Raskrinkavanje.ba

Nulta tačka → Vrhovni komandant ukrajinske vojske pozira sa narukvicom sa svastikom

12.10.2022
Tekst članka

General Valerij Zalužni, glavnokomandujući ukrajinskih oružanih snaga, objavio je na Tviteru fotografiju na kojoj nosi narukvicu sa svastikom.

Iako Kijev odbacuje optužbe za nacizam u svojim redovima kao „rusku propagandu“, njegovi vojnici se često fotografišu sa simbolima Trećeg rajha.

U objavi u četvrtak, Zalužni je izjavio da je borba Ukrajine protiv Rusije u razmerama kakve „svet nije video od Drugog svetskog rata“. Nije odmah bilo jasno na koju stranu borbe misli.

Zalužnijev zglob na fotografiji krasi narukvica sastavljena od više pločica, od kojih bar jedna ima kukasti krst. Sama fotografija kruži internetom najmanje od marta.

Nekoliko proukrajinskih komentatora tvrdilo je da Zalužnijeva narukvica zapravo prikazuje skandinavski paganski simbol, koji je ličio na svastiku zbog digitalne kompresije slike. Sam Zalužni je prokomentarisao jednu objavu na Fejsbuku insistirajući da je to tako.

Međutim, on nije prvi ukrajinski pripadnik optužen da nosi nacistička obeležja. Osim ozloglašenog Azovskog puka ukrajinske vojske (koji je nastao kao neonacistička milicija), redovni ukrajinski vojnici su viđeni sa ‘glavom smrti’, ili ‘totenkopf’, simbolom 3. SS Pancer divizije, i takođe su iscrtali kukaste krstove na svojim vozilima.

Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski objavio je sliku ukrajinskog vojnika koji nosi standard 14. Vafen grenadirske divizije SS-a, fotografiju artiljerca sa mrtvačkom glavom i fotografiju jednog od svojih telohranitelja koji nosi isti „totenkopf“ simbol. Dve od ovih slika objavljene su na zvaničnom Instagram nalogu Zelenskog.

Ruski predsednik Vladimir Putin naveo je ogroman uticaj neonacističkih grupa na ukrajinsku vojsku i vladu kao jedan od faktora koji su uticali na njegovu odluku da pošalje trupe u zemlju u februaru. Pored zaštite regiona Donbasa i demilitarizacije Ukrajine, Putin je obećao da će „denacifikovati“ zemlju.

Uprkos dokazima, ukrajinski zvaničnici i neki zapadni mediji opisali su optužbe za naonacizam kao „mitove“ i „rusku propagandu“.

Članak indeksiran 17.10.2022. Zadnji put osvježen 17.10.2022.

Ocijenjeno u analizi