Upravo se tamo desila jedna od anegdota koja govori mnogo o poštovanju koje je Tito uživao od cijelog svijeta.
Naime, u Beloj kući je bilo strogo zabranjeno pušenje, i nikome nije padalo na pamet da tu zapali cigaretu.
Također, u to vrijeme je na vrhuncu bila netrpeljivost režima u Vašingtonu i Kube Fidela Kastra.
Znajući sve ovo, Tito je, usred sastanka sa Niksonom, pred novinarima i fotoreporterima, izvadio tompus, i zapalio ga.
I to ne bilo koji tompus. Kubanski, koji mu je poklonio Fidel lično.
- Gospodine predsjedniče, mi ovdje u Bijeloj kući ne pušimo - rekao mu je šokirani Nikson.
Tito ga je pogledao, nastavio da pućka, nasmijao se i hladno rekao:
- Blago vama!
(novi.ba)
Ova objava je u analizi Raskrinkavanja ocijenjena kao Prenošenje lažnih vijesti
Analiza u kojoj je objava ocijenjena
Priča o Titovom pušenju u Bijeloj kući uprkos zabrani ipak je urbana legenda
- # Prenošenje lažnih vijesti
- # Dezinformacija
- # Manipulisanje činjenicama
- # Ispravljeno
Ocijenjena objava
| Izvor | Stranica ljubavi |
| Naslov | Prenošenje lažnih vijesti u objavi: TITO JE ZAPALIO TOMPUS U BIJELOJ KUĆI, A NIKSON MU JE REKAO - PUŠENJE ZABRANJENO: Odgovor Broza je bio UBITAČAN! |
| Datum | 3. 8. 2017. |
| Link | https://stranicaljubavi.blogspot.com/2017/08/tito-je-zapalio-tompus-u-bijeloj-kuci.html |
| Arhiva | https://archive.vn/76zh5 |