Klix je 19.5.2020. objavio članak sa naslovom “Migranti izazvali velike požare u dva napuštena objekta u Velikoj Kladuši”.
U članku se, osim Ministarstva unutrašnjih poslova Unsko-sanskog kantona, kao izvor informacija navodi i “Facebook stranica Graničnog prijelaza Maljevac”:
Društvenim mrežama kruže i fotografije jučerašnjih požara koje su završile na Facebooku putem stranice Graničnog prijelaza Maljevac. Objekti u kojima su migrati izazvali požare navodno su Lovački dom Glinica i Agrokomerc.
"Imamo potrebu ukazati na problem u Velikoj Kladuši koji u posljednjih nekoliko sedmica ima trostruko više izbjeglica. Vjerovatno se na ovome neće zaustaviti, vjerovatno će jednog dana početi paliti porodične kuće u kojima žive naši sugrađani. Ovom prilikom pozivamo institucije BiH da hitno rješavaju pitanje migranata na prostoru Unsko-sanskog kantona i da tu bagru love i deportuju izvan BiH", napisali su na GP Maljevac.
Tvrdnja da su fotografije “završile na Facebooku putem stranice Graničnog prijelaza Maljevac” navodi čitatelje/ke na zaključak da je u pitanju zvanična Facebook stranica ovog graničog prijelaza. Članak sa Klixa je potom objavilo nekoliko drugih portala.
Na Facebook stranici Granični prijelaz Maljevac 19. maja je objavljen, a potom i uklonjen status u kome se pozivaju Oružane snage BiH na “smirivanje nereda u Velikoj Kladuši”. U suprotnom, navedeno je u istoj objavi, ova stranica pokreće i poziva “1.000 dobrovoljaca iz Velike Kladuše na suzbijanje i protjerivanje migranata sa prostora Velike Kladuse”.
Raskrinkavanje je već pisalo o objavama sa ove Facebook stranice. Naime, u analizi objavljenoj 17.4.2020. Granični prijelaz Maljevac smo identifikovali kao jednu od stranica koja je među prvima plasirala lažnu vijesti da se “od 3. maja otvaraju granice za sve putnike na području Europe”.
Nije tačno da se “od 3. maja otvaraju državne granice za sve putnike na području Europe”
Šta su činjenice?
Granični prelaz Maljevac nalazi se u blizini Velike Kladuše, na granici BiH sa Hrvatskom.
Facebook stranica Granični prijelaz Maljevac nema objavljene podatke o tome ko ju osnovao i ko je vodi. U sekciji Info, u kojoj bi se trebali naći takvi podaci, napisano je tek šturo objašnjenje da “U što skorije vrijeme želimo rješavanje problema na Graničnom prijelazu Maljevac.”
Ova Facebook stranica nije zvanična stranica granične policije niti graničnog prelaza Maljevac, niti ima blue checkmark, odnosno oznaku da je stranica verifikovana. To je za Raskrinkavanje potvrdila i portparolka Granične policije BiH, Franka Vican, u pismenom odgovoru na upit koji smo poslali.
jedina službena stranica Granične policije BiH je na web stranici Granična policija BiH (http://www.granpol.gov.ba/?lang=hrhttp://www.granpol.gov.ba/?lang=hr) i na instagram stranici Granična policija BiH (https://www.instagram.com/granicnapolicijabih/), gdje se nalaze sve pravovaljane i pravovremene informacije za javnost.
Iz objava ove Facebook stranice, vidljivo je da je administrator Dinko Rizvić. On je 20. maja ove godine objavio svoju fotografiju uz potpis “Vaš admin”.
Na Facebook profilu Dinko Rizvić se ne navodi da je on na bilo koji način povezan sa Graničnom policijom.
Ni Klix ni ostali portali koji su objavili članak nisu pojasnili da nije riječ o zvaničnoj Facebook stranici Granične policije BiH odnosno graničnog prelaza Maljevac. Umjesto toga, navedeno je da je riječ o informacijama sa “stranice Graničnog prijelaza Maljevac” što čitatelje/ke navodi na zaključak da je u pitanju zvanična stranica.
Raskrinkavanje je poslalo upite i svim portalima koij su objavili članak koji je predmet ove analize, međutim do objavljivanja analize nismo dobili odgovor.
Zbog navedenog, način na koji je predstavljena informacija o Facebook stranici Granični prijelaz Maljevac, ocjenjujemo kao manipulisanje činjenicama, budući da čitatelje/ke navodi na zaključak da je pomenuta stranica validan, odnosno zvanični izvor informacija.
(Raskrinkavanje.ba)