Raskrinkavanje.ba

Dan u Beogradu → Kako se na prirodan način zaštiti od sunca?

14.08.2017
Tekst članka

Iako jedva čekamo da dođe leto, odmor i blagodeti sunca, vrlo brzo počinjemo da se žalimo na visoke temperature i crvenilo nastalo prilikom izlaganja suncu. Kreme sa zaštitnim faktorom su iz godine u godinu sve skuplje, ponekad i nedelotvorne, a ponekad su i suviše masne i teško se ispiraju. Zbog toga smo sastavili spisak i kratko uputstvo za korišćenje prirodnih preparata i namirnica iz frižidera koje vam mogu pomoći u zaštiti od sunca.

Prirodna ulja sa zaštitnim faktorom

Ulje od semenki maline

Ulje od semenki maline ima najviši prirodni zaštitni faktor, koji u zavisnosti od uslova gajenja iznosi od 28 do 50. Ima jaka protivupalna svojstva, pa je veoma pogodno za kožu sklonu iritacijama, osipu i ekcemima.

Ulje od lešnika

 

Ulje od lešnika je popularan dodatak prirodnim kozmetičkim proizvodima. Cenjeno je kao zaštita od sunca jer štiti i od UVA i od UVB zračenja. Brzo se upija, sprečava fotostarenje i štetan uticaj spoljnih faktora. Pogodno je za negu mešovite i suve kože.  Procenjeni prirodni SPF (sunčani zaštitni faktor) iznosi između 10 i 30.

Ulje od šargarepe

Ulje od šargarepe poboljšava opšte stanje kože i daje joj elastičnost. Istovremeno deluje protiv različitih kožnih oboljenja: ekcema, psorijaze, čireva, žuljeva, a ujedno sprečava bore i staračke mrlje. Procenjeni prirodni SPF varira od 38 do 40.

Ulje od pšeničnih klica

Ulje od pšeničnih klica najbolji je prirodni izvor vitamina E, što ga čini izvanrednim za negu kože. Posebno prija suvoj koži, preporučuje se za prevenciju znakova starenja, dubinsku regeneraciju kože i lečenje iritacija. Ne smeju ga koristiti jedino osobe alergične na pšenicu. Procenjeni prirodni zaštitni faktor je SPF 20.

Sojino ulje

Sojino ulje prolepšava i ujednačuje ten, ali i sprečava bore. Bogato je vitaminom E i brzo se upija. Ovo ulje ima SPF 10. Koristi se i kao sredstvo protiv komaraca.

Ishrana i korišćenje namirnica u zaštiti kože od sunca

Kako se na prirodan način zaštiti od sunca?

Ishrana je odgovor na sve. Ukoliko imate problema sa viškom kilograma – ishrana. Borite se protiv celulita – ishrana. Lošijeg ste zdravlja – ishrana. Ali ishrana je veoma bitna i kada je u pitanju nega kože.

Najvažnije je da vam hrana bude bogata karotenoidima, koji pripremaju kožu za sunce, ali i vitaminom C, koji je štiti i obnavlja. Ukoliko svakodnevno konzumirate dole navedene namirnice zaštitićete kožu od UV zraka, podstaći regeneraciju i smanjiti mogućnost alergijskih reakcija.

Nar

Osim toga što će vas zaštititi od sunca, nar će ujedno i ojačati površinski sloj kože što će joj dati dodatnu otpornost.

Zeleni čaj

Kada sunce nije previše jako, umesto standardne kreme za sunčanje možete koristiti zeleni čaj.

Skuvajte malo jači čaj (najbolje je da kupite na meru i stavite šaku čaja ili ukoliko imate čaj u kesicama da skuvate nekoliko kesica u količini vode za jedan čaj) i nanesite ga na telo pomoću vate.

S obzirom na to da ovaj čaj sadrži kofein osim toga što će služiti kao zaštita od sunca zeleni čaj će vam pomoći da zategnete kožu i uklonite nedutost oko očiju. Ovaj čaj je pogodan da se koristi tokom dana jer nije mastan, a pošto sadrži antioksidante uticaj sunčevih zraka skoro da okreće u vašu korist.

Naravno unos zelenog čaja u organizam dodatno može pomoći u zaštiti kože, pa je preporučljivo da se pije najmanje jednom dnevno. Nemojte preterivati, jer može prouzrokovati laksativni efekat.

Povrće što tamnije nijanse

Kada kupujete voće i povrće obavezno vodite računa da bude što tamnijih nijansi. Prema rečima dermatologa s Beverli Hilsa, doktora Harolda Lancera, postoji nepisano pravilo koje glasi: što je boja povrća tamnija, hranljivije je i sadrži više antioksidansa, koji štite od slobodnih radikala.

Tokom leta jedite što više sirovog povrća sa dodacima – sveže isceđen sok limuna ili limete s uljem od semenki grožđa. Ovo ulje je bogato resveratrolom. U pitanju je antioksidans koji pozitivno deluje na kožu.

