Raskrinkavanje.ba

Nulta tačka → Kineski naučnici ‘stvaraju’ mutantni soj koronavirusa koji napada MOZAK i ima stopu ubijanja od 100% kod miševa

18.01.2024
Tekst članka

Kineski naučnici eksperimentišu sa mutiranim sojem koronavirusa koji je 100 posto smrtonosan za miševe – uprkos zabrinutosti da bi takvo istraživanje moglo izazvati još jednu pandemiju.

Naučnici u Pekingu – koji su povezani sa kineskom vojskom – klonirali su virus sličan Covidu pronađen u pangolinima, poznat kao GX_P2V, i koristili ga da inficiraju miševe.

Miševi su ‘humanizovani’, što znači da su projektovani da eksprimiraju protein koji se nalazi kod ljudi, sa ciljem da se proceni kako bi virus mogao da reaguje kod ljudi.

Svaki glodar koji je bio zaražen patogenom uginuo je u roku od osam dana, što su istraživači opisali kao “iznenađujuće” brzo.

Tim je takođe bio iznenađen kada je otkrio visok nivo virusnog opterećenja u mozgu i očima miševa – što sugeriše da se virus, uprkos tome što je povezan sa Covidom, umnožava i širi telom na jedinstven način.

Pišući u naučnom radu koji još uvek nije objavljen, oni su upozorili da nalaz „podvlači rizik od prelivanja GX_P2V na ljude“.

Profesor Fransoa Balu, stručnjak za zarazne bolesti sa Univerzitetskog koledža u Londonu, napisao je na Tviteru (X): „To je užasna studija, naučno potpuno besmislena.

„Ne vidim ništa od interesa što bi se moglo naučiti iz nasilnog inficiranja čudne rase humanizovanih miševa nasumičnim virusom. Nasuprot tome, mogao sam da vidim kako takve stvari mogu poći po zlu…’

Profesor Ričard Ebrajt, hemičar sa Univerziteta Rutgers u Nju Brunsviku, Nju Džersi, rekao je za DailyMail.com da se svesrdno slaže sa ocenom profesora Balua.

On je dodao: „Preprint ne precizira nivo biološke bezbednosti i mere predostrožnosti koje se koriste za istraživanje.

„Nedostatak ovih informacija izaziva zabrinjavajuću mogućnost da je deo ili čitavo ovo istraživanje, poput istraživanja u Vuhanu 2016-2019 koje je verovatno izazvalo pandemiju Covid-19, nepromišljeno sprovedeno bez minimalnog ograničenja biološke bezbednosti i praksi neophodnih za istraživanje sa potencijalnih patogena pandemije.’

Prema studiji koju je sproveo Univerzitet hemijske tehnologije u Pekingu, virus je otkriven 2017. godine pre izbijanja Covida.

Otkriven je u Maleziji kod pangolina – ljuskavih sisara koji su poznati kao nosioci koronavirusa i za koje se uveliko spekulisalo da su posredni domaćini koji su preneli Covid sa slepih miševa na ljude.

Istraživači su klonirali virus i pohranili višestruke kutije u laboratoriju u Pekingu, gde je nastavio da se razvija.

Nejasno je kada je novootvorena studija sprovedena. Ali istraživači su rekli da je moguće da je virus prošao kroz „mutaciju koja povećava virulenciju“ u skladištu, što ga je učinilo smrtonosnijim.

Za novo istraživanje, osam miševa je zaraženo virusom, osam je zaraženo inaktiviranim virusom, a osam je korišćeno kao kontrolna grupa.

Svi miševi zaraženi virusom su umrli. Oni su podlegli infekciji između sedam i osam dana nakon zaraze.

Simptomi su uključivali potpuno bele oči, brz gubitak težine i umor.

Istraživači su pronašli “značajne količine” virusa u mozgu, plućima, nosu, očima i dušnicima glodara.

Do šestog dana, virusno opterećenje se ‘značajno smanjilo’ u plućima, ali se mozak životinja smanjio i postojao je ‘izuzetno visok’ nivo virusa u njihovom mozgu.

