Raskrinkavanje.ba

B 92 → Otkriveno gde se krije rukovodstvo Hamasa VIDEO

31.10.2023
Tekst članka

Ispod Pojaza Gaze izgrađena je razgranata mreža podzemnih tunela koji se koriste za sklonište i prolaz, kao i za napade ka Izraelu.

To je najveća mreža tunela na svetu, kažu da je to Gaza ispod Gaze, podzemni grad u kojem su trgovine, skladišta. U deo njih Hamas je čak uveo struju i vodu, u "posebne" sektore je navodno uvedena i klimatizacija.

Džon Spenser iz američke vojne akademije Vest Point je naveo da je "Podzemni kompleks koji se širi Pojasom Gaze problem prepun podmuklih zamki, i za to ne postoji savršeno rešenje."

Tunelsku mrežu, kako se može pročitati u nekim izveštajima i procenama, čini 1.300 pojedinačnih tunela ukupne dužine oko 500 kilometara. Neki tuneli se nalaze na dubini do 70 metara ispod površine. Za većinu tunela se navodi da su visoki oko dva metra i široki dva metra, piše Dojče vele.

Drugi navode da su tuneli duboki čak 80 metara, a neke prostorije su mnogo veće i šire. Obloženi su armiranim betonom, imaju ventilaciju i osposobljeni su za dugotrajan život pod zemljom.

Stručnjaci pretpostavljaju da se u ovim tunelima, između ostalog, nalazi i oko 200 talaca koje je Hamas kidnapovao tokom terorističkog napada na Izrael 7. oktobra. Tuneli služe prvenstveno kao skladišta oružja, hrane i vode, a tu se nalaze i generatori, gorivo i druga oprema. Eksperti pretpostavljaju da se pod zemljom krije i deo rukovodstva Hamasa.

Podzemni tuneli su prvobitno korišćeni kao instrument za zaobilaženje blokade između Pojasa Gaze i Egipta, a kasnije i Pojasa Gaze i Izraela – da bi se kroz njega prokrijumčarila roba. Zbog povećanih izraelskih ulaganja u sisteme za nadzor uz pomoć dronova i drugih elektronskih špijunskih uređaja, Hamas je ulagao sve više novca u proširenje mreže tunela.

Izrael ima takozvane bombe "bunker buster", koje prodiru duboko pod zemlju. Ali Pojas Gaze je jedna od najgušće naseljenih oblasti na svetu, područje koje je s jedne strane blokirao Izrael, a sa druge (uglavnom) Egipat, dugačak oko 40 kilometara i širok između šest i 14 kilometara, sa populacijom od oko 2,2 miliona.

Čak i kada bi izraelska vojska znala gde se nalaze tuneli, bombardovanje bi bilo izuzetno komplikovano zbog specifičnih karakteristika pojasa Gaze – možda čak i nemoguće.

Raščišćavanje i rušenje ovih tunela biće od suštinskog značaja ako Izrael želi da demontira Hamas. Ali borba u gusto naseljenim urbanim područjima i kretanje ispod zemlje mogli bi da liše izraelsku vojsku nekih od njenih tehnoloških prednosti, dok bi Hamasu dali prednost i iznad i ispod zemlje, piše Glas Amerike.

Tunelski rat je bio obeležje istorije, od rimske opsade drevnog grčkog grada Ambrakije do ukrajinskih boraca koji su zadržavali ruske snage u 24 kilometra tunela iz sovjetskog doba ispod železare i Azovstala u Marijupolju oko 80 dana 2022.

Razlog je jednostavan: bitke u tunelima se smatraju među najtežim za borbu za vojsku. Odlučan neprijatelj u sistemu tunela ili pećina može da izabere gde počinje borba – i često određuje kako će se završiti – s obzirom na obilje prilika za zasedu.

 

Članak indeksiran 28.11.2023. Zadnji put osvježen 28.11.2023.

Ocijenjeno u analizi