Na anonimnom portalu naziva Beaute healthy je 29.2.2024. godine objavljen članak pod naslovom:
SA RAZLOGOM JE POSLATA LJUDIMA: Prirodni antibiotik koji se koristi za liječenje dijabetesa, astme, impotencije, neplodnosti, alergije, čisti krvotok i bubrežni kamenac…
U članku se navodi da bosiljak sprječava nastanak nekih vrsta raka, kao i bolesti poput astme, osteoartritisa i reumatoidnog artritisa. Također se spominje da se prema drevnom indijskom sistemu liječenja ayurveda ova biljka koristi za liječenje impotencije, dijabetesa, neplodnosti i drugih zdravstvenih poteškoća i bolesti.
Vrlo sličan članak na istom portalu objavljen je i 10.4.2024. godine. Navodi o tome kako bosiljak može izliječiti dijabetes, astmu, neplodnost i druge bolesti i poteškoće objavljene su na više od 20 portala od 2017. godine do danas.
Zapravo, tvrdnje o bosiljku kao lijeku za mnoge bolesti objavljuju se na portalima iz regiona već više od deceniju. Tako se proteklih godina tvrdilo, između ostalog, da je ova biljka lijek protiv svih bolesti te da pomaže u liječenju raka.
Aromatična biljka s pozitivnim učincima
Bosiljak je biljka iz porodice mente koja se uzgaja zbog aromatičnih listova koja se uglavnom koriste u ishrani. Smatra se da je porijeklom iz Indije, najbolje raste u toploj klimi i ima nekoliko različitih vrsta (poput svetog bosiljka ili slatkog bosiljka) koje se koriste u kuhinjama širom svijeta. Sadrži vitamine A i K, kalcij, željezo i mangan, te se smatra generalno zdravom namirnicom. Određena naučna istraživanja pokazala su da bosiljak zaista ima nekoliko potencijalnih koristi za zdravlje.
Na primjer, kako navodi portal Healthline u članku iz 2018. godine, nekoliko preliminarnih studija, uglavnom rađenih in vitro ili na životinjama, pokazala su da slatki bosiljak, između ostalog, pozitivno utječe na poboljšanje nivoa šećera u krvi, kao i holesterola i triglicerida, na smanjenje krvnog pritiska kod pacova koji pate od hipertenzije, smanjenje simptoma depresije uzrokovane hroničnim stresom, prevenciju određenih vrsta raka, kao i da može služiti kao alternativni antibiotik za infektivne bolesti. Važno je naglasiti da riječ o studijama za koje su korištena esencijalna ulja ili ekstrakti i koje su rađene na životinjama i/ili u laboratoriji sa ćelijskim kulturama. Potrebne su opsežne studije na ljudima kako bi se utvrdilo da li bi ovi efekti bili primjenjivi.
Kada je riječ o kliničkim ispitivanjima, odnosno studijama rađenim na ljudima, u više istraživanja ispitivali su se efekti svetog bosiljka. Kako se navodi u članku objavljenom na web stranici Cleveland Clinic u septembru 2023. godine, u pregledu literature objavljenom 2017. u časopisu “Evidence-based Complemetary and Alternative Medicine” identifikovane su 24 studije rađene na ljudima koje su generalno su podržale neku od teza da sveti bosiljak dobro djeluje na zdravu količinu šećera u krvi, imunitet, srčano zdravlje i sposobnost razmišljanja i prosuđivanja.
U članku Cleveland Clinic-a također se navodi da su listovi bosiljka bogati antioksidansima koji štite naše ćelije od slobodnih radikala, odnosno oksidativnog stresa.
Postoji i mali broj istraživanja čiji rezultati sugerišu da bi sveti bosiljak mogao biti koristan za smanjenje otečenosti disajnih puteva kod osoba koje imaju astmu. Ipak, jedna studija koja je ovo ispitivala rađena je na životinjama, a druge dvije rađene na ljudima nisu imale kontrolnu grupu koja nije konzumirala sveti bosiljak (link).
