Raskrinkavanje.ba

Alternativa za vas → Ljekovita svojstva bosiljka

30.11.2018
Tekst članka

Jedna od najpopularnijih i najstarijih začinskih biljaka blago ljutkasta okusa u Africi i Aziji koristila se još prije 5000 godina, a Indijci je smatraju svetom biljkom.

Riječ je, naravno, o bosiljku.

Svoju današnju popularnost ponajviše može zahvaliti talijanskoj kuhinji, odnosno slavnom pestu, koji je omiljen diljem svijeta. 

Postoji čak 35 vrsta bosiljka, među kojima je najpoznatiji obični bosiljak (lat. Ocimum basilicum), koji je kod nas jako udomaćen. 

Najljekovitijim se smatra sveti bosiljak ili tulsi (lat. Ocimum sanctum), koji ima snažna protuupalna i antibakterijska svojstva.

On spada i među adaptogene biljke - pomaže tijelu da se obrani od bolesti te emocionalnog i fizičkog stresa.  

Osim kao začin koji podiže okus svakog jela, bosiljak je pravi prirodni lijek za razne zdravstvene tegobe, poput prehlade i kašlja, nadutosti, infekcija, glavobolje, PMS-a i bubrežnih kamenaca.


Ljekovita svojstva bosiljka 


Oduvijek se vjerovalo u čudesna, ljekovita svojstva bosiljka, a istraživanja to su i potvrdila. 

Bosiljak sadrži eterična ulja bogata aktivnim tvarima, poput cinamatacitronelolageraniola i eugenola, koji mu daje osebujan miris i okus.

Svoju ljekovitost bosiljak može zahvaliti upravo tim sastojcima. 

Baš kao što eterična ulja štite samu biljku od štetnika i kukaca, tako djeluju i na naše zdravlje kada je konzumiramo, štiteći nas od patogenih bakterija i bolesti.   

Bosiljak, među ostalim, obiluje vitaminom A, željezom i magnezijem, važnim nutrijentima i antioksidansima, koji potiču cirkulaciju, smanjuju oksidaciju kolesterola te sprečavaju štetno djelovanje slobodnih radikala.  

Također, ova biljka sadrži i antocijanine, koji štite organizam od reaktivnih oblika kisika -  glavnih uzročnika pojave raka. 

Istraživanja su pokazala da bosiljak uravnotežuje razine šećera u krvi, stoga je dobra pomoć i kod dijabetesa.

Naime, konzumacijom listova bosiljka usporava se otpuštanje šećera u krv te se smanjuje razina štetnih triglicerida.        


Dobrobiti bosiljka:

  • ima snažno antioksidativno djelovanje
  • podiže imunitet i štiti od infekcija
  • usporava starenje
  • štiti od raka i tumora 
  • smanjuje rizik od dijabetesa
  • poboljšava probavu
  • poboljšava zdravlje jetre
  • štiti zdravlje krvnih žila i srca
  • djeluje kao prirodni analgetik (smanjuje bolove)
  • ima učinak antipiretika (snižava temperaturu)
  • štiti od demencije i drugih moždanih oboljenja


9 načina primjene bosiljka


U ljekovite svrhe možete koristiti svježe ili sušeno lišće bosiljka, eterično ulje ili ekstrakt.      


1. Kod probavnih tegoba i PMS-a


Bosiljak potiče probavu, stoga nije nikakvo čudo što ga Talijani dodaju u gotovo sva svoja jela. 

Zahvaljujući bogatstvu željeza, ovaj začin pomaže i u ublažavanju neugodnih simptoma PMS-a.

Patite li od nadutosti, grčeva i drugih tegoba vezanih uz probavu ili menstruacijski ciklus, jednostavno u obroke (tjesteninu, salate…) što češće dodajte svježe listove bosiljka ili pijte čaj od bosiljka.  

Primjena: pola žličice sušenog bosiljka prelijte šalicom vruće vode pa popijte čaj za umirenje trbuha, poboljšanje probave te kako biste ublažili osjećaj nadutosti  


2. Protiv glavobolje


Zahvaljujući učinku opuštanja mišića, bosiljak pomaže i kod glavobolje.

U tom slučaju, možete si skuhati čaj od svježeg bosiljka ili si od sušenog bosiljka pripremiti vodenu kupku za inhalaciju.

Volite li jači okus bosiljka, možete i žvakati listove bosiljka. 

Primjena: zakuhajte 2 šalice vode u većem loncu pa dodajte 1 žlicu sušenog bosiljka. Pokrijte glavu ručnikom pa udišite paru 5-10 minuta, odnosno dok ne osjetite poboljšanje. 


3. Kod prehlade i kašlja


Da bosiljak pomaže kod kašlja i prehlade, znaju i Amiši, koji su inače poznati po tome što koriste samo prirodne lijekove.

