Atentat na osnovu raspoloživih informacija

Na osnovu upita čitatelja, analizirali smo članak koji govori o planiranom atentatu koji će izazvati "haos" u Republici Srpskoj.

“'Vesti' saznaju: Atentat za haos u Srpskoj?!“

Srbijanski portal „Vesti“ objavio je članak sa ovom tvrdnjom koji je nakon toga brzinom svjetlosti preplavio medije kako u Srbiji tako i u bh. entitetu Republika Srpska. Prema pisanju portala „Vesti“ su imale uvid u „jedan“ dokument koji kruži „obavještajnim prostorom Balkana“, u kojem se navodi da će američke i britanske službe destabilizirati vlast u bosanskohercegovačkom entitetu RS i time smanjiti ruski uticaj na Balkanu.

„'Vesti' su imale uvid u jedan od dokumenata koji uveliko kruži obaveštajnim prostorom Balkana, a u kome se navodi da je na osnovu 'raspoloživih informacija' intenziviran rad američkih i britanskih službi na prostoru Srbije i BiH, s ciljem destabilizacije vlasti u Srpskoj i da bi se smanjio ruski uticaj na Balkanu.“

U članku se navodi da će se operacija izvesti u pet faza od kojih je jedna planiranje i organizovanje atentata na nekog od opozicionih političara ili javnih ličnosti u entitetu RS, nakon čega bi opozicija predstavila Dodika kao naručioca ovog ubistva i time uz pomoć medija preuzela vlast. Taj dio teksta prenosimo doslovno, uključujući i pravopisne greške.

„Pet faza operacije
U obaveštajnom izveštaju nabrojano je pet faza.
Prva podrazumeva plasiranje istinitih iformacija državnim organima BiH i Srbije.
Druga faza obuhvata plasiranje dezinformacija o događaju koji je destabilizovao političko-bezbednosnu situaciju.
Treća faza je planiranje, organizovanje i izvođenje određenih akcija koje mogu uticati na političko-bezbednosno stanje.
Četvrta faza je proizvođenje "kontrolisanog haosa", odnosno plansko izazivanje demonstracija i nereda.
U petoj fazi bi došlo do promene režima na miran ili nasilan način, uz agresivnu medijsku kampanju koja bi to podržala.“

Dakle, osim tvrdnje da su „Vesti“ imale uvid u jedan od dokumenata, autor članaka nijednim dokazom nije dokazao iznesenu tvrdnju. Članak nema nijednog sagovornika, nijedan izvor, još manje bilo kakav vjerodostojan izvor.

Na posljetku, ovo je tek jedan u nizu nepotkrijepljenih članaka o atentatu na srpske političare u BiH, s tim što je dosad najčešća „meta“ bio Milorad Dodik, predsjednik SNSD-a i RS.

Naime, još u decembru 2006. Dodik je izjavio kako ga je policija obavijestila da „posjeduje povjerljivu informaciju o tome da se na njega priprema atentat“.

Posljednji „atentat“ na Dodika spreman je u julu prošle godine: tada su Nezavisne novine i Alternativna televizija iz Banje Luke prenijeli članak iz poslovično nepouzdanog Informera – bez dokaza i izvora, naravno – da su „Rusi spriječili atentat na Dodika“.

Obzirom da se članak bazira na tvrdnjama o postojanju „dokumenata“ i da ne dokazuje njihovo postojanje ili porijeklo, članak dobija ocjenu lažna vijest i teorija zavjere.

Autor: Emir Zulejhić Objavljeno: 09. 03. 2018 | Zadnji put osvježeno: prije 5 godina

Posljednje objavljene analize

Lažna vijest
Lijekovi za snižavanje holesterola ne uzrokuju Alzheimerovu bolest

Snimak veterinara koji netačno tvrdi da lijekovi za snižavanje holesterola...

Lažna vijest
Lažna vijest
Teorije zavjere o adrenohromu: “Bivši sotonista” i stare dezinformacije

Na Facebooku se ponovo dijeli videosnimak iz 2021. godine u kojem navodni b...

Lažna vijest Teorija zavjere
Lažna vijest
Stari snimci urušavanja zgrade nisu nastali za vrijeme razornog zemljotresa u Maroku

Stari snimci urušavanja dotrajale zgrade predstavljeni su u člancima brojni...

Lažna vijest Prenošenje lažnih vijesti Ispravljeno
Raskrikavanje.rs Istinomjer.ba Analiziraj.ba NewsMavens.com Raskrinkavanje.me