrinkavanje.ba

Balkan TV → Hoće li se i kada rezolucija o Srebrenici naći pred Generalnom skupštinom UN?

14.05.2024
Tekst članka

Još nije poznato kada će se pred Generalnom skupštinom UN-a naći rezolucija o Srebrenici. Iako se spekulisalo da bi se na dnevnom redu mogla naći već sutra, o tome se neće raspravljati do daljnjeg.

Glasanje o rezoluciji o Srebrenici već je dva puta prolongirano. I dok je ranije obrazloženje bila potreba za dodatnim usaglašavanjem njenog sadržaja, najnovije odgađaganje povlači i pitanje – imaju li njeni predlagači prostu većinu, potrebnu za usvajanje ili su se, ipak, preračunali.

„Rezolucija još nije izglasana a kad će, ne znamo“ – izgleda da ni treća neće biti sreća. Iako je bilo spekulacija da je „Dan D“ 15. maj, datum glasanja o rezoluciji još uvijek nije poznat. Sumnje da je zagovaračima ovog dokumenta teško da obezbijede čak i prostu većinu, sve više se potvrđuju kao tačne. Datum koji se sada najglasnije spominje jeste 22. maj. Istog tog datuma, zasijedaće i Parlament Srpske, kako bi najviše zakonodavno tijelo moglo pravovremeno reagovati na ishod glasanja u Njujorku.

– Sjednica Narodne skupštine Republike Srpske zakazana je za 22. maj, kada se možda očekuje glasanje o rezoluciji o Srebrenici. U vezi sa tim, prije ove redovne sjednice mogli bismo da zakažemo još jednu vanrednu ili posebnu sjednicu ili da jednom tačkom reagujemo na to – rekao je predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, podsjećajući da je Vlada Srpske uputila Savjetu bezbjednosti Zaključke Međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji u periodu 1992-1995. godina.

U tom dokumentu nalaze se nepobitni zaključci do kojih je došla nezavisna komisija. U izvještaju je navedeno da je zločin u Srebrenici jula 1995. godine uslijedio nakon etničkog čišćenja Srba te regije od strane muslimanske-bošnjačke vojske, u kojem su na stotine srpske djece, žena i staraca mučene i ubijene. Ukazano je i na sve manipulacije oko broja žrtava.

Predsjednik Skupštine Srbije Ana Brnabić kaže da je sramotno što se rezolucija o Srebrenici uopšte razmatra. Već treće odgađanje glasanja o rezoluciji, Brnabićeva vidi kao veliki uspjeh Srbije i njene diplomatije.

– Da stavljate rezoluciju o tako osjetljivoj, ljudski osjetljivoj temi, da tražite preglasavanje, sve je to zaista sramotno. Ali Srbija je pokazala da se neće predati – rekla je Brnabićeva.

Raspravom o ovom pitanju pred Generalnom skupštinom krši se povelja Ujedinjenih nacija, izričit je ministar inostranih poslova Srbije Marko Đurić. Kaže da postoje članice i EU i NATO koje neće podržati rezoluciju koja, prema Đuriću, otvara stare rane i ne vodi ka pomirenju u regionu.

– Mi smo ustali da snažno podignemo glas protiv toga. Nećemo da dozvolimo da srpski narod i da Srbija nosi stigmu i žig genocidnog. To je apsolutno neprihvatljivo, ovo je stradalni narod – jasan je Đurić.

Da li se i na Zapadu polako budi svijest o događajima u Srebrenici, ali i cijeloj BiH tokom devedesetih? Njemački istoričar Mark Štefan Peters pisao je kancelaru Olafu Šolcu pozivajući da se rezolucija čiji je Njemačka predlagač, ne usvoji u Generalnoj skupštiti UN i da Srbi nisu genocidan narod. Da se cifrom stradalih u Srebrenici jula 1995. manipuliše, tvrdi u izjavi za Televiziju M nekadašnji visoki predstavnik UN u BiH Karlo Bozola, koji je tu dužnost obavljao upravo u ratnom periodu.

– Ne može biti genocid 3.000 mrtvih, od kojih je 2.000 vojnika, a i pola tih civila je bilo naoružano – rekao je Bozola.

Bozola kaže da će rezolucija biti katastrofalna za Bošnjake, jer sami sebi stvaraju neprijatelje, a međunarodna zajednica će im okrenuti leđa.

Srpska delegacija će ponovo put Njujorka kako bi branili interese srpskog naroda te svijetu pokazali i „drugu stranu medalje“.

– Mislim da će mnogi sigurno da prepoznaju upravo ono što im predsjednik Srbije Aleksandar Vučić bude saopštio, tako da će Generalna skupština UN biti i jedna vrsta moralne vododjelnice ovog čovječanstva – ističe politički filozof Dragoljub Kojčić.

Istoričar Čedomir Antić kaže da velike sile nisu tu da umire ovaj region i postignu trajni cilj.

– Oni su tu da ga uznemire, a što je najgore, ne uznemiruju ga zbog svog direktnog boljitka ili profita, nego ga uznemiruju da bi regulisali neke međusobne račune u svijetu – ističe Antić.

I upravo ti „neriješeni računi“ velikih sila mogli bi da budu remetilački faktor u nastojanju da se rezolucija izglasa i srpski narod proglasi genocidnim, jer su dešavanja u Gazi poljuljala jedinstvo kolektivnog Zapada i dobrano polarizovala čitav svijet. Sve to dovodi u sumnju da li će pitanje sa početka priloga ikada dobiti odgovor.

Članak indeksiran 22.05.2024. Zadnji put osvježen 10.06.2024.

Ocijenjeno u analizi