"Si-En-En" prenosi da je Džavid poručio da su i britanska i ekvadorska vlada "postale izuzetno zabrinute za zdravstveno stanje Asanža", kojem je ambasada južnoameričke države služila kao utočište poslednjih skoro sedam godina.
- Prva akcija koju je preduzela londonska policija bila je lekarska procena kojom je utvrđeno da li je u stanju da bude priveden - kazao je britanski ministar.
On je dodao da je Asanž imao dozvoljen pristup lekarima dok je bio zatvoren u svom diplomatskom skloništu koji mu je na osnovu azila omogućila vlada Ekvadora.
- Drago mi je što je situacija u ekvadorskoj ambasadi okončana - rekao je Džavid.
Šta čeka Asanža?
- Velika Britanija neće izručiti osnivača Vikiliksa, Džulijana Asanža, Sjedinjenim Američkim Državama, ako mu tamo preti smrtna kazna - izjavio je danas britanski ministar za evrposke poslove Alan Dankan.
- To je naša politika u svim okolnostima, tako da se podjednako odnosi se i na Asanža i on neće biti izručen ako će se suočiti sa smrtnom kaznom - rekao je Dancan za Skaj Njuz, a prenosi Rojters.
Američki tužioci danas su saopštili da su protiv Asanža podigli optužnicu da je, zajedno sa bivšom obaveštajnom analitičarkom američke vojske Čelsi Mening, kovao zaveru u pokušaju da pristupi poverljivim informacijama u računaru američke vlade 2010. godine.
Osnivač Vikiliksa, koji je danas uhapšen u ambasadi Ekvadora u Londonu, suočava se sa kaznom od najviše pet godina zatvora, navodi se u saopštenju američkog Ministarstva pravde.