Raskrinkavanje.ba

Zdrava hrana u mojoj blizini → POLJAK IZMISLIO LIJEK ZA RAK?

29.01.2024
Tekst članka

Stanisław Burzyński tvrdi da je razvio učinkovitu terapiju, no znanstvena zajednica njegovo istraživanje smatra neprofesionalnim.

Stanisław Burzyński je biokemičar i doktor medicinskih znanosti iz Lublina. Krajem 70-ih godina prošlog stoljeća trajno se nastanio u SAD-u, gdje ostvaruje vrtoglavu karijeru. Godine 1977. Burzynski je otvorio vlastitu kliniku, a sedam godina kasnije i istraživački institut.

U znanstvenom svijetu doktor je poznat uglavnom po svojim kontroverznim postulatima. Već nekoliko desetljeća tvrdi da je otkrio učinkovit lijek za rak. Prema Burzynskom, tajna učinkovite terapije protiv raka leži u antineoplastonima. Kakvi su to misteriozni odnosi? Nažalost, nemaju strogu kemijsku definiciju. Liječnik je skovao ovaj izraz kako bi opisao peptide koje koristi u liječenju. Poznato je da su to spojevi sadržani, između ostalog, u ljudskoj slini i urinu. Ime dolazi od riječi neoplazma, što znači rak, tako da su antineoplastoni jednostavno spojevi protiv raka.

Burzynski je svoju teoriju prvi put podijelio sa svijetom 1984. godine, ali zbog nedostatka dovoljno dokaza o učinkovitosti terapije, FDA nije dopustila korištenje lijeka. No, to nije obeshrabrilo pacijente koji od tada svake godine iz cijelog svijeta dolaze u kliniku Burzynski u nadi da će biti izliječeni. Novinar BBC-ja Richard Bilton procijenio je da dobrotvorne organizacije prikupe nekoliko stotina tisuća funti svake godine kako bi bolesne Britance poslali na liječenje u kliniku u Sjedinjenim Državama.

Moglo se pretpostaviti da će zbog izostanka pristanka na korištenje antineoplastona u liječenju Burzynski prekinuti svoju djelatnost. Ništa ne može biti pogrešno. Pacijenti koji dolaze u njegov centar dobivaju lijek u sklopu kliničkog eksperimenta. Lijekovi koji se daju kao pripravci za testiranje ne moraju biti odobreni od strane FDA. Istraživački centar Burzyńskog dnevno proizvodi oko 300 litara pripravka koji sadrži antineoplastone. U prošlosti se ovaj proces temeljio na ekstrakciji iz ljudskog urina, danas se lijek proizvodi sintezom.

Kakvo je stvarno stanje znanja o djelotvornosti antineoplastona? Faza II kliničkog eksperimenta provedena je pod nadzorom Nacionalnog instituta za rak. U njemu je sudjelovalo šest pacijenata s tumorima mozga. Bolesnici su lijek dobivali dvije godine. Tijekom tog vremena kod svih je uočena progresija bolesti. Pet pacijenata imalo je nuspojave od strane živčanog sustava. Svi bolesnici su umrli. U publikaciji koja sažima ovu fazu istraživanja, istraživači su napisali: Učinkovitost antineoplastona A10 i AS2-1 ostaje nedokazana. Nismo uspjeli vidjeti nikakvo poboljšanje ni kod jednog od šest pacijenata. Štoviše, 2004. godine Američko društvo za borbu protiv raka izjavilo je da je liječenje koje je razvio Poljak terapija s opovrgnutom učinkovitošću.

Unatoč tako poražavajućim rezultatima, Burzyński tvrdi da se mnogi pacijenti koje liječi na klinici oporave. Liječnik, međutim, kaže da se ti rezultati zasad ne mogu javno objaviti. Znanstvena zajednica navodi da ako je Burzynski nešto otkrio, ali odbija dati točne podatke iz straha da će izgubiti monopol nad lijekovima, njegovo ponašanje je jednostavno neetično.

Jedna od pacijenata Burzynskog bila je kći gospođe Petagine, Lena. Lena je umrla u kolovozu prošle godine, no njezina majka ne žali što se liječila. Mislim da nam je to dalo dodatnu godinu, rekao je Petagine u intervjuu za BBC. Da nisam došao na liječenje, cijelo vrijeme bih se pitao 'Bože, da sam samo pokušao'. Nada se ne može staviti na cijenu.

izvor: BBC

Članak indeksiran 08.03.2024. Zadnji put osvježen

Ocijenjeno u analizi