Raskrinkavanje.ba

Dnevnik.ba → Njemački doktor tvrdi: "Lijek protiv korone leži na dnu Jadranskog mora"

22.04.2020
Tekst članka

Profesor dr. Hermann Ehrlich s Bergakademije Freiburg iz Njemačke kaže da Crna Gora u svom podmorju ima izvanredne mogućnosti za proizvodnju prirodnog antivirusnog i antibakterijskog lijeka, koji se može dobiti iz “zlatne spužve”, a smatra da je on efikasan i u borbi protiv korona virusa Kovid 19.

- Za početak odgovarajuće institucije mogu nas pitati o bromotirozinu iz ovih spužva za anti-Covid testove - kaže u razgovoru za Dnevne novine dr Hermann Ehrlich, koji ističe da na temi zlatnih spužva surađuje s kolegama s Instituta za biologiju mora, Kotor, od 2008. godine.

Odgovarajući na pitanje Dnevnih novina da li supstance iz ovih spužva mogu da liječe zaražene od korona virusa, dr Ehrlich je odgovorio da mogu.

Dr. Ehrlich kaže da u Jadranu raste spužva koja ima izuzetnu sposobnost da se obrani od bakterija i virusa, među kojima su i RNA virusi kao što je SARS Cov-2.

On ističe da u Crnoj Gori postoji rezervoar gdje se one uspješno vještački gaje na jednoj podvodnoj parceli, gdje ga stručnjaci iz Freiburga proučavaju zajedno s kolegama iz Instituta za biologiju mora i farmakolozima sa Sveučilišta Drezden.

Najviše se bave otpornošću spužva na sve zamislive biološke uzročnike bolesti, kao što su bakterije, virusi ili bacili.  

Profesor dr Ehrlich objašnjava da spužva nije previše izbirljiva što se tiče hrane, već uzme šta joj voda nanese.

Ali voda joj donosi i viruse i bakterije koje ona ubija bez ikakvih problema, iako nema imunološki sistem. Čak i kada se ozlijedi, ova spužva sprečava da u njenu otvorenu ranu prodru virusi ili bakterije, jer izaziva kemijsku reakciju pri kojoj nastaju kemijski izmijenjene aminokisjeline bromtirosini.  

- Unatoč njihovim izvanrednim biološkim aktivnostima (antivirusno, antibakterijsko, antitumorsko, itd.), ograničena opskrba iz prirodnih izvora spriječila je razvoj lijeka zasnovanom na netaknutim sekundarnim metabolitima iz spužve. Glavni znanstveni interes za Verongiid spužve su njihovi bioaktivni bromotirozini i njihovi derivati - kaže dr Ehrlich.

On ističe da su ove supstance potvrdile antivirusne, antibakterijske, citotoksične, antitumorske, antileukemijske, epigenetske, hiperglikemijske, anti-parazitske, antiplazmodijske, protivupalne, antiangiogene, antipsoriatske, antitrombotike, agonisitne, anti-obrane i druge aktivnosti i prepoznate su kao potencijalni višeciljni morski lijekovi.

Dr. Mirko Đurović, viši znanstveni suradnik u Institutu za biologiju mora, ističe da su tzv. “zlatne spužve” zaštićena vrsta.  

- Kolega dr. Herman Ehrlich se godinama bavi ovom temom. Ove spužve nisu ekskluzivitet Crne Gore, ima ih na čitavom Jadranu, ali mi smo uspjeli da ih uzgajamo i vještački u eksperimentalnim uslovima. Uspjeli smo da iz njih izdvojimo aktivne supstance i prije desetak dana smo poslali jedan projekat u Njemačku, a koji se tiče njihovog antivirusnog i antibakterisjkog djelovanja. Dr Ehrlich je projektu dodao i njegovo djelovanje protiv korona virusa. Ostaje da se vidi što će sa tim biti - kazao je za Dnevne novine dr Đurović.

Dnevnik.ba

Članak indeksiran 13.07.2020. Zadnji put osvježen 13.07.2020.

Ocijenjeno u analizi