Raskrinkavanje.ba

Prodavnica zdrave hrane → Ima li sunčanja bez veštačkih krema?

10.07.2014
Tekst članka

Svakako da je bolje koristiti kreme za sunčanje nego izgoreti. Ali, još je bolje koristiti prirodna i neškodljiva sredstva u obliku biljnih ulja i minerala. Evo kako sami možete pripremiti svoj preparat za sunčanje.

 

Izlaganje suncu je sasvim prirodna stvar i od sunca ne treba bežati. Dovoljno je 15-20 minuta dnevno izlaganja suncu da telo sintetiše potrebnu količinu vitamina D koji je suštinski važan za niz procesa u organizmu. Sa druge strane, koliko god je besmisleno bežati od sunca, isto toliko je besmisleno ostajati na suncu bez preke potrebe satima, samo da bismo “dobili ten”. Najbolja zaštita od sunca je – hladovina, a odmah iza nje dolaze šeširi i odeća sa dugim nogavicama i rukavima. A ako ste iz ovog ili onog razloga ipak u situaciji da se duže izlažete suncu, a niste ljubitelj kozmetičkih krema za sunčanje, evo nekoliko prirodnih alternativa. Prirodna sredstva za zaštitu kože posebno se preporučuju ljudima sa osetljivom kožom, osobama sklonim alergijama i deci. Naročito se preporučuje kombinacija biljnih ulja sa prirodnim mineralima (cink-oksidom i titan-dioksidom). Razlog je u tome što biljna ulja uglavnom štite od UVB zračenja, koje izaziva opekotine, dok minerali filtriraju UVA zračenje, koje izaziva starenje kože i utiče na pigmentaciju.

Koja biljna ulja štite od sunca?
Ulje od semenki maline. Ovo ulje ima najviši prirodni zaštitni faktor, koji u zavisnosti od uslova gajenja iznosi od 28 do 50. Možete ga koristiti samostalno ili kao dodatak mešavinama. Ima jaka protivupalna svojstva i veoma je pogodno za kožu sklonu iritacijama, osipu, ekcemima i lezijama.
Lešnikovo ulje. Ovo je popularan dodatak prirodnim kozmetičkim proizvodima. Cenjeno je kao zaštita od sunca, jer štiti i od UVA i od UVB zračenja. Brzo se upija, sprečava starenje kože usled izlaganja suncu i štetan uticaj spoljnih faktora. Pogodno je za negu mešovite i suve kože. Može se koristiti samostalno ili u mešavinama. Procenjeni prirodni zaštitni faktor ovog ulja iznosi između 10 i 30.
Ulje od semenki šargarepe. Ovo ulje poboljšava opšte stanje kože i daje joj elastičnost. Istovremeno deluje protiv različitih kožnih tegoba: ekcema, psorijaze, čireva, mehurića, a ujedno sprečava bore i staračke pege. Procenjuje se da prirodni zaštitni faktor ovog ulja varira od 38 do 40.
Ulje pšeničnih klica. Ovo ulje je najbolji je prirodni izvor vitamina E, što ga čini izvanrednim za negu kože. Posebno godi suvoj koži, preporučuje se za prevenciju starenja, dubinsku regeneraciju kože i lečenje iritacija. Može se koristiti čisto ili u mešavinama. Ne smeju ga koristiti jedino osobe alergične na pšenicu. Procenjuje se da je prirodni zaštitni faktor ovog ulja 20.
Sojino ulje. Sojino ulje ulepšava, ujednačava ten, i sprečava nastanak bora. Bogato je vitaminom E i brzo se upija. Ovo ulje ima zaštitni faktor 10. Koristi se i kao sredstvo protiv komaraca.

Minerali koji štite od UVA zračenja
Cink-oksid efikasno štiti od UVA zračenja. U kombinaciji sa uljima daje zaštitu od čitavog spektra sunčevog zračenja. Osim u proizvodima za sunčanje, koristi se i u nezi dečje kože. Ima antiseptička i antigljivična svojstva  zbog kojih se primenjuje i kao konzervans u prirodnim preparatima za negu kože. Uobičajeno se dodaje u u kreme i losione, u  koncentraciji od  2 do 10 odsto. Ne smete ga udisati kod pripreme prirodne kozmetike.
Titan-dioksid  je mineral koji se često kombinuje sa cink oksidom. Dodavanjem pet odsto praha u mešavinu za sunčanje dobija se zaštitni faktor 10. Potreban je oprez kod dodavanja većih koncentracija radi gustine smese. Prilikom pripreme mešavine za sunčanje koristite zaštitnu masku jer njegova isparenja mogu da izazovu manje tegobe.

Evo i dva recepta za prirodne zaštitne kreme od sunca.

Krema sa voskom. Potrebno je: 1/2 šoljice bademovog ili maslinovog ulja, ¼ šolje kokosovog ulja, ¼ šolje pčelinjeg voska, 2 kašike cink-oksida 2 kašike ši putera, eterična ulja ili ekstrakt vanile za aromu po vašem  izboru. U posudi sa debljim dnom na laganoj vatri otopite ulja, maslac i vosak. Skinite s vatre i ostavite da se malo ohladi, pa dodajte cinkov oksid. Prilikom korišćenja cinkovog oksida pazite da ga ne udišite. Mešajte dok ne dobijete jednoličnu smesu. Koristite kao i bilo koje drugo sredstvo za zaštitu od sunca. Rok trajanja mu je oko 6 meseci.
Mast sa aloja verom. Potrebno je: ½ šolje čistog aloe vera gela, 20 kapi ulja semenki šargarepe, 5 kašika ulja pšeničnih klica, kašika konopljinog ulja, 5 kapi ulja lavande. Svve sastojke pomešejte u bočici, a pre upotrebe dobro promućkajte.

 

 

Pripremio: A. Milinković
 

Članak indeksiran 25.06.2021. Zadnji put osvježen 25.06.2021.

Ocijenjeno u analizi