Foto: Anthony Quintano, Flickr
Na Facebook profilu teoretičarke zavjere Vesne Ćurguz 3. marta 2025. godine objavljena je tvrdnja da je američka kompanija BlackRock proglasila bankrot. Kompanija je u objavi opisana kao finansijsko krilo Demokratske stranke.
Foto: Screenshot/Facebook
Tvrdnje o bankrotu BlackRocka na našem govornom području dijele se od 24. septembra 2024. godine. Osim na društvenim mrežama, objavljene su i na nekim portalima. Portal HOP je tako 26. decembra 2024. objavio članak pod naslovom “Bankrot BLACKROCKA KRAJ JE SVIJETA KAKVOG POZNAJEMO”. U članku se navodi sljedeće:
Dana 11. siječnja 2022. (“Datum peticije”) Blackrock International, Inc. podnio je dobrovoljni zahtjev za olakšicu prema 11. poglavlju Zakona o bankrotu Sjedinjenih Država.
(...)
BlackRock, najveći svjetski upravitelj imovinom, šokantno je podnio zahtjev za stečaj, označavajući pad financijskog diva izgrađenog na korupciji. Globalne sankcije i unutarnje loše upravljanje svrgnuli su ovog financijskog titana, potresajući globalno gospodarstvo. U jednom od najšokantnijih zaokreta u financijskoj povijesti, BlackRock je službeno propao. Da, tvrtka koja je oblikovala gospodarstva i utjecala na globalna tržišta sada se raspada pod teretom svojih nedjela.
Fotografije “zahtjeva za stečaj” dijelile su se na mreži VKontakte u oktobru 2022. godine.
Šta su činjenice?
BlackRock je američka investicijska kompanija osnovana 1988. godine sa sjedištem u New Yorku. U 2024. godini ova kompanija bila je najveći upravitelj imovinom na svijetu. Vrijednost imovine kojom upravlja procijenjena je na 11,5 triliona dolara (link).
BlackRock se suočio s mnogobrojnim kritikama zbog svojih poslovnih praksi koje su podrazumijevale ulaganja u industrije fosilnih goriva i oružja, i doprinos narušavanju ljudskih prava u Kini (1, 2, 3). Osim što je meta legitimnih i argumentovanih kritika poslovanja, ova kompanija nerijetko je meta i teorija zavjere, od kojih su neke zaista apsurdne, poput one da je stajala iza pokušaja atentata na Donalda Trumpa 2024. godine.
Tvrdnja da je BlackRock proglasio bankrot je netačna. Kako je objašnjeno u analizi portala Fact Check Lab 27. septembra 2024. godine, glasine o navodnom bankrotu BlackRocka dijelile su se na društvenim mrežama na osnovu zahtjeva za stečaj koji je podnesen sudu u američkoj saveznoj državi Louisiani 2022. godine. Taj zahtjev zaista postoji, ali podnijela ga je kompanija Black Rock International, koja se bavi nekretninama i koja je u sudskom dokumentu opisana kao “mali biznis”. Riječ je, dakle, o drugoj kompaniji koja se slično zove. Poznata investicijska kompanija zove se samo “BlackRock” i nema riječ “international” u svom imenu (link). Raskrinkavanje je kontaktiralo kompaniju BlackRock sa molbom da nam kažu da li su na bilo koji način povezani sa firmom BlackRock International iz Louisiane. Do trenutka objave analize nismo dobili odgovor.
Black Rock se početkom 2025. godine našao na 231. mjestu liste Fortune 500, spiska 500 najvećih američkih kompanija prema godišnjoj dobiti. Ne postoje dokazi da je ova kompanija proglasila bankrot, a sudeći prema podacima o njihovoj dobiti, ne postoje indikacije da bi se takvo nešto moglo desiti u bliskoj budućnosti (1, 2).
Na Facebook profilu Vesna Curguz prethodnih godina dijelile su se mnogobrojne tvrdnje iz teorije zavjere QAnon, čije pristalice vjeruju da svijetom vlada satanistička kabala koju predvode članovi američke Demokratske stranke, a da je Donald Trump mesija koji se tajno bori protiv njih. Raskrinkavanje je o tome već pisalo u analizama koje možete pročitati ovdje, ovdje i ovdje.
Shodno činjenicama, tvrdnju da je BlackRock proglasio bankrot, odnosno podnio zahtjev za stečaj, ocjenjujemo kao manipulisanje činjenicama i teoriju zavjere.
(Raskrinkavanje.ba)