Šargarepa

Osim što je šargarepa dobra za vid, verovatno ste primetili da se često nalazi u kremama sa zaštitnim faktorom. Možete napraviti zdrav pomfrit od šargarepe.  Potrebno je da oljuštite šargarepu i isečete je na štapiće od 2,5  cm, stavite ih u obloženu tepsiju s dve kašike maslinovog ulja i malo soli. Dobro promešajte da se ulje i so ravnomemo rasporede, a zatim 30 minuta pecite na 400  stepeni (nakon 15 minuta ih okrenite). Ovaj zdravi pomfrit osim što je ukusan štiti kožu od uv zračenja.

Paradajz – salata, sok, sos i maska

Likopen je veoma važan antioksidans koji bi trebalo unositi u organizam naročito tokom leta. Paradajz je jedan od najboljih izvora likopena. ZAPAMTITE što je crveniji paradajz– više likopena sadrži u sebi. Ovaj dragoceni sastojak lakše se apsorbuje kada je paradajz skuvan, pa se preporučuje konzumiranje sosa od paradajza, supe i pirea dan pre odlaska na plažu.

Takođe, paradajz smanjuje crvenilo nakon sunčanja, pa možete pire od paradajza nanositi na kožu kao masku.

Semenke suncokreta i riba

Vitamin E je jak antioksidans koji štiti kožu od starenja i UV zračenja. Oko 30 g očišćenih semenki sadrži dve trećine preporučene dnevne doze ovog vitamina. Koristite suncokret kao dodatak salatama, ovsenoj kaši ih ih jednostavno možete grickati. Losos, tunjevina, orasi i lan su bogati omega-3 masnim kiselinama, koje štite kožu i usporavaju njeno starenje. (Napomena: kažu da tunjevina ne bi trebalo da se jede često!)

Kurkuma

Kurkuma takođe ima antioksidativna i antiupalna dejstva. Koristite je kao dodatak ribi, morskim plodovima, mesu, pirinču, povrću, testenini ili sokovima voća i povrća.

Osvežavajući sok od paradajza i šargarepe

Potrebno vam je:
6 sargarepa srednje veličine
2 paradajza
2 pomorandže
1 grejpfrut

Priprema: Oljuštite pomorandže i grejpfrut i isecite ih na komade. Operite šargarepe i paradajz, a zatim ih isecite. Sve sastojke stavite u sokovnik i izmiksajte.

Kako se na prirodan način zaštiti od sunca?00000

Još namirnica koje štite kožu:

  • kakao
  • crni i zeleni čaj
  • mikro alge (chlorella i spirulina)
  • namirnice koje sadrže karotenoide (breskva, mango, marelica, papaja, repa…)
  • namirnice koje sadrže likopen (lubenica, crvena paprika, crveni grejp)
  • nar, brokoli, zeleno lisnato povrće
  • namirnice koje sadrže tokotrienol (ječam, raž, zob, palmino ulje…)
  • namirnice koje sadrže vitamin C (acerola, šipak, bobičasto voće, citrusi…)
  • namirnice koje sadrže omegu 3 (semenke konoplje, chia semenke)
  • namirnice koje sadrže histidin (riža, pšenica, raž, mlečni proizvodi)
  • voda

Kalcijum

Pre nego što počnete sa kontinuiranim izlaganjem sunca trebalo bi da nabavite kalcijum bilo u šumećim tabletama, bilo u kapsulama i počnete sa konzumacijom. Kalcijum jača kožu, stoga se često preporučuje onima koji su skloni alergijama izazvanim sunčevim zracima.

Recepti za izradu prirodnih sredstava za sunčanje

Sa pčelinjim voskom

Potrebno vam je:

  • ½ šoljice bademovog ili maslinovog ulja
  • ¼ šoljicekokosovog ulja
  • ¼ šoljice pčelinjeg voska
  • 2  supene kašike cinkovog oksida
  • 2 supene kašike karite maslaca
  • eterična ulja ili ekstrakt vanile za aromu po vašem izboru

U posudi s dvostrukim dnom na laganoj vatri otopite ulja, maslac i vosak.

Skinite s šporeta i ostavite da se malo ohladi, dodajte cinkov oksid. Prilikom korištenja cinkovog oksida pazite da ga ne udišite. Mešajte dok ne dobijete ujednačenu smesu. Rok trajanja 6 meseci.

Od aloje

Kremu od aloje možete napraviti kod kuće. Potrebno vam je:
1/2 šoljice čistog gela od aloje
20 kapi ulja od semenki šargarepe
5 kašika pšeničnih klica
5 kapi lavandinog ulja kašika konopljinog ulja

Priprema: Dobro promešajte sve sastojke. Pre nanošenja na lice promućkajte.

Nakon svih ovih saveta, spremni ste za sunčanje. Ipak, potrudite se da se ne sunčate previše u periodu od 11 do 16 časova kada je zračenje najjače. (danubeogradu.rs; Katarina Tomović)

Članak indeksiran 25.06.2021. Zadnji put osvježen 25.06.2021.

Ocijenjeno u analizi