Raskrinkavanje.ba

Izmišljena priča o Nedimu Mujkiću i lažnom lijeku Nautubone

Kruži članak s izmišljenom životnom pričom Nedima Mujkića, kojem je navodni lijek Nautubone omogućio da ponovo prohoda. Činjenice pokazuju da ovaj proizvod nije nikakav lijek, a da je Mujkić zapravo izmišljena ličnost.

Foto: Ilustracija, Raskrinkavanje

Promocija lažnih lijekova putem izmišljenih intervjua i životnih priča te svjedočenja navodnih zadovoljnih korisnika/ca nisu neuobičajena pojava u bosanskohercegovačkom online prostoru. Takvi lažirani intervjui pojavljuju se kao reklame na raznim web stranicama i društvenim mrežama, a klik na reklame korisnike/ce vodi na navodne ispovijesti u kojima intervjuisane osobe promovišu određeni proizvod (1, 2, 3, 4, 5).

Trenutno je na dvije različite stranice aktuelna identična “ispovijest” (1, 2) osobe koja se navodno zove Nedim Mujkić i koja priča životnu priču prema kojoj se zbog artritisa morao početi kretati uz pomoć kolica, a kojem je čudotvorni lijek na kraju povratio sposobnost hodanja. “Intervju” je naslovljen:

Jeftinije je liječiti zglobove jednom nego stalno! Artritis me je onesposobio za nekoliko mjeseci, ali sam uz pomoć četiri ekstrakta brzo obnovio hrskavično tkivo i zglobove!

S obzirom na to da na ovim stranicama nema datuma objave, na stranici Fotoforensics.com pogledali smo datume objavljivanja fotografija te zaključili da su fotografije s oba linka objavljene 5.7.2023. godine (1, 2). Tekst na obje stranice počinje uvodom u priču navodnog Nedima Mujkića:

Moje ime je Nedim Mujkić, imam 46 godina. Nikada u životu nisam pomislio da bolesti zglobova mogu biti tako ozbiljne. Kao i svi, uvijek sam mislio: "Hoću li ikada završiti u invalidskim kolicima? Ne, to mi se nikada neće dogoditi..." Vjerujem da je to ono što svi misle dok čitaju ove riječi. Ali potcijenio sam obične bolove u zglobovima…

“Mujkić” je, prema ovoj ispovijesti, od prividno bezazlenog bola u kostima završio s vrstom artritisa koji je uzrokovao da se mora kretati uz pomoć kolica. Dalje se tvrdi kako su on i njegova supruga internet-pretragom naišli na navodno čudotvorni lijek Nautubone koji mu je pomogao da vrati sposobnost hodanja. Intervju sadrži greške karakteristične za kopirane i automatski prevedene tekstove. U jednom dijelu “Mujkićeve” ispovijesti on se obraća u ženskom rodu.

Ko može da mi objasni fiziku ovog čudesnog procesa? Osim toga, dugo sam mazala masti, prolazila kroz više terapija, ali sve uzalud.

Na kraju “ispovijesti” nalazi se nagradni točak sreće koji korisnicima/ama omogućava da navodno dobiju popust na Nautobone. Dio opisa ove nagradne igre je na jeziku koji Google Translate prepoznaje kao makedonski.

Ispod “točka sreće” nalaze se i komentari u formi “svjedočanstava” navodnih zadovoljnih korisnika i korisnica. Svjedočanstva iz navodnih komentara sadrže nekoliko nelogičnosti, pa se tako osoba s navodnim imenom Šejla obraća u muškom rodu. Zanimljivo je i da su na skoro svim fotografijama korisnika/ca koji/e su navodno pisali/e komentare, a koji/e se navodno zovu Asim, Šejla, Džejlana i slično, prikazane osobe azijskog porijekla.

Gdje su objavljene “ispovijesti”?

