Na portalu Nulta tačka je 17. septembra 2024. godine objavljen članak u kome se tvrdi da su se Matthew Crooks i Ryan Wesley Routh, osumnjičeni za dva odvojena pokušaja atentata na bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa, pojavili u reklamama “povezanim” s kompanijom BlackRock.
Oba Trampova atentatora su se pojavila u reklamama povezanim sa BlackRock-om
Obe potencijalne ubice Trampa Metju Kruks i Rajan Rut su se poslednjih godina pojavljivali u reklamama povezanim sa BlackRock-om, dok se koincidencije oko dva pokušaja ubistva i dalje pojavljuju.
U članku se navodi da se Matthew Crooks, koji je pokušao izvršiti atentat na Donalda Trumpa na predizbornom skupu 13. jula 2024. u Pensilvaniji, pojavljuje u reklami BlackRocka iz 2023. godine. Međutim, kada je riječ o Ryanu Routhu, osumnjičenom za nedavni incident na Floridi, ne precizira se o kojoj je tačno reklami riječ. Članak sadrži fotografiju Routha s još jednom muškom osobom, dok se u pozadini vide ukrajinske zastave.
Navodi se i da aktuelni američki predsjednik Joe Biden ima “duboke veze” s kompanijom BlackRock, dok su članovi njegove administracije navodno povezani s Routhom. Sve navedeno predstavljeno je kao “dokaz” da su atentati na Donalda Trumpa dio “šireg plana” koji ima veze s Ukrajinom.
Zaposleni u Bajdenovoj administraciji, uključujući kuvara Josea Andresa, viđeni su kako poziraju na fotografijama sa potencijalnim Trampovim ubicom.
Međutim, Rutova veza sa BlackRock-om i neonacističkim bataljonom Azov u Ukrajini podiže zabrinutost i potencijalno razotkriva veze potencijalnog atentatora sa tri obaveštajne agencije.
BlackRock je potpisao najveći ugovor u ukrajinskoj istoriji da u suštini poseduje polovinu tržišta zemlje kada im je uručen ugovor od pola biliona dolara za „obnovu“ Ukrajine nakon rata sa Rusijom gde su interesi SAD i NATO-a blisko povezani sa Blackrock-om.
Bauk Trampovog predsedništva preti da uništi Blekrokov neverovatan prihod od više biliona dolara u Ukrajini.
Link ovog članka dijelio se na Telegramu.
Šta su činjenice?
Dok je Donald Trump, bivši američki predsjednik i republikanski kandidat na predstojećim predsjedničkim izborima, u nedelju 15. septembra igrao golf u West Palm Beachu na Floridi, agenti tajne službe primijetili su pušku koja viri iz obližnjeg grmlja i pucali su prema naoružanom čovjeku. Ubrzo nakon toga uhapšen je 58-godišnji američki državljanin Ryan Wesley Routh. Iz Federalnog istražnog biroa (FBI) rekli su da se ovaj incident čini kao “pokušaj ubistva” bivšeg američkog predsjednika. Routh je za sada optužen za nezakonito posjedovanje oružja te za posjedovanje naoružanja s izbrisanim serijskim brojem. BBC u članku objavljenom 23. septembra navodi kako su savezni tužioci rekli da će narednih dana zatražiti da se Routh optuži za planiranje atentata na političkog kandidata.
Ovaj incident desio se dva mjeseca nakon što je na predizbornom skupu 13. jula 2024. u mjestu Butler u Pennsylvaniji 20-godišnji Thomas Matthew Crooks pucao na bivšeg američkog predsjednika. Jedan metak okrznuo je tada uho Donalda Trumpa.
Članak Nulte tačke u kome se tvrdi da su se i Routh i Crooks pojavili u reklamama povezanim s kompanijom BlackRock prevod je članka objavljenog 16. septembra na stranici The People's Voice. Dezinformacije potekle s ove stranice bile su predmet ranijih analiza Raskrinkavanja (1, 2, 3, 4, 5).
Tvrdnje o njihovoj povezanosti s BlackRockom dijelile su se i van našem govornog područja, o čemu su već pisali AFP Fact Check, DW, Newsweek, BBC i Snopes.
Matthew Crooks se zaista pojavio u oglasu BlackRocka, ali iz 2022. godine. Ovo su iz ove kompanije potvrdili za Reuters.
“2022. godine objavili smo oglas s profesorom iz srednje škole ‘Bethel Park’, u kojem se nekoliko učenika koji nisu plaćeni nakratko pojavilo u pozadini, uključujući Thomasa Matthewa Crooksa”, rekao je najveći svjetski upravitelj imovinom u izjavi za Reuters.
Iz kompanije su tada rekli i da su povukli oglas.
Kada je riječ o tvrdnji da se Ryan Routh pojavljuje u reklami povezanoj s kompanijom BlackRock, u članku Nulte tačke ne spominju se nikakvi detalji o toj reklami. Ova tvrdnja se na stranim jezicima često dijelila uz kratki videoisječak na kome se vidi Routh (1, 2, 3). Ipak, video nije reklama BlackRocka. Snimak je napravljen u Ukrajini 2022. i prikazuje okupljanje na kome je pružena podrška borcima Azova. DW u analizi objavljenoj 18. septembra 2024. navodi sljedeće:
Video, koji se prvi put pojavio 1. maja 2022, prikazuje okupljanje na trgu Majdan koje se desilo 30. aprila. Lokalni mediji, uključujući web stranicu CBOÏ.CITY, pratili su događaj, objavljujući fotografije i intervjue s nekima od pojedinaca koji su na snimku.
Izvještaji pokazuju da su okupljanje organizovali članovi porodica i prijatelji vojnika koji su branili fabriku željeza i čelika Azovstal u Mariupolju, ukrajinskom gradu koji je u to vrijeme bio pod ruskom opsadom. Vojnici su se predali između 16. i 20. maja 2022, a mnogi su ostali zarobljeni u Rusiji.
Iz same kompanije BlackRock su za Newsweek i AFP Fact Check rekli da Ryan Routh nikada nije bio zaposlenik BlackRocka niti se pojavio u reklamama kompanije.
Routh je neko vrijeme boravio u Ukrajini. DW u svojoj analizi navodi da se pojavio u nekoliko videa na društvenim mrežama, podstičući ljude da se pridruže legiji stranaca i da se bore na ukrajinskoj strani. AFP je intervjuisao Routha tokom demonstracija u Kijevu 2022. godine.
Iz Azova su se oglasili na društvenoj mreži X navodeći da Routh nema i da nikada nije imao nikakve veze s ovom grupom. U objavi je navedeno da je skup kome je prisustvovao bio otvoren i da se svako mogao pridružiti.
Na fotografiji koju je objavila Nulta tačka, Routh je s kuvarom Jose Andresom. U članku se navodi da je Andres “zaposlen u Bidenovoj administraciji”. Andres je osnivač nevladine organizacije World Central Kitchen koja obezbjeđuje hranu stanovništvu u područjima pogođenim humanitarnim, klimatskim i društvenim krizama. Biden ga je 2022. godine imenovao za kopredsjedavajućeg Predsjedničkog vijeća za sport, fitnes i prehranu (PCSFN). Riječ je o saveznom savjetodavnom odboru čiji je cilj promovisanje zdrave prehrane i tjelesne aktivnosti. Osoba bliska Andresu je za francuski TF1 info rekla da je fotografija snimljena tokom njegovog putovanja u Ukrajinu.
Tokom raznih putovanja, “fotografirao se s hiljadama ljudi u raznim posjetama”, s osobama koje nisu nužno direktni poznanici ili rođaci. World Central Kitchen dodaje da “nema ni traga bilo kakvoj povezanosti s Ryanom Wesleyjem Routhom”.
Povodom tvrdnji da je Andres član Bidenove administracije ovaj medij navodi sljedeće:
Američka organizacija na čijem je čelu Jose Andres finansira se iz javnih fondova, a o izboru direktora odlučuje – vidjeli smo – Bijela kuća. Očigledna je veza s vlastima, ali ne čini nužno šefa PCSFN-a članom Bidenove administracije. Vijeće na svojoj web stranici naglašava da se “sastoji od sportista, doktora, stručnjaka za fitnes i prehranu i preduzetnika koje je imenovao predsjednik i koji imaju savjetodavnu funkciju preko državnog sekretara zdravstvene i socijalne službe”. Iz tima Joséa Andrésa također naglašavaju da ovu funkciju obnaša volonterski.
BlackRock je jedna od najvećih svjetskih kompanija za upravljanje imovinom. Ukrajina je angažovala BlackRock i JPMorgan kako bi pomogli u osnivanju fonda za prikupljanje javnog kapitala koji bi mogao privući privatna ulaganja za poslijeratnu obnovu Ukrajine.
Iz članka Nulte tačke jasna je namjera da se čitatelji/ke navedu na zaključak da su Bidenova administracija i BlackRock zainteresovani da Trump ne bude predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, te da iza pokušaja atentata na njega stoji neki skriveni plan da onemoguće njegov povratak u Bijelu kuću. Ipak, ove implikacije temelje se na potpuno neuvjerljivim dokazima – dezinformaciji da se Routh pojavljuje u oglasu BlackRocka te fotografiji na kojoj je osumnjičeni s Jose Andresom.
Atentat u Pensilvaniji bio je predmet različitih teorija zavjera i dezinformacija. O nekima od njih Raskrinkavanje je pisalo u ranijim analizama (1, 2). I incident na Floridi podstakao je širenje teorija zavjere, o čemu je pisao Guardian u članku koji je objavljen 17. septembra.
Shodno navedenom, tvrdnju da se Ryan Routh pojavljuje u reklami kompanije BlackRock ocjenjujemo kao lažnu vijest. Insinuacije da su atentatori na Trumpa povezani s kompanijom koja bi izgubila profit u Ukrajini u slučaju njegove pobjede na izborima ocjenjujemo kao teoriju zavjere.
(Raskrinkavanje.ba)