Raskrinkavanje.ba

Ishrana i meditacija → Kad štitnjača premalo radi

10.06.2014
Tekst članka

s Štitnjača, žlijezda leptirastog oblika u vratu, može imati dramatičan utjecaj na brojne tjelesne funkcije. Ako ste žena iznad 35 godina, izgledi za poremećaj štinjače, prema nekim procjenama, viši su od 30 posto.

 

 

Kad štitnjača premalo radi

 

 

sŠtitnjača, žlijezda leptirastog oblika u vratu, može imati dramatičan utjecaj na brojne tjelesne funkcije. Ako ste žena iznad 35 godina, izgledi za poremećaj štinjače, prema nekim procjenama, viši su od 30 posto.

 

Hormoni koje luči  štitna žlijezda, reguliraju mnoge procese u organizmu, kao što su tjelesna temperatura, metabolizam, rad srca i funkcioniranja nervnog sistema. Ovi hormoni takođe utječu i na izgled i kvalitet kože i kose.

Što može uzrokovati loš rad štitnjače? Krivci mogu biti genetika, autoimuni napad, trudnoća, stres, nedostatak hranjivih tvari, toksini u okolišu, ali stručnjaci još nisu u potpunosti sigurni. Evo nekih simptoma koji mogu upućivati na probleme sa štitnjačom:

 

 

- bezvoljni ste i iscrpljeni,
- nervozni ste i nestrpljivi,
- hrana je promijenila okus.
- euforični ste i uzbuđeni,
- koža je suha, kosa beživotna,
- poremećen menstrualni ciklus,
- bolni mišići i ekstremiteti,
- ne možete zatrudjeti,
- nepredvidljiv rad crijeva,
- visik krvni pritisak,
- poremećen san,
- visok kolesterol,
- promuklost i čudan osjećaj u vratu….

Donosimo recept koji je dao dr. Igor Knjazkin, liječnik iz Sankt Peterburga, u emisiji o zdravlju na Prvom programu ruske televizije. Treba ga koristiti kod snižene funkcije štitne žlijezde.
Navečer, prije odlaska u krevet, uzmite glavicu crnog luka i presijecite je na dvije polovice, tako da sok curi iz nje.
Štitna žlijezda se sastoji iz dva režnja, lijevog i desnog, koji su povezani suženjem-istmus (latinski naziv: isthmus). Laganim, kružnim pokretima, izmasirajte ovim polovicama crnog luka prvo jedan režanj štitne žlijezde, pa onda drugi. Zatim, bez ispiranja vrata, lezite u krevet, da ovaj sok djeluje preko noći.

Ovo je jednostavan način, kojim se potpuno bezazleno, bez štete za zdravlje, potiču funkcije štitne žlijezde.

 

Članak indeksiran 29.06.2023. Zadnji put osvježen 29.06.2023.

Ocijenjeno u analizi