Raskrinkavanje.ba

Moje novosti → Obilježena 21 godina od Stradanja Srba u Zapadnoj Krajini

10.10.2016
Tekst članka

U Mrkonjić Gradu danas je obilježena 21 godina od stradanja Srba u zapadnoj Krajini 1995. godine. Parastos za stradale služen je u kapeli Svetog apostola Marka na Pravoslavnom groblju, a vijenci su položeni na spomen-obilježje masovne grobnice na ovom groblju, kao i na centralnom spomen-obilježju poginulim borcima Otadžbinsko-odbrambenog rata na Trgu srpske vojske.

Obilježavanje ove tužne godišnjice organizovao je Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova, čiji je predsjednik Milenko Savanović izrazio nadu da će počinioci zločina nad srbskim narodom na ovom prostoru biti kažnjeni.

On je podsjetio da je Hrvatska vojska sa jedinicama takozvane Armije BiH i Hrvatskog vijeća odbrane u septembru i oktobru 1995. godine napala 13 zapadnokrajiških opština i tom prilikom je ubijeno 1.646 ljudi, a protjerano je 120.000 Srba.

"Programski i planirano su ubijali ljude na najgori mogući način kao što su to činile ustaše 1941. i 1945. godine u logorima", rekao je Savanović i dodao da "najviše boli" što Haški tribunal i Tužilaštvo BiH nikoga nisu procesuirali za ova nedjela.

Prema njegovim riječima, tokom ove strahovite ofanzive na srbski etnički čisti prostor došlo je do ogromnih razaranja i ljudskih žrtava.

"Poginulo je 1.644 ljudi, a još 420 civila i vojnika vodi se kao nestalo", rekao je Savanović i dodao da su razmjere stradnja bile ogromne, kako u ljudskom, tako i u materijalnom smislu.

On je naveo da je samo u Mrkonjić Gradu utvrđena materijalna šteta od 680 miliona KM.

"U Mrkonjić Gradu je pronađena najveća masovno grobnica sa 181 žrtvom, a na lokalnim grobljima pronađeno je još 176 žrtava", rekao je Savanović.

On je izrazio nadu da će u narednom periodu "doći ljudi koji će znati da kazne zločin i one koji su činili zla i nedjela nad srbskinm narodom i njihovom imovinom na ovom prostoru".

Načelnica opštine Mrkonjić Grad Divna Aničić apelovala je danas da budu procesuirani počinioci ratnih zločina nad Srbima u 13 zapadnokrajiških opština 1995. godine.

"Apelujem da nadležni procesuiraju one koji su počinili zločine prije 21 godinu, posebno u Mrkonjić Gradu", poručila je Aničićeva tokom obilježavanja 21 godine od stradanja Srba zapadnokrajiških opština od hrvatskih snaga i 5. korpusa takozvane Armije BiH.

Ona je podsjetila da su stanovnici Mrkonjić Grada u jesen 1995. godine protjerani sa svojih ognjišta i da su se 4. februara naredne godine vratili u devastiran grad.

"Mi smo Mrkonjić Grad obnovili kako smo znali i umjeli, a mnogi protjerani iz drugih zapadnokrajiških opština nisu se vratili na ognjišta", naglasila je Aničićeva.

Ona je dodala da su to bila teška vremena za Republiku Srpsku, u kojima je Srbska odbranjena.

"Srpsku smo i nedavno odbranili dostojanstveno, u miru - nedavnim referendumom", rekla je Aničićeva.

Porodice žrtava su ogorčene i ne vjeruju da će pravda za njihove stradale doći.

Petar Mitrić, koji je u mrkonjićkoj masovnoj grobnici pronašao posmrtne ostake brata i rođake, kaže da su nalazi patologa pokazali da su sve žrtve masovne grobnice na zvjerski način mučene i ubijene.

"Eshumaciju sam ispratio od prvog do posljednjeg dana i prizori su bili stravični. Niko nije odgovarao. Nemam više riječi za sve ovo", rekao je Mitrić.

Razočarenje ne krije ni Zdravko Kaurin, koji je u masovnoj grobnici pronašao posmrtne ostatke brata.

"Imali smo svoje predstavnike u Tužilaštvu BiH i ništa nisu napravili. Sve je to pod uticajem međunarodne zajednice. Ne vjerujem da će se ikad ovi zločini procesuirati", rekao je Kaurin.

Hrvatska regularna vojska sa jedinicima takozvane Armije BiH i Hrvatskog vijeća odbrane napala je u septembru i oktobru 1995. godine 13 zapadnokrajiških opština sa većinskim srbskim stanovništvom - Ripač, Petrovac, Drvar, Grahovo, Glamoč, Ključ, Sanski Most, Mrkonjić Grad, Šipovo, Srbobran, Jajce, Kupres i Krupa na Uni.

Te opštine bile su u sastavu Republike Srpske i sa tog područja muslimansko-hrvatske snage ubile su 1.644 vojnika i civila, sa vjekovnih ognjišta protjerale 120.000 Srba, opljačkale pokretnu imovinu, a nepokretnu uništile i onesposobile.

Samo na području opštine Mrkonjić Grad uništeno je 1.608 kuća i 700 stanova, a ratna šteta je 680 miliona KM. Hrvatske i muslimanske snage za sobom su ostavile pustoš i masovne grobnice.

U Mrkonjić Gradu ekshumirano je 181 tijelo žrtava, među kojima 81 civil, 97 boraca Vojske Republike Srpske, tri pripadnika MUP-a Republike Srpske. Među ekshumiranim je 10 žena.

U manjim grobnicama u toj opštini pronađeno je još 176 tijela civila, pripadnika Vojske i MUP-a Republike Srpske.

U ovoj operaciji učestvovao je i Peti korpus takozvane Armije BiH kojim je komandovao Atif Dudaković o čemu postoji video-zapis na kome se vidi kako izdaje naredbu da se uništi sve što je srbsko na ovim prostorima.

Iako su poznati i nalogodavci i počinioci, za ove zločine još niko nije odgovarao.

U znak sjećanja na stradale Srbe, prikazan je i dokumentarni film Miroslava Stankovića "Kontinuitet" koji govori o tragičnoj sudbini srbskog naroda u proteklom vijeku, od Aneksione krize 1908. godine do posljednjeg odbrambeno-otadžbinskog rata.

Članak indeksiran 05.05.2021. Zadnji put osvježen 05.05.2021.

Ocijenjeno u analizi