Web stranice na kojima se navodni intervjui nalaze imitiraju izgled informativnog portala te naizgled imaju sekcije kao što su “politika”, “društvo”, “ekonomija”, “nauka”, “religija” i slično. Međutim, nijedna od tih sekcija zapravo ne funkcioniše, a klik na bilo koju vodi na već spomenuti “točak sreće”. Stranice su također neimenovane i bez ikakvih informacija o tome ko bi mogao biti autor/ica sadržaja na njoj.

Link jednog od dva članka izgleda kao link blog stranice: http://healthworldba.blogpost.pro/

Link drugog članka glasi https://affmihaaff.com/?flow_hash=VyoXfkJk&data1=Tema. Ukoliko se, pak, iz linka izbriše nastavak i otvori stranica https://affmihaaff.com, za rezultat se dobija stranica koja uopšte nije u opticaju i na kojoj se navodi da se radi o takozvanoj parkiranoj domeni. Drugim riječima, riječ je o kupljenoj domeni koja se ne koristi i “parkirana” je za buduću upotrebu. Jedan od načina da se parkirana domena isplati jeste da se na njoj plasiraju reklame. Pretragom iste “parkirane domene” na alatu CrowdTangle dolazi se upravo do reklama za različite preparate na arapskom, bosanskom i turskom jeziku. 

Klikom na bilo kakav sadržaj na bilo kojoj od dvije stranice s tekstom o navodnom Nedimu Mujkiću korisnik/ca se prebacuje na “točak sreće”. Klikom na spomenuti točak, korisnik/ca navodno može ostvariti određeni popust. Od deset puta koliko je Raskrinkavanje kliknulo na njega, “točak” je svaki put dodijelio maksimalni popust od 50%. 

 

Ukoliko se klikne na “view page source” (pogledajte izvor stranice) opciju, u kodu stranice može se vidjeti da je rezultat “točka sreće” programiran, odnosno namješten da uvijek prikaže 50% “popusta”.

Kako je rezultat namješten, to znači i da su “svjedočanstva” u komentarima na stranici u kojima se navodi da su korisnici/e navodno ostvarili/e 100% i 45% popusta netačna, s obzirom na to da te opcije uopšte ne postoje na “točku sreće”.

Na kraju se od korisnika/ce traži da unese kontakt-podatke, a dio tih uputa opet je na jeziku koji Google Translate prepoznaje kao makedonski. 

 

Unosom broja telefona, korisnik/ca dobija SMS poruku u kojoj se navodi da je narudžba uspješno izvršena, a koju potpisuje firma Limited Charm.

Ko je zapravo “Nedim Mujkić”?

Obrnutom pretragom prve fotografije iz “intervjua”, a zatim klikom na “find image source” (pronađite izvor fotografije), dobija se link na stranicu s ukrajinskom domenom (.ua), sa skoro identičnim sadržajem na jeziku koji Google Translate prepoznaje kao ruski. Životna priča je ista, teška i iznenadna bolest ista, fotografije iste, ali 46-godišnji Nedim Mujkić u ovoj verziji postaje Aleksej Nikolajevič Makarčuk, a čudesni lijek koji mu omogućava da ponovo hoda je PantogorD3. 

Obrnutom pretragom druge fotografije dolazi se do linka na stranici na litvanskom jeziku, gdje je “Mujkić” sada Karolis Bežauskas, a čudotvorni lijek ovaj se put zove Artholon. Pretragom treće fotografije ne dobijaju se nikakvi rezultati, dok se pretragom četvrte nailazi na članak objavljen 6.11.2012. na stranici Yoganomics s navodnom pričom osobe imena Arthur Boorman. U članku se navodi da je Boorman 47-godišnji američki vojni veteran koji je, navodno, prema snimku na koji se članak referiše, vježbanjem s DDP programom joge vratio sposobnost hodanja. Na kraju članka nalazi se reklama za spomenuti program. Iako na snimku u ovom članku osoba s fotografija zaista predstavlja program joge i kaže da se zove Arthur, nije moguće potvrditi da li je na fotografijama i snimcima zaista osoba s takvim imenom. 

Ono što je sigurno jeste da fotografije iz članaka na domaćem govornom području ne predstavljaju Nedima Mujkića, koji je očito izmišljena osoba.

