Foto: Freepik
Facebook stranica Komert je 7. februara 2025. godine objavila oglas sa snimkom u kojem doktor Emir Solaković navodno promoviše “novi lijek” protiv hipertenzije na televiziji. Snimak počinje kadrom u kojem televizijska voditeljica navodno govori da je doktor Solaković “kreirao lijek koji liječi hipertenziju”. Potom je prikazan doktor Solaković koji navodno govori o povišenom krvnom pritisku, rizicima koje to stanje nosi i lijeku koji “čisti” krvne sudove.
Foto: Screenshot/Facebook
Link u oglasu vodi na stranicu koja izgleda kao portal Klix. Na stranici je objavljen tekst napisan u formi intervjua s “poznatim kardiologom Nerminom Imširovićem” u kojem se preporučuju kapsule Hypertin.
Foto: Screenshot
U tekstu je navedeno da ovaj “lijek” protiv hipertenzije “čisti” krvne sudove i da ga je moguće naručiti jedino na internetu, jer ga apoteke ne žele prodavati. Na kraju teksta je formular za narudžbu Hypertina.
Foto: Screenshot
Deepfake snimak i izmišljeni intervju
Analizirani snimak u kojem doktor Emir Solaković, opšti i kardiovaskularni hirurg i generalni direktor Specijalne bolnice “dr. Solaković” u Sarajevu, navodno promoviše “lijek” protiv hipertenzije nije autentičan. Riječ je o deepfake snimku, napravljenom uz pomoć vještačke inteligencije, što se vidi po nepravilnostima kao što su pokreti usana, izgovor, grimase i slično. Nema nikakvih dokaza da je doktor Solaković ikada promovisao proizvod pod imenom Hypertin.
Voditeljica s početka snimka je Alma Dautbegović-Voloder. U emisiji “Novi dan” N1 televizije, emitovanoj 11. juna 2024. godine, gost joj je bio doktor Solaković. Tom prilikom razgovarali su o zdravstvenim temama i knjigama doktora Solakovića. On tokom ovog gostovanja nije promovisao kapsule Hypertin.
Foto: Screenshot/YouTube
Snimci doktora Emira Solakovića nekoliko su puta iskorišteni za deepfake snimke koji su se koristili za manipulativnu promociju proizvoda kao lijekova protiv različitih bolesti, o čemu smo pisali u analizima koje možete čitati ovdje i ovdje.
Kada je riječ o “intervjuu” u kojem “poznati kardiolog Nermin Imširović” preporučuje kapsule Hypertin, on nije objavljen na portalu Klix, već na domeni koja nema veze s ovim portalom. Pretraga na Klixu pokazuje da ovaj portal nije objavio sličan tekst o Hypertin kapsulama.
Stranica koja oponaša Klix nema funkcionalnih rubrika; svi linkovi vode jedino na formular za narudžbu Hypertina na kraju stranice.
Na slici ljekara za kojeg se tvrdi da je “Nermin Imširović” jeste Midhat Nurkić, ljekar koji radi na Odjelu za interventnu kardiologiju Klinike za kardiovaskularne bolesti Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla. Obrnuta pretraga slike pokazuje da je objavljivana u više medija. Internet-pretraga ne pruža rezultate koji bi pokazali da postoji kardiolog Nermin Imširović.
Ovaj izmišljeni ljekar je na isti način “promovisao” proizvod CardiFix kao lijek protiv hipertenzije, o čemu je Raskrinkavanje pisalo u analizi koju možete pročitati ovdje.
Hypertin je u analiziranom tekstu opisan kao “lijek” i “100% biljna formula”. Proizvod s tim imenom nije na spisku lijekova koji imaju dozvolu za stavljanje u promet Agencije za lijekove BiH.
Facebook stranica Komert nema nikakvih kontakt-podataka. Prati je neznatan broj ljudi i na njoj je u vrijeme pisanja analize bilo objavljeno tek nekoliko slika. U rubrici “Transparentnost stranice” navedeno je da je napravljena u septembru 2024. godine i da ima jednog administratora u Ukrajini. U vrijeme pisanja analize stranica nije imala aktivnih oglasa. Niz oglasa koji su bili aktivni u ranijem periodu uklonjen je zbog kršenja pravila oglašavanja na Facebooku.
Shodno navedenom, Facebook oglas s deepfake snimkom doktora Solakovića i izmišljeni intervju s “doktorom Nerminom Imširovićem” u kojem se Hypertin promoviše kao lijek protiv hipertenzije ocjenjujemo kao lažnu vijest.
(Raskrinkavanje.ba)