Raskrinkavanje.ba

Eter ne postoji i nije izvor “besplatne” energije koju su “koristili Tatari”

Ova analiza je označena kao: Provjera tačnosti

Snimak ukrasnih elemenata na krovovima zgrada dijeli se kao “dokaz” da su takvi ukrasi zapravo strojevi drevne civilizacije za izvlačenje “besplatne” i neograničene energije iz etera u atmosferi. Civilizacija iz ovakvih priča nije postojala, kao što ne postoji ni eter.

Foto: Wikimedia Commons

Na Facebooku je 13. januara 2025. godine podijeljen videosnimak sastavljen od fotografija krovova različitih građevina. U opisu snimka navodi se da prikazuje kugle ispunjene živom na vrhovima zgrada koje su Tatari koristili za izvlačenje “besplatne električne energije” iz etera.

Proizvodnja energije je besplatna. Tatari su koristili energiju za svoje gradove pomoću sfera ispunjenih živom postavljenih na vrhove visokih zgrada. Te su kugle izvlačile električnu energiju iz etera u atmosferi i neprimjetno je bežično prenosile do struktura ispod”. 

Screenshot 2025 01 27 142815

Foto: Screenshot/Facebook

Na videosnimku se čuje muški glas koji na engleskom jeziku govori o “neograničenoj električnoj energiji” koja je prisutna svuda i može zamijeniti izvore energije koji se sada koriste. Prevod glasi ovako:

Električna energija prisutna je svuda u neograničenim količinama i može pokretati sve mašine na svijetu bez potrebe za ugljem, naftom, plinom ili bilo kojim drugim uobičajenim gorivima. Ova nova energija za pokretanje mašinerije svijeta bit će izvedena iz energije koja upravlja svemirom, kosmičko-mehaničke energije.

Videosnimak je na istom profilu objavljen i u formi reela

Šta su činjenice? 

Tekst koji izgovara muškarac na videosnimku može se naći u različitim pisanim izvorima na internetu i pripisuje se inženjeru i inovatoru Nikoli Tesli (link, link) iako se to u videosnimku ne navodi. 

O historijskim vjerovanjima vezanim za eter i eksperimentu u kojem je krajem 19. stoljeća dokazano da eter ne postoji detaljno smo pisali u analizi tvrdnji o eteru kao izvoru “besplatne energije”, koju možete pročitati na ovom linku. Pod pojmom “eter” danas se misli na hipotetičku tvar koja ispunjava svemirski prostor. U analizi je tada navedena definicija etera sa stranice Enciklopedija.hr. Prema tom objašnjenju, eter je “hipotetična tvar elastičnih svojstava bez mjerljive mase za koju se pretpostavljalo da ispunjava svemirski prostor i s pomoću koje se u valnoj teoriji objašnjavalo širenje svjetlosti i drugih elektromagnetskih valova jer se smatralo da se valovi ne mogu širiti kroz vakuum”.

Kroz historiju su postojala različita vjerovanja o eteru. Vjerovanje u eter kao peti element života (pored zemlje, vatre, vode i zraka) zajedničko je mnogim kulturama, poput antičke grčke, budista, hinduista i sljedbenika tibetanskog Bona. Za razliku od njih, Kinezi su u svom sistemu Wu-Xing petim elementom smatrali metal, dok su Babilonci vjerovali da je to nebo.

Međutim, savremena nauka je pobila klasične elemente života kao materijalnu osnovu fizičkog svijeta. Otkrićem atoma i subatomskih (elementarnih) čestica uspostavljene su savremene spoznaje o građevnim blokovima tvari. U spomenutoj analizi Raskrinkavanja navedeno je sljedeće:

Primjenom savremene nauke i eksperimenta, već krajem 19. stoljeća dokazano je da druga pretpostavka o eteru, kao mediju u svemiru koji omogućava širenje talasa i svjetlosti, nije tačna. Fizičar Albert Abraham Michelson, u saradnji s hemičarom Edvardom Williamsom Morleyjem, 1887. godine izveo je Michelson-Morleyjev eksperiment, koji je dao negativan rezultat o postojanju etera.

Dakle, ideja o “besplatnoj” ili bilo kakvoj energiji iz etera nema utemeljenje u stvarnosti i naučnim otkrićima. 

Teorija zavjere o Velikoj Tartariji

Tvrdnjama o postojanju carstva Velika Tartarija, koje se posredno spominje i u analiziranoj objavi, detaljno smo se bavili u dvije ranije analize (ovdje i ovdje). Iako se u objavi spominju Tatari, koji su navodno izvlačili besplatnu energiju iz etera uz pomoć kugli postavljenih na vrhove zgrada, iz konteksta objave može se zaključiti da se ne misli na tatarski narod koji danas naseljava pretežno dijelove azijske Rusije, već na stanovnike/ce izmišljenog carstva Velika Tartarija.  

