Raskrinkavanje.ba

“Deepfake” snimci: Dino Merlin ne preporučuje Glyco Balance protiv dijabetesa

U još jednom primjeru manipulativnog marketinga poznatom pjevaču Dini Merlinu pripisana je promocija proizvoda Glyco Balance kao lijeka protiv dijabetesa.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Na Facebook stranici Medical advice 17. marta 2025. godine objavljen je videosnimak koji izgleda kao isječak gostovanja pjevača Dine Merlina u emisiji “Centralni dnevnik” na Face televiziji. Merlin u snimku navodno govori o svom problemu s dijabetesom te preporučuje “lijek” Glyco Balance.

Screenshot 2025 03 25 135459

Foto: Screenshot/Facebook

Snimak traje 2:37 minuta i prikazuje različite kadrove u kojima su Merlin i voditelj emisije Senad Hadžifejzović. Ima i titlove onoga što Merlin navodno izgovara. Između ostalog, Merlin “tvrdi” da mu je u 52. godini dijagnostikovan dijabetes tipa 2, što je uzrokovalo brojne zdravstvene tegobe. Terapije koje se koriste u BiH, navodno govori Merlin, zastarjele su i “ne liječe problem u korijenu”. 

Prema navodima iz snimka, on je svoje resurse uložio u traženje rješenja, a pronašao ga je u preparatu Glyco Balance, predstavljenom kao lijek. 

Za mene je lijek Glajkobalance iz Feisera postao spas. Čekao sam ga čitavu nedelju jer sam ga našao samo u Austriji u Fizer skladištu, ali vredelo je čekati.
(...)
Šteta što to ranije nisam znao, ali Glikho Balans je na našem tržištu, odnosno možete ga naručiti od nas putem kurira i primiti ga sljedeći dan umjesto da ga naručite iz Austrije.

Hadžifejzović na kraju snimka navodno govori da je ispod videa link za naručivanje “ovog lijeka” te da stanovnici BiH imaju popust na narudžbu. Na linku ispod snimka je formular za narudžbu proizvoda Glyco Balance po cijeni od 30 KM.

Screenshot 2025 03 25 135713

Foto: Screenshot 

Sličan video u kom Merlin navodno preporučuje preparat Glyco Balance objavljen je i 21. marta 2025. godine na Facebook stranici Herbal Limplytifi. Merlin u ovom snimku navodno izgovara gotovo iste rečenice, ali ne u “Centralnom dnevniku”, nego u nekom drugom medijskom gostovanju. 

U opisu objave ovog snimka navodi se da je Merlin podijelio svoju priču i ispričao kako se “može vratiti zdravlje bez injekcija i strogih dijeta”.

Screenshot 2025 03 25 135800

Foto: Screenshot/Facebook

Link podijeljen uz ovaj video takođe vodi na stranicu s istim formularom za narudžbu proizvoda Glyco Balance. 

Šta su činjenice?

Nijedan od pomenutih snimaka nije autentičan. Kreirani su uz pomoć vještačke inteligencije. Radi se o deepfake snimcima u kojima se uz pomoć tehnologije stvarni ljudi prikazuju kako govore ili rade stvari koje u stvarnosti nisu radili ili izgovorili. Može se zaključiti da je riječ o neautentičnim snimcima već iz njihovog pažljivog pregleda. Vizuelni i audiosadržaj nije u skladu; pokreti usana ne odgovaraju riječima koje Merlin izgovara. U drugom pomenutom snimku glas pjevača takođe ne zvuči autentično, to jest značajno se razlikuje od njegovog stvarnog glasa. 

Još jedan jasan pokazatelj da je riječ o neautentičnim snimcima jeste i činjenica da Merlin navodno u dva potpuno različita medijska pojavljivanja izgovara gotovo identične rečenice o svojoj “borbi” s dijabetesom i otkriću proizvoda Glyco Balance. 

Snimak Merlina u emisiji “Centralni dnevnik” nastao je 19. novembra 2016. godine. Kompletan snimak dostupan je na YouTube kanalu FACE HD TV. Merlin u emisiji govori o različitim temama: svojoj karijeri, Bosni i Hercegovini, koncertu povodom proslave Nove godine i slično. Ni u jednom trenutku nije promovisao Glyco Balance. Izvor drugog snimka nismo uspjeli utvrditi. No, iz navedenog je jasno da je i u ovom slučaju audio naknadno umetnut. 

Šta znamo o proizvodu Glyco Balance?

Dijabetes je hronično, doživotno zdravstveno stanje u kom tijelo ne može efikasno da obradi sav šećer u krvi (1, 2). Postoji više tipova dijabetesa, ali ni za jedan još uvijek nije pronađen lijek kojim bi se ova bolest u potpunosti izliječila iako je moguće postići njeno djelimično povlačenje. 

Uprkos tome što se u pomenutim snimcima proizvod Glyco Balance naziva lijekom, on se ne nalazi na listi lijekova Agencije za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine. Takođe, suprotno tvrdnjama da je riječ o proizvodu kompanije Pfizer, lijek s tim imenom nije na listi proizvoda ove kompanije

Glyco Balance je i ranije promovisan kroz različite dezinformacije, o čemu je pisalo i Raskrinkavanje, ali i izvori na stranim jezicima (1, 2, 3). 

Šta znamo o Facebook stranicama koje su objavile snimke?

U vrijeme pisanja ove analize na Facebook stranicama Medical advice i Herbal Limplytifi dostupan je bio niz objava na engleskom jeziku koje nisu bile povezane s promocijom proizvoda Glyco Balance. Stranica Medical advice kreirana je 2022. godine i njome upravljaju administratori/ke iz Ukrajine. Druga stranica kreirana je 2024, a njeni/e administratori/ke su u Ukrajini, SAD-u, Vijetnamu, Kolumbiji i Indiji. 

U bibliotekama oglasa obje stranice (1, 2) može se pronaći niz sličnih reklama u kojima se promovišu različiti proizvodi. Na stranici Medical advice dostupna je i reklama s Merlinom, dok takvu reklamu nismo pronašli na stranici Herbal Limplytifi. Veliki broj reklama pokrenutih na ovim stranicama je na drugim jezicima, poput poljskog, španskog i albanskog. U njima se takođe na različite načine promovišu “lijekovi”. 

Shodno navedenom, snimke u kojima Dino Merlin navodno preporučuje preparat Glyco Balance protiv dijabetesa ocjenjujemo kao lažnu vijest

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke