Raskrinkavanje.ba

Borba → Ruska ekonomija je sada najjača u Evropi

08.08.2023
Tekst članka

Podaci Svjetske banke prema kojima je ruski BDP mjeren paritetom kupovne moći najveći je u Evropi, a ruska privreda među pet najjačih u svijetu, jasno su pokazali koliko je po Zapad bila loša odluka da Rusiji uvede sankcije. Isto tako je bila loša i percepcija snage Rusije koju su arogantno smatrali državom – benzinskom pumpom.

„Stopa privrednog rasta od pet i više posto koliko se bilježi u ovom trenutku, je više ne samo od Evrope i od Zapada gdje nemate nijednu zemlju koja bi ispratila takvu dinamiku. Ova dinamika privredne aktivnosti prevazilazi čak i Kinu. Mislim da je prvi put u najmanje pola vijeka zabilježeno da je u jednom periodu od tri mjeseca ruska ekonomija, globalno posmatrano, u samom vrhu privrednog rasta“, konstatuje direktor za razvojne projekte Ekonomskog instituta u Beogradu, dr Ivan Nikolić.

Kako Nikolić ističe, to je pravo čudo, jer se u isto vrijeme održava i finansijska i monetarna stabilnost.
Devizne rezerve su vrlo stabilne, gotovo da se ni za pedalj nisu pomakle, odnosno ispraznile, u odnosu na početak rata u Ukrajini. To je nešto oko 490 milijardi dolara i kreću se u okviru od pet milijardi gore-dolje. Dakle ništa. Inflacija je vrlo niska. Energetska izolacija koja je došla sa Zapada ima negativnih efekata, ali je dio tržišta obezbjeđen na istoku. Iznenađujuće je koliko su drugi neenergetski sektori promptno pozitivno reagovali na taj šok“, ističe dr Nikolić.

 

Očigledno je da je naučena lekcija iz 2008. godine kada su u vrijeme svjetske finansijske krize pretrpjeli velike gubitke, ali i iz 2014. kada im je Zapad uveo prve sankcije. Sada su, kaže, sve dočekali dobro pripremljeni, uspješno se prilagodivši novim okolnostima.
Evropa je još krajem 2019. godine u suštini već bila u tehničkoj recesiji i sa ukrajinskom krizom preko noći je dodatno usporila, a sve ono što se ispoljavalo kao slabost samo je pojačano kao ograničenje.
Pogotovo, dodaje on, po Evropu je bilo pogubno insistiranje na dekarbonizaciji, energetskoj transformaciji za šta, pokazalo se, Evropljani nemaju niti resursa, niti u keratkom roku odgovora, jer su energenti i sav taj input za proizvodnju stizali sa istoka odnosno iz Rusije i Kine.
Gubitak ruskog tržišta koje je ogromno i sa svim katastrofalnim posledicama rata koje su zadesile Ukrajinu, koja je isto ogromno tržište za Evropu, što je sve zajedno tržište od skoro 200 miliona ljudi, je nesaglediv i nenadoknadiv ekonomski gubitak za Evropu u ovom trenutku“, napominje Nikolić.
Članak indeksiran 14.02.2024. Zadnji put osvježen

Ocijenjeno u analizi