Raskrinkavanje.ba

Sputnik → Put bez povratka: Ulazi li Bosna i Hercegovina u ponedeljak i zvanično u predvorje ogromne krize

10.10.2023
Tekst članka

Odluku tužilaštva Bosne i Hercegovine da podigne optužnicu protiv predsednika Republike Srpske Milorada Dodika zbog nepoštovanja odluka čoveka koji ne uživa nikakvu funkciju niti je izabran za visokog predstavnika BiH, pravnici karakterišu kao politički motivisanu, a sudski proces kao put bez povratka i uvod u veliku političku krizu.

Predsednik RS Milorad Dodik i direktor Službenog glasnika Miloš Lukić pozvani su pred sud Bosne i Hercegovine da se u ponedeljak 16. oktobra izjasne o krivici po optužnici za nepoštovanje odluka Kristijana Šmita. Sud je prigovore njihovih branilaca odbacio kao neosnovane.

U odbačenim prigovorima Dodikovi advokati su naveli da je predsednik RS optužen za krivično delo koje ne postoji, budući da ni Kristijan Šmit nije legalno postavljeni visoki predstavnik, te da time njegove odluke ne nose nikakvu težinu, niti su pravno obavezujuće na bilo koji način.

Sudija Vrhovnog suda Republike Srpske, dr Radomir Lukić, ceo proces opisuje za Sputnjik kao najobičnije političko suđenje koje predstavlja jasan indikator predstojeće krize, u kojoj će se konačno pokazati da se Bosnom i Hercegovinom ne može upravljati od spolja.

Pre svega treba naglasiti da je reč o jednom elementarnom političkom suđenju koje ima više slojeva koji su izuzetno interesantni. Prvi sloj je taj da gospodin Šmit nije imenovan na mesto visokog predstavnika za Bosnu i Hercegovinu na onaj način na koji su imenovani svi visoki predstavnici do sada – odlukom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija. Prema tome, iz ovoga proizilazi da on nije nikakav visoki predstavnik, govori Lukić za Sputnjik.

 

Samovlašće jednog čoveka

Druga, ali po Lukiću jednako važna dilema, jeste činjenica da je navodno krivično delo inkriminisao sam Kristijan Šmit. Kad se takvo stanje stvari uporedi sa krivičnim zakonodavstvom u „normalnim demokratskim zemljama“, onda, nastavlja naš sagovornik, ne može ništa drugo da se zaključi do toga da se radi o običnom samovlašću i nečemu što je elementarna suprotnost modernom i demokratskom političkom društvu.

Ovde je jedan čovek dao sebi za pravo da menja zakon. Ma ko on bio, ne može da menja zakon. To danas nije moguće ni u monarhijama, a kamoli u republikama. Međutim, izgleda da neko želi da tako nešto kod nas bude moguće. Ovo znači da vas praktično guraju u jednu stazu koja nalikuje na onu na kojoj se igra bob i kada jednom krenete njom, nema vraćanja, završićete na njenom kraju.

 

Sudija Lukić navodi da ne može da predvidi ponašanje Milorada Dodika, ali da se on nalazi na mestu predsednika RS, ne bi se pojavio na takvom procesu, niti bi se upuštao u bilo šta slično, ističući da bi ishod bio i više nego jasan. Po njemu je čitava ova stvar predvorje krupnih promena i velike političke krize koja će neminovno zadesiti Bosnu i Hercegovinu i koja će pokazati da je njome nemoguće upravljati spolja.

Lukić je uveren da se BiH mora sama iznutra urediti, jer će u protivnom i buduće generacije, baš kao i generacije pre njih, gubiti vreme i život na projekat za koji se na kraju ispostavilo da je neostvariv.

Članak indeksiran 13.10.2023. Zadnji put osvježen 13.10.2023.

Ocijenjeno u analizi