Raskrinkavanje.ba

“Deepfake”: Haris Džinović ne promoviše Nautubone

Ova analiza je označena kao: Provjera tačnosti

“Deepfake” video s Harisom Džinovićem koji navodno optužuje apoteke i ljekare za zavjeru da potisnu “lijek” Nautubone pregledalo je desetine hiljada ljudi na Facebooku.

Foto: Freepik

Na Facebook stranici Dr.ivan 8. januara 2025. godine objavljen je oglas s videosnimkom u kojem pjevač Haris Džinović navodno govori o svojim problemima s bolovima u koljenima, nepovjerenju u ljekare, farmaceute i lijekove koji su mu propisivani, kao i učinkovitom proizvodu doktora Adnana Hadžića koji mu je pomogao s tegobama.

Hdz Nautubone

Foto: Screenshot/Facebook 

Haris Džinović u snimku navodno kaže da apoteke i ljekari prepisuju skupe, ali neučinkovite lijekove, koji ne liječe uzrok problema. Kaže da je godinama patio od artroze, trpeći jake bolove u koljenima i leđima, i da mu nijedan tretman, uključujući analgetike, masti ili injekcije, nije pomogao. Onda mu je doktor Adnan Hadžić postavio tačnu dijagnozu, i nakon tretmana preparatima ovog doktora, potpuno se oporavio. Na kraju poziva ljude da isprobaju ovaj “lijek”, ističući da farmaceutske kompanije i političari blokiraju njegovu dostupnost kako bi zadržali profit. 

Snimak iz oglasa je do vremena pisanja ove analize pregledalo gotovo 90.000 korisnika/ca Facebooka. 

U oglasu je podijeljen i link koji vodi na stranicu na kojoj se promoviše i prodaje proizvod Nautubone. Napravljena je da izgleda kao stranica “Ministarstva zdravstva Bosne i Hercegovine” i na njoj je tekst u formi intervjua s “doktorom Adnanom Hadžićem”. Naslov teksta glasi:

Ne ignorirajte bol u leđima i vratu! Najučinkovitija metoda za liječenje zglobova i obnavljanje kralježnice od bosanskog liječnika Adnana Hadžića

Hdz Nautubone 1

Foto: Screenshot

U tekstu se opisuje navodna metoda regeneracije zglobova i kičme dr. Hadžića, koja omogućava obnavljanje do 98,7% oštećenja, bez obzira na dob pacijenta. Metoda je ustvari proizvod Nautubone, koji je u tekstu predstavljen kao lijek i “otkriće u medicini”, koje regeneriše zglobove čak i kod osoba starijih od 80 godina.

U tekstu su konvencionalne metode liječenja, kao što su masaža, lijekovi protiv bolova, pa čak i hirurški zahvati na kičmi, predstavljene kao neučinkovite i potencijalno opasne. Za farmaceutske proizvode se navodi da su toksični, da oštećuju jetru i bubrege i da pogoršavaju stanje pacijenata.

Na kraju teksta je obrazac za narudžbu proizvoda. 

Hdz Nautubone 2

Foto: Screenshot

Šta su činjenice?

Snimak iz oglasa s Harisom Džinovićem je deepfake, što potvrđuju brojni znakovi. Artikulacija, dikcija i akcentovanje riječi odudaraju od uobičajenog govornog jezika, a primjetno je i da pokreti usana ne prate izgovorene riječi. Vide materijal koji je iskorišten za pravljenje ovog snimka uzet je iz intervjua iz 2024. godine, koji je Haris Džinović dao za Blic televiziju povodom razvoda od supruge. U tom intervjuu, Džinović nije govorio ni o kakvim zdravstvenim problemima niti je preporučivao neki proizvod. 

Ovo je još jedan u nizu primjera zloupotrebe vještačke inteligencije za proizvodnju deepfake snimaka u kojima ličnosti iz javnog života “promovišu” različite proizvode kao efikasne lijekove protiv nekih od raširenih oboljenja ili stanja. U ranijoj analizi Raskrinkavanja bavili smo se sličnim primjerom promocije “lijeka” u kojoj je također zloupotrijebljen lik Harisa Džinovića. Analizu možete pročitati na ovom linku

“Doktor Adnan Hadžić” iz teksta o Nautuboneu ne postoji. Naime, na fotografiji koja prikazuje “bosanskog liječnika, poznatog po svom jedinstvenom pristupu liječenju zglobova i kralježnice” zapravo je ukrajinski maser i terapeut Vasyl Chaika. Adnan Hadžić je magistar ekonomskih nauka, koji trenutno obnaša funkciju direktora farmaceutske kompanije Bosnalijek. “Ministarstvo zdravstva BiH” sa stranice na kojoj se promoviše i prodaje Nautubone također ne postoji, o čemu smo pisali u ranijoj analizi sličnih obmana s interneta. 

Tvrdnje iz teksta da je Nautubone lijek ili da se njime liječe problemi s koštanim sistemom nemaju utemeljenje. Ovaj proizvod ne nalazi se na spisku lijekova s dozvolom za promet ili saglasnosti za oglašavanje Agencije za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine. I ranije je promovisao korištenje dezinformativnih taktika, o čemu smo pisali u analizi na ovom linku.  

Prema podacima o transparentnosti Facebook stranice Dr.ivan, ona je napravljena 17. decembra 2024. godine, a njeni administratori se nalaze u Ukrajini, Nigeriji i Vijetnamu. U vrijeme pisanja ove analize na stranici su bila aktivna tri plaćena oglasa (1, 2, 3) sa snimcima na kojima pjevač Toni Cetinski gotovo identično kao Haris Džinović “govori” o svojim problemima s kostima, nepovjerenju u konvencionalne metode liječenja i proizvodu koji mu je pomogao, bez navođenja njegovog naziva. 

Hdz Nautubone 3

Foto: Screenshot

U dva oglasa (link, link) iskorišten je identičan snimak glasa kao u snimku s Harisom Džinovićem, u kojem se promoviše proizvod “doktora Adnana Hadžića”, dok se u trećem ime “doktora” ne navodi. U ovim primjerima također se radi o deepfake snimcima, za koje je korišten materijal iz intervjua Tonija Cetinskog koji je dao za Blic televiziju iz 2020. godine, kao i njegovog gostovanja u emisiji HRT-a iz iste godine. U ovim snimcima Toni Cetinski ne govori o problemima sa zglobovima i proizvodima koji su mu pomogli.  

Shodno navedenom, deepfake snimak s Harisom Džinovićem i tekst u kojem je Nautubone predstavljen kao lijek “doktora Adnana Hadžića” ocjenjujemo kao lažnu vijest. Istu ocjenu dobijaju i oglasi s deepfake snimkom Tonija Cetinskog. 

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke