Raskrinkavanje.ba

Pogled → Pljušte kazne zbog oskudnih kupaćih kostima, idu do 600 evra

12.07.2023
Tekst članka

Zakoni o odjeći i oblačenju razlikuju od zemlje do zemlje i mogu da budu podložni promjenama tijekom vremena.

U nekim konzervativnijim zemljama postoji veća vjerovatnost da postoje propisi koji reguliraju nošenje oskudnijeg kupaćeg kostima, posebno na javnim mjestima kao što su plaže ili bazeni.

Kako je u toku sezona ljetnih odmora, donosimo vam neka pravila koja morate da znate, naročito ako spadate pod kategoriju koja voli da se provokativnije oblači.

Hrvatska
Veliki broj gradova u Hrvatskoj i duž Jadrana donijeli su odluku o kažnjavanju svih onih koji se budu šetali oskudno obučeni - u kupaćim kostimima.

Tu prednjače Dubrovnik i Split - zabranjena je šetnja gradom u kupaćim kostimima i sličnim "nepristojnim" odjevnim kombinacijama.

"U Odluci će konkretno stajati: 'Nije dopušteno kretanje povijesnom jezgrom Grada Dubrovnika bez odjeće, dijela odjeće ili u kupaćem kostimu.' Slično je definirana i odluka za Split, gdje se također zabranjuje šetnja u 'nepristojnoj' odjeći u starom gradskom jezgru Splita. Za ovaj prekršaj kaznit će se fizička osoba u iznosu od 130 do 150 eura. Stoga će se na više mjesta postaviti znakovi kojima će se turisti upozoravati na navedene odredbe Odluke", napomenuli su Hrvati.

Na Hvaru se, na primjer, šetnja u kupaćem kostimu van plaže kažnjava sa 600 eura, a 100 eura platit će one žene koje imaju samo gornji dio kostima, i muškarci koji se na ulicama nađu bez košulje ili majice.

Crna Gora
Budvanska Skupština općine donjela je odluku kojom se turistima i mještanima koji šetaju Budvom u kupaćem kostimu izvan kupališnih zona naplaćuje novčana kazna od 200 eura. To je definirano Odlukom o komunalnom redu, koja je usvojena na sjednici Skupštine općine Budva, a objavljena u Službenom listu krajem travnja ove godine.

Španjolska
Španjolska je 2020. godine donijela zakon po kome je dozvoljeno kupanje u toplesu na bazenima, mada su u Kataloniji neki bazeni sprječavali primjenu ovog zakona.

Vlada ove regije obavijestila je gradove i nadležne vlasti da je ženama dozvoljen toples na javnim bazenima.

Španjolska je zaprijetila kaznama svima koji budu neprikladno obučeni na ulici, uz napomenu da su bikiniji prihvatljivi samo za plaže.

Od prošle godine uvedena je i zabrana da se van plaže šeta u bikiniju i kupaćim gaćama. U nekim dijelovima zemlje je zabranjen i toples. Također je nepoželjno da muškarci hodaju po gradu golog torza.

Izuzetak je južni grad Kadiz, koji je nedavno ukinuo zabranu golotinje na pojedinim plažama, pa su nudisti dobrodošli u njihova odmarališta.

Ujedinjeni Arapski Emirati
U Emiratima, uključujući Dubai i Abu Dabi, postoji jasno definiran kodeks oblačenja.

Nošenje ekstremno oskudnog kupaćeg kostima izvan privatnih plaža ili rizorta može biti kažnjivo.

Bikini i kupaće bokserice više nisu poželjni na pješčanim plažama u pojedinim dijelovima Ujedinjenih Arapskih Emirata. Vlasti Ras el Hajma, najsjevernijeg emirata UAE (na samo 100 km od Dubaija), postavile su na javnim plažama table sa upozorenjem da će oni koji budu nosili oskudne kupaće kostime (žene bikini, a muškarci bokserice) morati da plate novčanu kaznu.

U Dubaiju se zahtijeva "smjerno" oblačenje, ali se rijetko dešava da nekog sankcionira zbog nošenja kratke suknje/haljine ili bikinija.

Kao razlog može biti i to da što je ovaj grad inače jedno od glavnih odredišta svjetskih Instagram influenseri i modela koji na svoje profile rado kače provokativne i izazovne fotografije iz luksuznih hotela.

Ali ova popularna turistička destinacija često je i predmet kontroverze s obzirom na to da je ponašanje većine turista u kontrastu sa strogim pravilima islama i tamošnjim zakonima koji se tiču ponašanja i izražavanja u javnosti.

Maldivi
Iako su Maldivi poznati po prekrasnim plažama, neki otoci imaju strože propise o oblačenju. U nekim naseljenim područjima ili lokalnim otocima, nošenje oskudnog kupaćeg kostima može biti neprikladno ili čak kažnjivo.

Tako je 2020. godine nastao snimak koji je obišao svijet. Na njemu je turistkinja iz Britanije, obučena u kupaći kostim. Nju je uhitila trojica policajaca, a jedan od njih je prekrio dio njenog tijela peškirom dok su je odvodili pred gomilom ljudi na otoku Mafuši.

Britanka je uhapšena zbog "nepristojnog izlaganja", ali nakon što se video hapšenja proširio, došlo je do izvinjenja šefa policije islamske države.

Nošenje kupaćeg kostima dozvoljeno je u ljetovalištima na popularnoj turističkoj lokaciji, iako je to "strogo zabranjeno" van ljetovališta, prenosi srbija.danas.

Članak indeksiran 19.07.2023. Zadnji put osvježen 19.07.2023.