U slučaju kašlja oni žvaču listove svježeg bosiljka, a kod prehlade i grlobolje jednostavno si kuhaju čaj od sušenih listića ove biljke. 

Brojni sirupi za kašalj sadrže upravo sastojke bosiljka jer oni pomažu izbacivanju viška sluzi iz pluća te ublažavaju kašalj.  

Primjena: 5 zrna klinčića i 8 listova svježeg bosiljka prelijte šalicom vode, zakuhajte pa kuhajte 10-ak minuta. Zatim procijedite i popijte.


4. Kod problema s vidom


Budući da obiluje moćnim vitaminom A, bosiljak je odličan saveznik zdravlja vaših očiju. 

Svježe izmiksani sok od bosiljka može vam pomoći u ublažavanju iritacija, nelagode i bolova u očima te kod noćnog sljepila jer su te zdravstvene tegobe uvelike povezane s manjkom vitamina A. 

Primjena: 100 grama svježeg bosiljka na dan pokrit će vaše preporučene dnevne doze vitamina A koje su potrebne za dobar vid.    


5. Kod uboda i ugriza


Boravite li često u vrtu i u prirodi, velika je vjerojatnost da će vas barem jednom bocnuti neki kukac. I tu pomaže bosiljak.

Svježi bosiljak sadrži kamfor, sastojak koji na koži stvara osjećaj svježine baš poput mentola i koji ublažava osjećaj nelagode i bola. 

Primjena: Listovima bosiljka istrljajte mjesto uboda. Također, kako biste ublažili bol, žvačite listove svježeg bosiljka.


6. Kao pomoć kod infekcija


Ova začinska biljka pruža zaštitu od infekcija – istraživanja su pokazala da konzumacija bosiljka povećava proizvodnju antitijela, koja se bore protiv infekcija, za 20 posto. 

Stručnjaci i znanstvenici sve više istražuju ulogu ulja bosiljka kao prirodnog antibiotika.

Čini se da eterično ulje može pomoći čak i kod infekcija bakterijama koje su otporne na antibiotike, poput Staphylococcusa, Enterococcusa i Pseudomonasa. 

Primjena: Žvačite po dva-tri lista svježeg bosiljka dvaput dnevno.   


7. Kao pomoć kod stresa, tjeskobe i nesanice


Bosiljak ublažava štetne učinke stresa, pridonosi relaksaciji i poboljšava san. Možete napraviti kupku s bosiljkom neposredno prije spavanja.  

Pokazalo se da bosiljak pomaže i u ublažavanju tjeskobe i depresije. On, naime, potiče funkciju neurotransmitera koji reguliraju hormone zadužene za dobro raspoloženje.

Primjena: kadu napunite vrućom vodom pa dodajte 2 šalice jakog čaja od bosiljka. Opuštajte se u ovoj kupki prije spavanja.


8. Za bolju funkciju bubrega i kao pomoć kod kamenca


Istraživanja su pokazala da bosiljak, ako se redovito konzumira, može poboljšati funkcije bubrega.

Također, sok od bosiljka pomogao je i osobama koje pate od bubrežnih kamenaca da ih lakše izmokre i eliminiraju. 

Primjena: kako biste potaknuli rad bubrega, svaki dan na prazan želudac sažvačite 5-6 listova bosiljka.  


9. Za savršenu kožu


Zahvaljujući bogatstvu antioksidansa, bosiljak uvelike smanjuje štete nastalu djelovanjem slobodnih radikala.

Ova začinska biljka sadrži orientin i viceninar - moćne flavonoide koji jačaju imunosni sustav, štite vaše stanice i usporavaju starenje.

Eterična ulja u sastavu ove biljke djeluju tako da čiste kožu iznutra te uklanjaju nečistoće koje začepljuju pore, stoga je bosiljak odličan izbor za masnu kožu i kao pomoć kod akni.  

Primjena: za vanjsku primjenu napravite pastu od svježih listova bosiljka, ulja sandala i ružine vodice. Nanesite na lice i ostavite da djeluje 20-ak minuta. Potom isperite hladnom vodom. Ova je pasta dobra pomoć protiv akni.


Mjere opreza 

Iako se bosiljak općenito smatra sigurnim začinom, u nekim slučajevima ga ipak treba izbjegavati. Primjerice, trudnice ili žene koje uskoro planiraju zatrudnjeti ne bi trebale uzimati bosiljak jer ova biljka može djelovati protiv začeća. 

Isto tako, eterično ulje bosiljka ili ekstrakt bosiljka ne bi trebale uzimati osobe koje piju lijekove za snižavanje kolesterola i za dijabetes zbog moguće interakcije.   

Članak indeksiran 24.04.2024. Zadnji put osvježen

Ocijenjeno u analizi