Raskrinkavanje.ba

Iskra → SARAJEVO HITNO ZA "posmrtni genocid" nad Srbima: Pokopano je više od 12 000 pravoslavnih grobova

16.02.2020
Tekst članka

Prije nekoliko godina najavili su namjeru da na sedam sarajevskih grobalja pokopaju između 12.000 i 13.000 grobova, uglavnom pravoslavnih, koje će primijeniti vlasti Kantona Sarajevo nakon što se donese zakon koji takav slučaj dopušta.

Očekuje se da će zakon uskoro biti donesen. Ako vlasti Kantona Sarajevo to urade tako što su sa sarajevskih grobalja nestali 13.000 srpskih grobova, najnovije svjedočanstvo bit će da su Sarajevo naselili i Srbi. Prema posljednjem predratnom popisu stanovništva, u Sarajevu je živjelo oko 150.000 Srba.

Lako je vidjeti namjeru koja stoji iza poslijeratnog genocida nad Srbima

Plan za ukop 13.000 srpskih grobnica, prema riječima banjalučkog analitičara Anđelka Kozomara, nije problem vidjeti kroz zlu namjeru da se u Sarajevu počini posmrtni genocid nad Srbima.

"Bošnjaci planiraju svoje nacionalne politike dugoročno i njihova strategija je učiniti da učinci aktualnih politika budu vidljivi i učinkoviti u nekoliko desetljeća. Nakon što su tokom rata istrebili Srbe iz Sarajeva, odgađali su ih, povlačili i podmetali istrage zločina nad Srbima u Sarajevu. Sakrivali su logore koji su najviše uplašili BiH ”, komentirala je Kozomara.

Naš sugovornik napominje da su sve ono što kaže nedavno priznali međunarodni stručnjaci iz Crvenog križa koji su bili u Sarajevu za vrijeme rata.

"Uspjeli su prikriti svu istinu o ratu u BiH i sada trebaju poručiti novim generacijama da Srbi uopće nisu živjeli u Sarajevu. To je najučinkovitije ako očiste svoja groblja, ako unište sve naznake da su Srbi stoljećima živjeli u Sarajevu. , da su tamo sahranjeni i imaju spomen-obilježja ", ističe Kozomara.

Provedba plana započela je prije tri godine

O namjeri pokopa srpskih grobova vlasti Kantona Sarajevo najavile su prije tri godine, kada je nekoliko hiljada nadgrobnih ploča na groblju Bare postavljeno pozivima obiteljima da se obrate Pokopskom poduzeću, koje upravlja sarajevskim grobljima.

Prema riječima glasnogovornice Pokopa, Nade Vranić Besirević, naljepnice su zatim nalijepljene na temelju odluke Skupštine grada Sarajeva iz 2010. godine, koja predviđa da se „grob ili grob može iskopati nakon deset godina od datuma ukopa, u slučaju da nisu zadržani ili neplaćeni “, što iznosi oko 400 eura godišnje.

Besirević je za beogradsku Politiku rekao da u međuvremenu nisu iskopani grobovi i da naljepnice od prije tri godine nemaju nikakve veze s neplaćanjem, već sa prikupljanjem podataka za djelomično uništenu arhivu Pokopa.

Međutim, ostaje pitanje kako će se provesti najavljeni zakon, koji Buriju pruža mogućnost da uništi jedini dokaz postojanja Srba u Sarajevu tokom stoljeća.

rs.sputniknews.com

Članak indeksiran 18.02.2020. Zadnji put osvježen 18.02.2020.

Ocijenjeno u analizi