Dakle, dosadašnja istraživanja, iako relativno oskudna, sugeriraju da bi bosiljak mogao imati određene zdravstvene koristi i pozitivno djelovati na simptome nekih bolesti. Ipak, znanstvena istraživanja ne pokazuju da ova biljka može izliječiti dijabetes, astmu ili bilo koju drugu hroničnu bolest, kao ni da zasigurno može prevenirati ili izliječiti rak kod ljudi.
Rezultati studije iz 2011. godine rađene na pacovima sugerisali su da je ekstrakt bosiljka povećao broj i pokretljivost spermatozoida kod ovih životinja. Osim toga, nismo pronašli nikakve dokaze da bi bosiljak mogao izliječiti neplodnost. Štaviše, pronašli smo preporuku parovima, objavljenu na portalu WebMD, da ne konzumiraju čaj od ove biljke ukoliko pokušavaju začeti, jer naučnici/e nisu sigurni kako ona utiče na broj i pokretljivost spermatozoida kod ljudi.
Slično je sa tvrdnjom da bosiljak liječi impotenciju. Studija sprovedena na pacovima iz 2013. godine utvrdila je da ekstrakt bosiljka može zaštiti od toksičnosti testisa uzrokovanom teškim metalima, što može utjecati na reproduktivno zdravlje (link). Nismo pronašli studije ili kredibilne izvještaje koji bi potvrdili da ova biljka može izliječiti impotenciju.
Postoji li “lijek za sve bolesti”?
Uprkos tvrdnjama o bosiljku kao “lijeku protiv svih bolesti” ili biljci koja “nema šta ne liječi”, ne postoji nijedna biljka ili namirnica koja bi mogla koristiti kao univerzalni lijek. U analizi od 13.10.2023. godine bavili smo se sličnom temom:
Bolest se definiše kao svako štetno odstupanje od normalnog strukturnog ili funkcionalnog stanja organizma, općenito povezano s određenim znakovima i simptomima, a koje se po prirodi razlikuje od fizičke povrede. Bolesti se mogu podijeliti na dva tipa: komunikabilne i nekomunikabilne. Komunikabilne bolesti su zarazne i uzrokuju ih patogeni (malarija, trovanje hranom, boginje). Nekomunikabilne bolesti ne prenose se između ljudi i drugih organizama (rak, dijabetes, genetski nasljedne bolesti).
Procjenjuje se da postoji između 10.000 i 30.000 bolesti od kojih boluju ljudi.
S obzirom na to da bolesti imaju različite uzroke i simptome, jasno je da je nemoguće pronaći jedan univerzalni lijek koji bi ih sve izliječio. Također, postoji niz bolesti za koje još uvijek nije pronađen lijek, već samo tretmani koji mogu olakšati simptome. U njih spadaju rak, HIV/SIDA, demencija, Huntingtonova bolest, neke neurološke bolesti i mnoge druge.
Dakle, jasno je da nijedna biljka, bez obzira na njen sastav, ne može biti lijek protiv desetina hiljada bolesti.
Shodno činjenicama, tvrdnju da je bosiljak “lijek” protiv dijabetesa, astme, neplodnosti, srčanih oboljenja i impotencije, te da sprječava rak ili pomaže u liječenju od raka, ocjenjujemo kao pseudonauku. Istu ocjenu dajemo i tvrdnji da je bosiljak “lijek protiv svih bolesti”.
Napomena:
26.4.2024. Nakon objave ove analize, portal Beaute Healthy ispravio je svoje članke, zbog čega im dajemo i ocjenu ispravljeno.
29.4.2024. Nakon objave ove analize, portal Slobodna Bosna ispravio je svoj članak, zbog čega im dajemo i ocjenu ispravljeno.
30.4.2024. Nakon objave ove analize, portal Hayat ispravio je svoj članak, zbog čega im dajemo i ocjenu ispravljeno.
03.05.2024: Portal Nezavisne je ispravio netačne tvrdnje u članku, a članku je dodana i ocjena ispravljeno.
(Raskrinkavanje.ba)