Raskrinkavanje.ba

Luftika → Vezala kosu i krenula u borbu, policija je ubila sa 6 metaka, pucali u lice, vrat i grudi

26.09.2022
Tekst članka

Jedna devojka postala je simbol borbe protiv diskriminacije i ugnjetavanja žena u Iranu, nakon što je izgubila život. Njeno ime je Hadis Nadžafi, čiju fotografiju mnogi objavljuju na društvenim mrežama. Imala je samo 20 godina, piše Blic žena.

U borbu, koja je imala koban ishod, krenula je nakon simboličnog poteza – vezala je kosu, baš kao što je to učinila i žrtva represivnog iranskog režima, Mahsa Amina, čija je smrt pokrenula demonstracije odnosno žensku revoluciju kako se nazivaju protesti u Iranu.

This 20 Yr old girl who was getting ready to join the protest against the murdering of #MahsaAmini got killed by 6 bullets.#HadisNajafi, 20، was shot in the chest, face and neck by Islamic Republic’s security forces.
Be our voice.#مهسا_امینیpic.twitter.com/NnJX6kufNW

— Masih Alinejad 🏳️ (@AlinejadMasih) September 25, 2022

Jedan od brojnih tvitova koji govore o hrabrosti Hadis Nadžafi glasi:

„U Iranu je ubijena Hadis Nadžafi. Šest metaka u grudi, lice i vrat. Imala je 20 godina i izašla na proteste zbog ubijanja Mahse Amini. Juče je vezala kosu i odvažno krenula u borbu protiv diskriminacije, ugnjetavanja i ugrožavanja žena. Danas je ubijena“.

Hadis Nadžafi, 20-godišnja devojka koju su ubile iranske snage bezbednosti, postala je novi simbol tragedije, izliva tuge i prkosa, koji karakteriše proteste širom zemlje u Iranu od 16. septembra, piše iranwire.com.

Novinarka i zagovornica prava žena Masih Alinejad prenela je vest o smrti Hadis Nadžafi, objavivši njeno ime i video, zajedno sa detaljima tragedije: oružane snage pucale su u ovu devojku šest puta nakon što je vezala kosu i hrabro zakoračila usred protesta u Karaju.

Prema pisanju medija, Hadis je 21. septembra zadobila povrede u predelu stomaka, vrata, srca i šake. Nakon napada snaga bezbednosti na nju, prebačena je u bolnicu, gde je kasnije preminula.

„Imala je samo 20 godina“, rekla je Hadisova sestra Alinedžadu i dodala: „Njeno srce je bilo slomljeno zbog Mahsu Amini. Rekla je da neće ćutati. Ubili su je sa šest metaka.“

Pojavili su se i izveštaji da je studentu arheologije, uhapšenom tokom protesta, uskraćen pristup medicinskom lečenju, nakon što je pretrpeo napad nožem u zatvoru Lakan u Sabze Mejdanu u Raštu.

Porodica Alirezea Ghamgosara, koji studira na Univerzitetu Kašan, rekla je da se on sada leči na klinici. Napomenuli su da im je Ghamgasar tokom telefonskog razgovora 25. septembra rekao da je uboden nožem u leđa nakon što je priveden 21. septembra. Nisu dostupni detalji o napadu, niti o napadaču.

Zvanični mediji u Iranu izvestili su da je 35 ljudi poginulo tokom nedavnih protesta, ali neiranski mediji i drugi nezvanični izveštaji insistiraju na tome da je broj mrtvih mnogo veći. Proteste je pokrenula smrt 22-godišnje Mahse Amini, koja je ubijena jer nije želela da nosi hidžab.

Mnogo je povređenih na obe strane, uhapšeno je je više od 700 osoba, među njima i 60 žena.

Protestanti pale vozila, a žene pale svoje hidžabe i seku kosu. Brojni iranski disidenti širom sveta tvrde da sve nalikuje na masovnu pobunu protiv vladajućih islamista. Neki spominju i kontrarevoluciju.

Članak indeksiran 07.10.2022. Zadnji put osvježen 02.12.2022.