Zlatna spužva raste na morskom dnu Jadrana, nalazi se na cijelom Sredozemlju, ali uglavnom na crnogorskom primorju , a njegovu sposobnost da se brani od bakterija i virusa , uključujući RNA viruse poput SARS Cov-2, proučavaju znanstvenici iz Bergacademy Freiberg , crnogorske "Primorske novine " izvještavaju o pisanju njemačke "Frajprese".
Stručnjaci Bergacademyja na crnogorskom Jadranu imaju 100 kvadratnih metara rezervoara u kojima uzgajaju i proučavaju zlatnu spužvu zajedno s farmakolozima sa Sveučilišta u Drezdenu.
Uglavnom se bave otpornošću spužvi na sve moguće biološke patogene , poput bakterija, virusa ili bacila.
Zlatna spužva otporna je na sve vrste bakterija i virusa
Profesor dr. Herman Ehrlich iz Bergacademyja objašnjava da spužva ne bi trebala biti previše izbirljiva kada je u pitanju hrana, već uzmite ono što joj dovodi voda. Ali voda mu donosi i viruse i bakterije, koje on bez problema ubija iako nema imunološki sustav . Čak i kada je ozlijeđena, ova spužva sprječava da virusi ili bakterije prodru u njezinu otvorenu ranu, jer izaziva kemijsku reakciju koja proizvodi kemijski promijenjene aminokiseline bromothyrosine.
Istraživanje u Francuskoj: Zamjena za respirator dolazi iz prirode
Do sada su znanstvenici uspjeli definirati 35 bromotirozina koji uništavaju strana tijela koja pokušavaju prodrijeti u spužvu, doslovno sve viruse i bakterije . Pored toga, bromotirozin sprečava izgradnju proteina, a samim tim i širenje RNA virusa, poput SARS Cov-2 .
Njemački znanstvenici već duže vrijeme proučavaju ovaj mehanizam, a dosad su ga namjeravali koristiti u borbi protiv tumora . Već su provedena klinička ispitivanja koja su pokazala da bromothyrosine nije štetan za samu stanicu napadnutu rakom.
Oni su također uspjeli pretvoriti tvar iz spužve u kristalni oblik i već je imaju dovoljno za klinička ispitivanja . Kako dodaju, izolirano je oko 10 grama koji će se dati za laboratorijske testove u vezi s novim virusom corone.