- Република Српска и српски народ могу прихватити једино такву БиХ, а било какав покушај другачијег уређења Републици Српској не оставља другу алтернативу осим пута у њену самосталност - рекао је Остојић.
Он је напоменуо да је вријеме показало да једино Република Српска и српски народ штите Дејтонски мировни споразум, а да га они, који су његов наводни гарант, урушавају.
- Ако би неко требало да одговара за непоштовање и кршење Дејтонског споразума, онда су то сигурно његови творци и моћне западне земње који су гаранти тог споразума - оцијенио је Остојић.
Остојић је подсјетио да је Дејтонски споразум зауставио крвави грађански рат на територији некадашње Социјалистичке БиХ, донио мир и створио формално-правни оквир будуће државне заједнице БиХ састављене од два ентитета Републике Српске, ФБиХ и три конститутивна народа, Срба, Хрвата и Бошњака.
- Период од закључења Дејтонског споразума до данас показује цинизам међународне заједнице која, умјесто да чува овај споразум, као његов гарант, она га скрнави и уништава искључиво на штету српског народа и Републике Српске - указује Остојић.
Према његовим ријечима, то у највећој мери ради преко институције високог представника који намеће одлуке, доноси законска рјешења и кажњава легално изабране политичке представнике српског народа, као и Уставног Суда БиХ у којем се и даље налазе стране судије, а који је до данас донио низ одлука на штету српског народа и Републике Српске.
- Оваквим поступцима црпе се изворне надлежности Републике Српске и преносе на ниво БиХ под изговором стварања функционалне БиХ. У ствари, ради се о стварању унитарне БиХ која је и била ратни циљ муслимана, сада Бошњака, на шта српски народ никада неће пристати - истакао је Остојић.
Он је рекао да је пракса показала управо супротно, што више заједничких надлежности, то мање функционалности БиХ, што више унитаризма, то мање шансе за мир и опстанак БиХ.
Остојић је навео да се поставља питање да ли је наводним чуварима Дејтона уопште стало до мира на овим просторима, до функционалности и уопште опстанка БиХ као државне заједнице са два равноправна ентитета и три конститутивна народа.
Данас се навршава 28 година од када је у америчкој бази "Рајт Петерсон" у Дејтону парафиран Општи оквирни споразум за мир у БиХ и његових 12 анекса, чиме је окончан рат у БиХ и успостављен њен уставноправни поредак.
Овим споразумом створена је државна заједница БиХ састављена од два ентитета, Републике Српске и Федерације БиХ, који су потписници свих анекса.