Raskrinkavanje.ba Raskrinkavanje.ba
Raskrinkavanje.ba Raskrinkavanje.ba

Ova objava je u analizi Raskrinkavanja ocijenjena kao Klikbejt i Dezinformacija

Analiza u kojoj je objava ocijenjena
Ocijenjena objava
Izvor BL Portal
Naslov

Dezinformacija u objavi: Predstavnički dom Parlamenta BiH ukinuo akcize: Gorivo uskoro jeftinije 40 feninga

Datum 9. 3. 2022.
Link https://www.bl-portal.com/novosti/predstavnicki-dom-parlamenta-bih-ukinuo-akcize-gorivo-uskoro-jeftinije-40-feninga/
Arhiva https://archive.ph/wJhtj
Sadržaj objave

Zakon je razmatran po hitnoj proceduri, a podržao ga je 31 parlamentarac, protiv niko nije glasao, a jedan je bio suzdržan.

Odlukom su ukinute akcize na dizel-gorivo i ostala plinska ulja, petrolej, motorni benzin-bezolovni, motorni benzin, lož-ulje, tečni naftni plin za pogon motornih vozila, biogoriva i biotečnosti.

Po isteku šest mjeseci, ostavljena je mogućnost Savjetu ministara BiH da svojom odlukom produži za tri mjeseca definisani iznos akcize.

Ovim zakonom definisani iznos akcize za naftne derivate na snazi je šest mjeseci, nakon čega se iznos akcize vraća kako je definisano Zakonom o akcizama u Bosni i Hercegovini.

Da bi stupio na snagu, potrebno je da ga potvrdi Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH, a ukoliko se to desi doći će do pada cijena svih naftnih derivata.

Na sjednici se glasalo i o SNSD-ovom Prijedlogu zakona o zabrani zloupotrebe pojma genocid. To je podržalo 16 parlamentaraca, protiv je bilo 21, što znači da prijedlog nije prošao.

Testirajte naš Chatbot