Rezultati sugerišu da virus inficira preko respiratornog sistema, a zatim migrira u mozak – za razliku od Covida koji izaziva infekcije nižih pluća i upalu pluća u teškim slučajevima. Međutim, bilo je primera da se Covid nalazi u moždanom tkivu teško bolesnih pacijenata.

„Teška infekcija mozga u kasnijim fazama infekcije može biti ključni uzrok smrti kod ovih miševa“, rekli su istraživači.

Zaključili su: „Ovo je prvi izveštaj koji pokazuje da virus pangolina povezan sa SARS-CoV-2 može izazvati 100 posto smrtnosti kod hACE2 miševa, što ukazuje na rizik da se GX_P2V prelije na ljude.

Međutim, originalni soj Covida je takođe ubio 100 posto kod miševa u nekim studijama, što znači da novi rezultati možda neće biti direktno primenljivi na ljude.

Dr Genadi Glinski, penzionisani profesor medicine na Stanfordu, rekao je na društvenim mrežama: „Ovo ludilo mora biti zaustavljeno pre nego što bude prekasno.“

DailyMail.com je 2022. razotkrio kako slična istraživanja o manipulaciji virusima sprovodi Univerzitet u Bostonu.

Utvrđeno je da su istraživači stvorili novi soj Covida koji je imao stopu smrtnosti od 80 posto među miševima.

To je izazvalo raspravu širom zemlje o tome da li su eksperimenti bili ilegalni oblik istraživanja poznat kao ‘dobitak funkcije’ – što uključuje namerno činjenje virusa smrtonosnijim ili zaraznijim kako bi se proučavala njihova evolucija.

Bajdenova administracija je pooštrila pravila o takvim istraživanjima u oktobru 2022, ali definicija dobijanja funkcije ostaje sporna.

Dr Kristina Parks, molekularni biolog sa Univerziteta u Mičigenu, rekla je da je kineska studija „klasično dobijanje funkcije, bez obzira da li vam kažu da jeste ili nije“.

Jedan od kineskih istraživača bio je dr Jigang Tong, koji je pohađao obuku na Akademiji vojno-medicinskih nauka, kineskom vojnomedicinskom istraživačkom institutu koji vodi Narodnooslobodilačka armija.

Dr Tong je tamo studirao između 1988. i 1991. godine za magistra nauka, a zatim ponovo između 1997. i 2000. za doktorat.

Takođe je koautor rada 2023. godine sa ‘ženom slepi miš’ Dženg-Li Ši, koja pomaže u vođenju Instituta za virusologiju u Vuhanu (WIV).

FBI i Ministarstvo energetike SAD su označili WIV kao najverovatniji izvor pandemije Covida u onome što je nazvano teorijom „laboratorijskog curenja“.

Tamošnji istraživači, uz grantove američke vlade, izvodili su eksperimente za povećanje funkcije na koronavirusima u mesecima koji su prethodili izbijanju Covida.

Virus se prvo pojavio miljama daleko od WIV-a, gde se znalo da istraživači rade na koronavirusima pronađenim kod slepih miševa.

Dolazi u trenutku kada je dr Peter Daszak, šef neprofitne organizacije EcoHealth Alliance sa sedištem u Njujorku, koja je finansirala kontroverzne eksperimente u Vuhanu za koje neki strahuju da je pokrenula pandemiju, predstavio otkriće nikada ranije viđenog virusa sa „skoro“ isto toliko potencijala da zarazi ljude kao Covid.

Dr Daszak, prijatelj dr Entonija Faučija, bivšeg glavnog medicinskog savetnika američkog predsednika, otkrio je da je njegov tim već pronašao jedan korona virus slepih miševa od velikog interesovanja.

„Pronašli smo mnogo koronavirusa povezanih sa SARS-om, ali jedan koji smo posebno otkrili bio je prilično čest kod slepih miševa gde su ljudi često bili izloženi“, rekao je on na događaju SZO, kome je prisustvovao MailOnline.

Članak indeksiran 15.04.2024. Zadnji put osvježen

Ocijenjeno u analizi