Raskrinkavanje.ba

Direktno.hr → Pogledajte tko je sutkinja koja je htjela osloboditi zločinca Mladića; tvrdi da je stanovništvo samo htjelo otići

09.06.2021
Tekst članka

Sutkinja Prisca Matimba Nyambe jedina je imala suprotno mišljenje u žalbenom postupku ratnom zločincu Ratku Mladiću, pišu 24sata.

Ona je i jedina imala suprotno mišljenje od ostalih članova Vijeća koje je potvrdilo Mladiću doživotni zatvor. U izdvojenom mišljenju navela je da bi se Ratku Mladiću trebalo ponoviti suđenje pred drugim sudskim vijećem.

Sutkinju je pohvalio i sin ratnog zločinca Ratka Mladića, Darko Mladić za koju je rekao da je jedina imala hrabrosti reći "sve ste radili pogrešno" i "ovo nisu te činjenice".

"Imajući u vidu prirodu i težinu pravnih grešaka u ovom predmetu, za razliku od drugih članova Žalbenog vijeća, ja bih naredila da se Mladiću ponovi suđenje pred drugim prvostupanjskim vijećem po svim točkama optužnice izuzev točke 6, uzimanje taoca u udruženom zločinačkom pothvatu", navela je sutkinja u izdvojenom mišljenju na 60 strana.

Dodala je kako je ratni zločinac Ratko Mladić u žalbi zadovoljio visoke standarde i ukazao na glavne greške Pretresnog vijeća i dodala da bi mu usvojila sve žalbe. 

Ne slaže se sa stavom da je među pojedincima u snagama Srba i rukovodstvom RS-a postojao udruženi zločinački pothvat prisilnog uklanjanja stanovništva, tvrdila je da je stanovništvo samo htjelo otići?!

Zanemarila je okolnosti genocida i navela da je stanovništvo enklava željelo otići i da je uz pomoć Armije RBiH i RS dogovoren sporazum o evakuaciji ljudi iz ratnog razloga nužde.

Također, sutkinja Nyambe smatrala je da ratni zločinac Zdravko Tolimir treba biti oslobođen svih točaka optužnice za genocid u Srebrenici.  U svojim izdvojenim mišljenjima u slučajevima ratnih zločinaca Tolimira i Mladića negirala je genocid, zločine i istrebljenje, prisilno premještanje civila, postojanje dokaza, izjava svjedoka, agresije na BiH...

Prisca Matimba Nyambe rodila se 31. prosinca 1951. u Zambiji. Od 2006. godine je sutkinja Visokog suda u Zambiji, a od 2011. radi na Međunarodnom sudu. U životopisu joj piše da tečno govori engleski, u što mnoge nije uvjerila, ako ste slušali čitanje presude.

Članak indeksiran 15.06.2021. Zadnji put osvježen 15.06.2021.