Pristalice teorija zavjere povezuju ovo “carstvo” s navodnim korištenjem besplatne energije iz etera. Vjeruju da su Tatari bili napredna civilizacija koja je uspjela eksploatisati ovu energiju. Prema njihovim tvrdnjama, carstvo je uništeno u velikoj prirodnoj katastrofi, takozvanoj blatnoj poplavi u 19. vijeku, nakon čega je navodno izbrisano iz historije, dok njegovi ostaci tobože leže ispod zemlje.

Teorija zavjere o Tartariji potječe iz knjige “Nova hronologija” Anatolija Fomenka, koji je tvrdio da je Rusija nastala iz moćnog carstva Tartarija, a da zapadni historičari skrivaju tu historiju. Njegove tvrdnje su opovrgnute i smatraju se pseudonaukom. Od 2016. godine teorija je na društvenim mrežama proširena dodatnim tvrdnjama o “blatnoj poplavi”.

Tačno je da postoje mape Azije iz 17. i 18. vijeka na kojima je prikazana Tartarija. Međutim, riječ je o imenu za geografsku regiju, a ne carstvo ili državu. Kako je objašnjeno u tekstu fact-checking portala Logically Facts, kartografi su prikazivali slabo poznatu teritoriju pod kontrolom različitih naroda koje su Evropljani nazivali Tartarima (ili Tatarima), a ne carstvo. O tome smo pisali u analizi iz 2024. godine.

U ovoj analizi pojašnjeno je porijeklo termina “Tartar”:  

Evropljani su koristili izraz “Tartar” da opišu nekoliko različitih grupa naroda, uključujući Mongole, koji su napali Evropu u 13. i 14. stoljeću, i različita nomadska i sjedilačka plemena iz istočnoevropske i centralnoazijske regije. Smatra se da je izraz potekao od latinske riječi “tatarus”, koja je označavala Had, odnosno pakao u grčkoj mitologiji. Negativno značenje vjerovatno je povezano s činjenicom da su mongolski napadači bili poznati po svojoj destruktivnosti i okrutnosti. 

U analizi je zaključeno da ne postoje nikakvi historijski dokazi o postojanju države Velike Tartarije ili da se desila “blatna poplava”. Historijski pisani materijali ih ne bilježe, a ne postoje nikakva ni arheološka otkrića koja bi ih potvrdila. Ne postoje ni bilo kakva usmena predanja koja bi sugerisala da je takva država postojala ili da se desila neka velika “blatna poplava”. 

Slike “kugli za izvlačenje besplatne energije iz etera”

Fotografije iz analiziranog videosnimka uglavnom su snimljene na teritoriji Evrope. Snimak je napravljen od 13 fotografija. Na jednoj je prikazan detalj s krova Ville Schliz, koja se nalazi u njemačkom gradu Heilbronn. Ova je fotografija objavljena na Wikipedijinom servisu za fotografije Wikimedia Commons. Na dvije fotografije (link, link) prikazani su detalji finskog paviljona na svjetskoj izložbi u Parizu 1900. godine. Na jednoj fotografiji je toranj nekadašnje crkve u nizozemskom gradu Edam, dok je na drugoj prikazan detalj ukrasa na krovu dvorca Waddesdon Manor u Ujedinjenom Kraljevstvu.

Screenshot 2025 01 27 142736

Fotografije koje navodno pokazuju tornjeve s uređajima za prikupljanje besplatne energije: lijevo – Villa Schilz; u sredini – finski paviljon na izložbi 1900; desno – toranj crkve u Edamu/ Izvor: Wikimedia Commons

Jedna od fotografija nije iz Evrope – prikazuje budističku stupu (komemorativni spomenik koji sadrži relikvije povezane s Budom ili drugih svecima) na Tibetu. Snimljena je 1938. godine tokom njemačke ekspedicije na tom području, koju je vodio njemački zoolog i pripadnik SS formacije Ernst Schäfer. Povod ekspedicije nije bio pronalazak Tartarije, već pronalaženje dokaza za niz pseudonaučnih teorija koje je promovisao tadašnji nacistički režim u Njemačkoj. 

Unnamed

Foto: Budistička stupa na Tibetu 1938. godine/Izvor: Wikimedia Commons

Shodno navedenom, tvrdnje o eteru kao izvoru energije ocjenjujemo kao pseudonauku. Tvrdnje o tatarskoj civilizaciji koja je eksploatisala “besplatnu” neograničenu energiju iz etera koristeći kugle na krovovima zgrada ocjenjujemo kao teoriju zavjere.

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke
Teorija zavjere 13.01.2025

Facebook profili i stranice: Proizvodnja energije je besplatna.

  • Teorija zavjere
  • Pseudonauka