- Kada je riječ o Hrvatskoj, što više idemo prema jugu, to je seizmički aktivnije. Ovi potresi su seizmo-tektonskog porekla. To znači da je na tom području aktivan rascjep. Do potresa je došlo tako što je došlo do pomaka na dubini od 10 kilometara - pojasnila je dežurna u Seizmološkom zavodu.
Foto: Reuters
Ona je pojasnila kako je kod velikih potresa uobičajeno da se nakon njega javljaju manji, a tako je bilo i u slučaju potresa u Albaniji.
- Takav potres se u Dubrovniku može dogoditi i sutra. Imali ste posljednji veliki potres u Dubrovniku, odnosno Stonu, 1996. godine. To je bio potres od 6 stepeni po Rihteru. Treba još jednom naglasiti da je reč o istom seizmičkom području. Mi ne možemo predvideti potres i on se opet može dogoditi. Postoje povratni periodi pa govorimo o tome nakon koliko godina ponovno može doći do velikog potresa. Stanje je takvo da na dubrovačkom području takav potez može biti sutra. Govorimo samo o vjerovatnoći - pojasnila je ona.
Snažan potres u Albaniji nešto prije četiri sata ujutro probudio je Dubrovčane.
Foto: Tanjug
Oni su na društvenim mrežama objavljivali kako je riječ o potresu koji ih je digao iz kreveta i kako su se stvari u njihovim domovima tresle i padale s polica.
- Dosta se osjetio ovde kod nas u Dubrovniku. Probudili su se svi moji ukućani, tresli su se lusteri i vaze. Nadam se da neće više - rekao je mještanin Dubrovnika.
Na Fejsbuku se javljaju ljudi iz Imotskog, Konavala, Kotora, Sarajeva, Mostara... i svi govore kako ih je podrhtavanje probudilo.
Relativno jak potres Dubrovnik je inače zatresao i prije manje od tri nedelje.
Potres je bio magnitude 4,1 stupnja po Rihteru. Do potresa je došlo oko 2:30, javlja EMSC, a epicentar potresa bio je u moru kod otoka Mljeta.
Prije 1996. godine i snažnog potresa u Stonu jak je potres Dubrovnik pogodio i 1979. godine.
(Tanjug)