edan od brojnih tvitova koji govore o hrabrosti i žrtve Hadis Nadžafi glasi:
"U Iranu je ubijena Hadis Najafi. Šest metaka u grudi, lice i vrat. Imala je 20 godina i izašla na proteste zbog ubijanja Mahse Amini. Juče je vezala kosu i odvažno krenula u borbu protiv diskriminacije, ugnjetavanja i ugrožavanja žena. Danas je ubijena".
Slede detalji koji se nalaze iza ove fotografije.
Hadis Nadžafi, 20-godišnja devojka koju su ubile iranske snage bezbednosti, postala je novi simbol tragedije, izliva tuge i prkosa koji karakteriše proteste širom zemlje u Iranu koji su počeli 16. septembra, piše iranwire.com.
Novinarka i zagovornica prava žena Masih Alinejad objavila je vest o smrti Hadis Nadžafi, objavivši njeno ime i video, zajedno sa detaljima tragedije: oružane snage pucale su u ovu devojku šest puta nakon što je vezala kosu i hrabro zakoračila usred protesta u Karaju.
Slike i video Hadis dele se na društvenim mrežama. A prema pisanju medija, ona je 21. septembra zadobila povrede u predelu stomaka, vrata, srca i šake. Nakon napada snaga bezbednosti na nju, prebačena je u bolnicu Ghaem, gde je kasnije preminula.
"Imala je samo 20 godina", rekla je Hadisova sestra Alinedžadu i dodala: "Njeno srce je bilo slomljeno zbog Mahsu Amini. Rekla je da neće ćutati. Ubili su je sa šest metaka."
A 320 kilometara dalje u Raštu, pojavili su se izveštaji da je studentu arheologije uhapšenom tokom protesta uskraćen pristup medicinskom lečenju nakon što je pretrpeo napad nožem u zatvoru Lakan u Sabze Mejdanu u Raštu.
Porodica Alirezea Ghamgosara, koja studira na Univerzitetu Kašan, rekla je da se on sada leči na klinici. Napomenuli su da im je Ghamgasar tokom telefonskog razgovora 25. septembra rekao da je uboden nožem u leđa nakon što je priveden 21. septembra. Nisu dostupni detalji o napadu, niti o tome ko ga je ubo nožem.
Zvanični mediji u Iranu izvestili su da je 35 ljudi poginulo tokom nedavnih protesta, ali neiranski mediji i drugi nezvanični izveštaji insistiraju da je broj mrtvih mnogo veći. Proteste je pokrenula smrt 22- godišnje Mahse Amini, koju je iranska policija za moral uhapsila, jer nije nosila hidžab. Žene su nakon toga počele da spaljuju marame u znak protesta protiv strogog oblačenja Islamske Republike. Simbol njihove borbe je i odsecanje kose, a fotografije tog simbola objavljuju se kako bi se izrazila podrška onima koji se u Iranu bore za osnovne slobode.
Prema iranskom zakonu, zasnovanom na tumačenju šerijata, islamskog pravnog sistema, žene su dužne da pokrivaju kosu hidžabom (maramom za glavu) i da oblače dugu široku odeću. Amini se navodno videlo malo kose ispod marame kada ju je uhapsila moralna policija 13. septembra u Teheranu. Devojka je kolabirala u pritvorskom centru. Preminula je tri dana kasnije u bolnici. Vlasti su negirale da su policajci tukli pendrekom Amini u glavu kao i da je bila izložena nasilju u policijskom automobilu.
Mnogo je povređenih na obe strane, uhapšeno je je više od 700 osoba, među njima i 60 žena.
Protestanti pale vozila, a žene pale svoje hidžabe i seku kosu. Brojni iranski disidenti širom sveta tvrde da sve nalikuje na masovnu pobunu protiv vladajućih islamista. Neki spominju i kontrarevoluciju.