„Вести“ су имале увид у један од докумената који увелико кружи обавештајним простором Балкана, а у коме се наводи да је на основу „расположивих информација“ интензивиран рад америчких и британских служби на простору Србије и БиХ, с циљем дестабилизације власти у Српској и да би се смањио руски утицај на Балкану.
У овој процени се повезује све интензивнија дипломатска активност представника САД, ЕУ и Русије у региону, као и низ догађаја који је за последицу имао покушај изазивања нестабилности, попут убиства Оливера Ивановића у Србији и разне ситуације и покушаји да се Српска представи као фактор дестабилизације БиХ.
Контролисани хаос
„Следе фазе три и четири те операције, које не искључују планирање и организовање атентата неког од опозиционих политичара или јавне личности у Српској. Ова акција би се извела у добро испланирано и темпирано време, а убиство би извшила особа из криминалног миљеа“, стоји у овом извештају, уз упозорење да све информације указују да би се операција до краја извела уочи или током општих избора у БиХ, планираних у октобру ове године.
„У том нежељеном сценарију, поготово у изборној години кад би се могло очекивати и да ће Милорад Додик са својом коалицијом освојити апсолутну власт, дошло би до опште безбедоносно-политичке нестабилности у БиХ и Српској. За почетак деловања би се искористило објављивање изборних листа или време предизборне кампање, а затим би се као једини могући наручилац убиства представио Додик. Евентуалним убиством опозиционог политичара из Српске настала би веома озбиљна безбедоносно-политичка криза, коју би опозиција у РС максимално искористила уз потпуну медијску пропагандну подршку прозападних медија. Уз то би се покренуо општенародни револт против власти у РС организовањем демонстрација, које би у једном моменту могле прећи у тзв. контролисани хаос. А после би дошло до фазе пет обавештајне операције, која подразумева преузимању власти од стране опозиције“, стоји у овој процени.
Сценарио 5. октобра
Стручњаци из области безбедности, такође, процењују да би се преузимање власти у РС одвијало по једном од два могућа сценарија. Први је мирно преузимање кроз превремене изборе, док би други сценарио подразумевао заузимање кључних институција оружаним путем, на сличан начин на који је дошло до промене власти у Србији, 5. октобра 2000. године.
„Овом сценарију у прилог иде опште стање у БиХ, те заговарање тзв. Дејтона 2, а који би се могао искористити за одржавање међународне конференције о БиХ. Све то би довело до унитаризације БиХ и потпуног уништења РС“, стоји у процени служби безбедности из региона.
Пет фаза операције
У обавештајном извештају набројано је пет фаза.
Прва подразумева пласирање истинитих иформација државним органима БиХ и Србије. Друга фаза обухвата пласирање дезинформација о догађају који је дестабилизовао политичко-безбедносну ситуацију. Трећа фаза је планирање, организовање и извођење одређених акција које могу утицати на политичко-безбедносно стање. Четврта фаза је произвођење „контролисаног хаоса“, односно планско изазивање демонстрација и нереда. У петој фази би дошло до промене режима на миран или насилан начин, уз агресивну медијску кампању која би то подржала.