Raskrinkavanje.ba

Glas Srpske → Lukač: Da je vodstvo sankcioniralo zastupnike ne bi bilo problema

24.12.2019
Tekst članka

BANJALUKA - Ministar unutarnjih poslova Republike Srpske Dragan Lukač izjavio je danas da će se posebno zasjedanje Narodne skupštine RS-a održati u normalnoj atmosferi ako rukovodstvo parlamenta sankcionira poslanike koji se ponašaju neprimjereno.

 

"Vodstvo Narodne skupštine nije sankcioniralo nijednog od zastupnika zbog neprimjerenog ponašanja. Nisu poštivali Poslovnik koji zahtijeva da poslanici koji ometaju govornike budu uklonjeni iz Narodne skupštine. normalan parlamentarni rad ", rekao je Lukac novinarima u Banjoj Luci.

Prema njegovim riječima, sjednica Narodne skupštine nije započela kako treba jer ponašanje oporbe nije bilo primjereno instituciji.

"Ovo nije prvi put da je opozicija tako postupila. Sjećamo se zvižduka, zvižduka, kucanja mikrofona, uklanjanja karata i sprečavanja zastupnika da im se obraćaju kako bi odluke koje su vrlo značajne za Srpsku nemoguće", kaže Lukač.

Lukač navodi da se to dogodilo jučer kada je na posebnoj sjednici Narodne skupštine razgovarao s članom srbijanskog Predsjedništva Miloradom Dodikom.

"Vidjeli smo apsolutno neprimjereno ponašanje, naime divljaštvo i neartikulirani urlik i vikanje koje nije primjereno za stadione i navijačke skupine, a kamoli za zastupnike. Tom prilikom je uništena i državna imovina jer su udarali u konzole i mikrofone", rekao je Lukač.

Podsjetio je da Poslovnik Narodne skupštine ne dozvoljava da netko ometa govor i pristupanje govornicima.

"To su učinili pojedini zastupnici, posebno (Draško) Stanivuković, koji je u Narodnu skupštinu donio zastave NATO-a i mahnuo im ispred srpskog člana Predsjedništva, prišao mom stolu i na kraju ih bacio u lice srbijanskog premijera. može li raditi takve stvari i baciti premijeru, koji je zaštićena osoba, bilo šta u lice, a kamoli zastave NATO-a, a da nitko ne reagira? Čovjek je bio pripadnik Vojske Republike Srpske, noseći pušku i boreći se. Niti jedan srpski zastupnik ne može ući u zastavu NATO-a u Narodnu skupštinu i da se tako ponaša ", poručio je Lukač.

Prema njegovim riječima, sve se opet dogodilo kad se obratio Narodnoj skupštini.

"Stanivuković je ustao sa svog sjedala, prešao preko hodnika, došao pred govornicu i gurnuo mikrofon u mene. Nije dopušteno ni izlaziti iz sobe, a kamoli bilo tko ući u hodnik i doći pred zvučnik, zalupiti mikrofon i prevrnuti ga. to nikada nije učinio niko od članova Vlade ili ljudi na vlasti. Stanivuković je to jučer nekoliko puta učinio u dvorani, a na kraju je to i meni učinio ", rekao je Lukač.

Lukac kaže da ne može dopustiti da mu na taj način netko prijeti.

"Stanivuković mi je prijeteće prišao. Ne znam u koju svrhu i drhtavim rukama. Odgurnuo sam ga, može se vidjeti u videu i tamo nema ozlijeđenih, kako bih ga spriječio da me ugrozi. Što bih trebao misliti kad osoba prijeđe preko hodnika i stežući ruke on dolazi ispred moje govornice i upada mi u lice? Trebao bih očekivati ​​da će me udariti ", kaže Lukac.

Rekao je da vidi da vodstvo Narodne skupštine ne reagira na takve stvari.

"Kao i svako ljudsko biće, imam se pravo braniti kad se osjećam ugroženo. U tom trenutku osjetio sam se prijetnjom. Ako mi je mislio nešto reći, mogao bi to učiniti sa svog mjesta. Neću dopustiti da me bilo gdje ugrozi , Nikoga ne ugrožavam, imam pravo reći u Narodnoj skupštini sve što mislim, kao što oni čine, i nikad ih niko nije spriječio u tome. i smijenjen iz Narodne skupštine “, naglasio je Lukac.

Upitan je li od njega zatraženo da podnese ostavku, Lukac je podsjetio da je oporba to tražila svaki dan u godini.

"Samo onaj koji mi je dao mandat može zatražiti moju ostavku i to ću učiniti odmah ako od mene to zatraži ili ako počinim zločin koji nije spojiv s poslom koji obavljam. namjera da to učinim. Štitio sam sebe, ne dopuštajući da me itko ugrožava, a to ću uvijek učiniti ", rekao je Lukac.

Dodao je da razumije političku borbu, ali da pojedini zastupnici mjesecima pokušavaju držati Narodnu skupštinu "u zatočeništvu zbog svog divljaštva i neprimjerenog ponašanja".

Članak indeksiran 24.12.2019. Zadnji put osvježen 24.12.2019.

Ocijenjeno u analizi