Izmišljene reklame za lažne lijekove

Nautubone je samo jedan od proizvoda koji je predstavljen na zvaničnoj web stranici kompanije Limited Charm, koja je poznata po manipulativnim taktikama prodaje preparata kojim se obećavaju čudesni rezultati. O ovoj kompaniji i proizvodima koje prodaje, Raskrinkavanje je pisalo u analizi objavljenoj 23.12.2021. godine, kada je utvrđeno da se proizvodi sa stranice ove kompanije na drugim web stranicama promovišu manipulativnim taktikama i neistinitim informacijama. Zahvaljujući manipulacijama i neistinama koje prodaju ovakve proizvode, potrošači nemaju prave podatke o proizvodu koji bi uticali na njihovu odluku da li da taj proizvod kupe ili ne. 

U našoj analizi iz 2021. naveli smo da je još jedan od problema to što se ovi proizvodi ne nalaze na spisku lijekova i medicinskih sredstava za koje je Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH izdala saglasnost za oglašavanje niti na spisku lijekova i medicinskih sredstava za koje je data dozvola za stavljanje u promet. Nautubone također nije na navedenim spiskovima (1, 2) i zapravo nije nikakav lijek, iako se tako promoviše.

U sekciji “Izjava o odricanju odgovornosti” sa stranice kompanije Limited Charm, na kojoj stoji da je proizvođač ovog proizvoda, navodi se da on nije namijenjen za liječenje bolesti.

Ovaj proizvod nije ocijenjen od strane Agencije za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine i nije namijenjen za dijagnozu, liječenje ili prevenciju bolesti. Rezultati u opisu i svjedočenja možda nisu tipični ili precizni rezultati. Pojedinačni rezultati se mogu promijeniti. Prije konzumiranja ovog proizvoda posavjetujte se sa svojim ljekarom. Sve prisutne slike su dramatizacije. Primjenljivo stanje: rezultati se mogu razlikovati od osobe do osobe.

Kompanija Limited Charm samo je jedna od nekoliko kompanija koje postoje u regiji, a čiji se proizvodi promovišu manipulativnim taktikama prodaje poput lažnih intervjua s izliječenima, ljekarima ili poznatima, lažnih recenzija proizvoda i fotošopiranih “certifikata” o navodnim testiranjima proizvoda. U analizi Raskrinkavanja objavljenoj 28.12.2021. možete opširnije čitati o ovoj kompaniji, njenim proizvodima i načinima na koji se oni promovišu.

Shodno činjenicama, navodni intervju Nedima Mujkića u kom on promoviše preparat Nautobone ocjenjujemo kao lažnu vijest, s obzirom na to da sve činjenice ukazuju na to da je intervju u potpunosti izmišljen. 

Dodatno, kao lažnu vijest ocjenjujemo i tvrdnju da je Nautobone lijek, s obzirom na to da ne postoji na spisku odobrenih lijekova relevantne ustanove koja u BiH izdaje takve dozvole. 

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke
Lažna vijest 05.07.2023

affmihaaff.com: Jeftinije je liječiti zglobove jednom nego stalno! Artritis me je onesposobio za nekoliko mjeseci, ali sam uz pomoć četiri ekstrakta brzo obnovio hrskavično tkivo i zglobove!

Želim sa vama podijeliti svoju priču o tome kako sam, kao zdrava osoba, za dva mjeseca završio u invalidskim kolicima, ali se onda brzo oporavio i pov...

  • Lažna vijest
Lažna vijest 05.07.2023

Healthworldba: Jeftinije je liječiti zglobove jednom nego stalno! Artritis me je onesposobio za nekoliko mjeseci, ali sam uz pomoć četiri ekstrakta brzo obnovio hrskavično tkivo i zglobove!

Želim sa vama podijeliti svoju priču o tome kako sam, kao zdrava osoba, za dva mjeseca završio u invalidskim kolicima, ali se onda brzo oporavio i pov...

  • Lažna vijest