Raskrinkavanje.ba

Radio Televizija Srbije → Пре 23 године потписан Дејтонски споразум

21.11.2021
Tekst članka

Данас се навршавају 23 године откако је у америчкој бази Рајт Петерсон у Дејтону парафиран Општи оквирни споразум за мир у БиХ и његових 12 анекса, чиме је окончан рат у БиХ и успостављен њен уставно-правни поредак. 

Дејтонским споразумом створена је државна заједница БиХ састављена од два ентитета, Републике Српске и Федерације БиХ.

Потписивање Дејтонског споразума

Потписивање Дејтонског споразума

Дејтонски споразум, након тронеђељних преговора, парафирали су тадашњи предсједници, Србије Слободан Милошевић, такозване Републике БиХ Алија Изетбеговић и Хрватске Фрањо Туђман.

Споразум је парафиран у присуству тадашњег државног секретара САД Ворена Кристофера, а осим њега главни амерички посредници били су Ричард Холбрук и Весли Кларк. Дејтонски споразум званично је потписан 14. децембра 1995. године у Jелисејској палати у Паризу.

Дан успостављања Општег оквирног споразума за мир у БиХ - 21. новембар републички је празник и нерадни дан.

Данас неће радити републички органи и организације, органи јединица локалне самоуправе, предузећа, установе и лица која професионално обављају услужне и производне делатности.

Дејтонски споразум донео мир, штити српски народ у БиХ и РС 

Председник Народне скупштине Републике Српске Недељко Чубриловић изјавио је поводом 23 године од потписивања Дејтонског мировног споразума да Српска данас "слави мир" и дан када је потписан Споразум који грантује равноправност и опстанак Републике Српске.

"Анексом 4. Дејтонског споразума, који гарантује равноправност два ентитета и три конститутивна народа, до данас се штите права свих народа и грађана ове земље и гаранција су њеног опстанка и даљег развоја", рекао је Чубриловић.

Он је нагласио да је Дејтонски споразум поред тога што је донио мир до данас чврст темељ који штити српски народ у БиХ и Републику Српску.

Његов некадашњи колега Драган Калинић изјавио је Срни да се, што време више пролази, показује да је борба за изворни Дејтонски споразум и његове кључне принципе суштинска за српски народ, његову равноправност и опстанак у БиХ.

"Република Српска ће се успешно развијати, у то сам сигуран, али ће се развијати у оквиру оне БиХ која је детерминисана изворним Дејтонским мировним споразумом", рекао је Калинић.

Први председник Народне скупштине Републике Српске Момчило Крајишник оценио је да Српска не може бити задовољна оним што је остало од изворног Дејтонског споразума и да га је потребно вратити приближно или у потпуности изворним принципима.

Према његовим речима, све што се дешавало у претходне 23 године од закључивања Дејтонског споразума јесте једна историја.

Потпредседник Републике Српске из реда хрватског народа Јосип Јерковић изјавио је да се доследно залаже за примену изворног Дејтонског мировног споразума, онако како је написан, без интерпретација.

"Ми знамо да су проблематика тог документа анекси четири и седам. Свако у БиХ то доживљава на свој начин. Истина, Хрвати се још нису вратили на простор Републике Српске, али ја са своје тачке гледишта, могу рећи да сам незадовољан донаторима из света који не испуњавају оно што су и потписали и прихватили заједно у Дејтону 1995. године", рекао је Јерковић Срни у Источном Сарајеву. 

Članak indeksiran 11.12.2021. Zadnji put osvježen 11.12.2021.

Ocijenjeno u analizi