Raskrinkavanje.ba

“Deepfake”: Toni Cetinski i poznata doktorica nisu promovisali Penetrex kao lijek za zglobove

Ova analiza je označena kao: Provjera tačnosti

Facebook oglas s “deepfake” snimkom Tonija Cetinskog vodi na stranicu na kojoj se u izmišljenom tekstu preporučuje i prodaje Penetrex kao lijek za zglobove.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Na Facebook stranici Amazing photo 22. januara 2025. godine podijeljena je sponzorisana objava s videosnimkom na kojem je pjevač Toni Cetinski. On navodno u snimku govori o problemima sa zglobovima i kostima, nepovjerenju u ljekare i konvencionalne metode liječenja, te o proizvodu koji mu je pomogao, bez navođenja njegovog naziva. Spomenut je doktor Adnan Hadžić, koji je navodno Cetinskom uspostavio pravilnu dijagnozu i kazao da mu je ranije liječenje bilo pogrešno. 

Screenshot 2025 02 25 160612

Foto: Screenshot/Facebook

Videosnimak je u vrijeme pisanja ove analize imao preko 58.000 pregleda. Objavu je “lajkalo”, komentarisalo i podijelilo 213 korisnika/ca Facebooka. 

U oglasu je podijeljen i link koji je prije objave ove analize vodio na stranicu napravljenu da izgleda kao “časopis za ortopediju”. Na stranici je objavljen tekst u kojem se uopšte ne spominje doktor Adnan Hadžić, ali se spominje doktorica Alemka Markotić, koja navodno ima “autorsku metodu” za aktiviranje stvaranja novih hrskavica, kostiju i ligamenata.

Bosna i Hercegovina je zahvaćena novom katastrofom — epidemijom invalidnosti. Bolovi u leđima, koje su Hrvati godinama pripisivali umoru, postali su polagana presuda koja ne ostavlja šanse za oporavak. (...)

Ova situacija postala je izazov za profesora Alemka Markotić, koji je cijeli svoj život posvetio borbi s problemom dobnog trošenja zglobova. (...)

Profesor rijetko daje intervjue, radije posvećuje svoje vrijeme pacijentima i stvaranju novih metoda liječenja. No, uspjeli smo doznati detalje o njegovoj autorskoj metodi, koja aktivira stvaranje novih hrskavica, kostiju i ligamenata čak i kod starijih osoba (do 80-90 godina).

Njena “metoda” je ustvari proizvod Penetrex, koji je predstavljen kao lijek za bolesti zglobova.

Trenutno smo uspjeli proizvesti samo jedan lijek, i nama nije lako nabaviti te komponente u velikim količinama. Lijek se zove “Penetrex”. Za sada je to jedino sredstvo koje sadrži sve potrebno za obnovu zglobova na staničnoj razini.

Na kraju teksta je bio formular za narudžbu Penetrexa s poljima za unos ime i broj telefona. 

Link u Facebook oglasu više ne vodi na ovu stranicu i formular za narudžbu. Sada vodi na stranicu https://bino-ye.skin/index.php na kojoj nema nikakvog sadržaja.

Šta su činjenice?

Facebook stranica Amazing photo napravljena je 2022. godine i ima četiri administratora u Ukrajini, Tajlandu i Vijetnamu. U vrijeme pisanja ove analize imala je 163 pratitelja/ke i objave u kojima su samo fotografije prirode. Iako stranicom ne upravljaju ljudi s našeg govornog područja, u “Biblioteci oglasa” je u vrijeme pisanja ove analize bilo devet aktivnih sponzorisanih objava na našem jeziku, od kojih je jedna i s Tonijem Cetinskim. Sve ove objave imaju identičan opis s porukom da će preporučeni proizvod riješiti bol u koljenima i leđima. 

Snimak iz oglasa s Tonijem Cetinskim je deepfake, odnosno napravljen je uz pomoć vještačke inteligencije. O istom videosnimku s ovim pjevačem, uz pomoć kojeg je promovisan proizvod Nautubone na Facebooku, pisali smo u ranijoj analizi koju možete pročitati na ovom linku. Artikulacija, dikcija i akcentovanje riječi u snimku pokazuju da je on nedvosmisleno deepfake, a videomaterijal koji je iskorišten za pravljenje ovog snimka uzet je iz intervjua Tonija Cetinskog koji je dao za Blic televiziju 2020. godine.

Ovo je još jedan primjer zloupotrebe vještačke inteligencije za izradu deepfake snimaka u kojima javne ličnosti “preporučuju” proizvode kao efikasne lijekove za razna zdravstvena stanja. U ovom slučaju, naziv lijeka se ne spominje direktno u videu, već se otkriva putem linka na koji objava vodi. Ovakvi deepfake snimci mogu se koristiti za promociju različitih proizvoda s navodno sličnim djelovanjem, kao što je ovdje bio slučaj s Nautuboneom i Penetrexom.

Ranije smo također utvrdili da “doktor Adnan Hadžić” ne postoji. Adnan Hadžić je magistar ekonomskih nauka, koji trenutno obnaša funkciju direktora farmaceutske kompanije Bosnalijek. Doktorica Alemka Markotić, koja je navodno osmislila Penetrex, specijalistkinja je infektologije i kliničke imunologije, a ne neko ko je cijeli život posvetio borbi protiv “trošenja zglobova”, kako se navodi. Nema dokaza da je ona ikada promovisala Penetrex. 

Kada je riječ o proizvodu Penetrex, proizvodi ga američka kompanija Biomax Health Products, Inc. Prema navodima sa stranice proizvođača, riječ je o proizvodu sa sastojcima iz prirode koji olakšavaju nelagodu u mišićima i zglobovima. Može se kupiti na Amazonu i u trgovačkim centrima Walmart u Americi. Međutim, tvrdnje da je riječ o lijeku su neutemeljene. 

Proizvod se ne nalazi na spisku lijekova s dozvolom za promet ili saglasnošću za oglašavanje Agencije za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine. 

Shodno navedenom, Facebook oglas s deepfake snimkom na kojem je Toni Cetinski, kao i izmišljeni tekst u kojem su doktorici Alemki Markotić pripisane preporuke za proizvod Penetrex kao lijek, ocjenjujemo kao lažnu vijest.

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke