Raskrinkavanje.ba

I dalje dostupna AI generisana lažna vijest da je Olena Zelenska kupila Bugatti

Fotografija navodnog računa kupovine najnovijeg modela automobila Bugatti Tourbillon je montaža, a snimak u kom zaposlenik Bugatti salona tvrdi da je Olena Zelenska postala njegova vlasnica generisala je vještačka inteligencija.

Foto: Wikimedia Commons

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski i njegova supruga Olena Zelenska česta su meta dezinformacija čiji je cilj diskreditovanje ukrajinskih vlasti. Najnoviji primjer koji je stigao do našeg govornog područja jeste fotografija objavljena 1. jula 2024. na Telegram kanalu Istok info za koju se tvrdi da prikazuje račun za skupocjeni automobil Bugatti koji je Olena Zelenska navodno kupila. 

Supruga Zelenskog Olena navodno je potrošila 4,5 miliona evra zapadnog novca i novca poreskih obveznika na potpuno novi Bugati Turbilon (1 od 250) u Francuskoj.

Capture1

 

Foto: Telegram

Uz fotografiju je objavljen i videosnimak u kom muškarac na francuskom jeziku govori o detaljima kupovine, a preko kog je ispisan prevod na engleski jezik. U opisu se tvrdi da je čovjek sa snimka Jacques Bertin, “zaposlenik Bugatti salona”.

Nešto kasnije istog dana, iste tvrdnje objavljene su na još jednom Telegram kanalu, koji je kao izvor naveo članak na francuskom jeziku. Ubrzo je i portal Sputnik Srbija iste tvrdnje i fotografiju objavio u formi medijskog izvještaja, koji se također poziva na francuski portal Verite Cachee France. Portali In4s, Republika i Informer su 2. jula, a Vaseljenska 3. jula, prenijeli identične tvrdnje na svojim portalima, dok je Informer isti tekst 3. jula objavio i u štampanom izdanju, kako je već ustanovio portal Raskrikavanje iz Srbije.

Capture2

 

Ista se priča u narednim danima dijelila i na društvenim mrežama Facebook, Threads i X (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12,13, 14). 

Da li je Olena Zelenska zaista kupila skupocjeni automobil?

Dezinformacije o navodnom bogatstvu porodice Zelenski dio su propagandnih napora s ciljem da diskredituju ukrajinsko rukovodstvo i predstave ukrajinsku vlast kao korumpiranu. Raskrinkavanje je o tome pisalo u više navrata tokom 2022, 2023 i 2024. godine

Već je 3. jula o tome da su i ovaj put u pitanju dezinformacije pisao fact-checking portal Raskrinkavanje iz Crne Gore, kao i Raskrikavanje iz Srbije. Do istog su zaključka u svojim analizama došli i drugi, poput regionalnih portala Faktograf, Istinomer i AFP, ali i američki PolitiFact i CNN, britanski Full Fact i Reuters, i mnogi drugi.

Kompanija Bugatti je, naime, u junu 2024. godine predstavila svoj novi model, Bugatti Tourbillon. Već je 1. jula na stranici Verite Cachee na francuskom jeziku prvi put objavljena tvrdnja da je Olena Zelenska kupila ovaj automobil. Pored računa, odnosno fakture navodne kupovine, ovaj portal objavio je i videosnimak spomenut ranije.

Međutim, već je 3. jula Nicole Auger, portparolka kompanije Bugatti Automobiles S.A.S, za portal Politifact potvrdila da Olena Zelenska nije kupila najnoviji model njihovog automobila. Bugattijev salon u Parizu također je dan ranije na Instagram i LinkedIn profilima objavio saopštenje u kom navodi da je fotografija fakture očigledna montaža puna grešaka.

Grupacija The Car Lovers snažno poriče postojanje ove transakcije i, shodno tome, postojanje ove fakture.

Obavezni zakonski detalji ne pojavljuju se na fakturi, cijena vozila također je pogrešna, cijena opcija i njihovi opisi su netačni i nedosljedni, grafike su zastarjele, a Car Lovers nikada ne bi dozvolio da se takav dokument izda.

Detaljnim pregledom fotografije još se primjećuje da poreski identifikacioni broj (PIB) kompanije nedostaje, da je adresa autokuće pogrešno napisana, kao i da se na fakturi ne navodi čak ni valuta za upisanu cijenu. Dodatno, portal Politifact navodi i da je portal Verité Cachée, na kom je ova priča prvi put objavljena, prema Whois i DNS podacima, pokrenut tek 22. juna 2024. godine.

AI video i montirana fotografija dijele se i nakon analiza portala za provjeru činjenica

Video u kom navodni zaposlenik Bugatti kompanije govori o kupovini automobila već je na prvi pogled sumnjiv i podsjeća na snimke generisane alatima umjetne inteligencije. Kako Raskrikavanje navodi, “na to ukazuju recimo zamućenost lica, usporeni i robotizovani pokreti, naročito oko usta, a primećuje se i da muškarac na snimku retko trepće”.

James O’Brien, profesor kompjuterskih nauka na Univerzitetu California, za Reuters je istaknuo i to da zubi osobe sa snimka u različitim kadrovima izgledaju različito, što također ukazuje na to da snimak nije autentičan. Clément Briens, istraživač cyber sigurnosti iz kompanije Recorded Future, kao i Clarity, kompanija za digitalnu sigurnost i umjetnu inteligenciju, za CNN su 2. jula također rekli da je videosnimak generisala umjetna inteligencija. 

Dodatno, ukrajinski Centar za borbu protiv dezinformacija na X-u je istaknuo kako je navodni Instagram profil zaposlenika Bugattija na kom je video prvi put objavljen kreiran 6. juna 2024, a na profilu su, prije nego što je obrisan, postojale svega četiri objave. 

U zaključku, iako su već 2. jula na engleskom, a 3. i na domaćim jezicima, postojale informacije o tome da je u pitanju lažna vijest, pojedini domaći mediji odlučili su objaviti priču o porodici Zelenski i navodnoj kupovini automobila. 

Od svih spomenutih portala koji su objavili ove netačne navode jedino je portal Informer naknadno uredio svoj članak. Iako u naslovu članka i dalje postoji lažni navod, u tekstu, naime, sada stoji i to da se “na društvenim mrežama pojavila tvrdnja da je reč o veštačkoji inteligenciji i da su i snimak ‘zaposlenog’ i navodni ugovor Zelenske za kupovinu ‘Bugatija’ zapravo ‘fejk priča’ i deo ruskog propagandnog rata”. Iako je sasvim jasno da nisu u pitanju nove “tvrdnje s društvenih mreža”, već zaključak analiza kredibilnih medija i fact-checking organizacija, kao i samih aktera priče, Informer je demanti ove vijesti bez uređivanja ranijih tvrdnji samo dodao u posljednjoj rečenici svog članka. Pretraga pokazuje da je na portalu 3. jula objavljen i novi članak s demantijem u fokusu, međutim, u prvobitnom su članku još uvijek dostupne i lako pretražive netačne informacije.   

Isti netačni navodi još uvijek su dostupni i na ostala tri portala, koji ih ni skoro mjesec nakon analiza fact-checking portala u kojima su ocijenjeni nisu ispravili. Portal Intermagazin također je prenio Sputnikov članak, i to 9. jula, kada su činjenice već uveliko bile poznate. Pored toga, nakon analiza portala za provjeru činjenica, iste su se tvrdnje nastavile dodatno širiti društvenim mrežama (1, 2), a članak portala Intermagazin zadnji je put na Facebooku podijeljen 16. jula.

Shodno ovim činjenicama, tvrdnju da je Olena Zelenska kupila automobil Bugatti Tourbillon, objavljenu 1. jula na Telegram kanalu Istok info i portalu Sputnik, ocjenjujemo kao lažnu vijest. Sve druge objave istih tvrdnji ocjenjujemo kao prenošenje lažnih vijesti.

Tvrdnje da snimak generisan umjetnom inteligencijom prikazuje uposlenika Bugatti salona Jacquesa Bertina također ocjenjujemo kao lažnu vijest i prenošenje lažnih vijesti.

Članak portal Informer, koji u naslovu i tekstu prenosi tvrdnje francuskog sumnjivog portal, dok na kraju teksta navodi da su se “na društvenim mrežama pojavile tvrdnja da je reč o fejk priči”, ocjenjujemo kao manipulisanje činjenicama. Činjenice kredibilnih medija i dement samih aktera priče je u ovom članku stavljen u drugi plan i izjednačen sa “tvrdnjama sa društvenih mreža”, dok su u njegovom fokusu i naslovu i dalje netačne tvrdnje koje zaista potiču sa društvenih mreža.

Napomena

09.08.2024. Portal Informer je ispravio netačne tvrdnje u članku, a članku je dodana i ocjena ispravljeno.

(Emir Zulejhić i Suljo Ćorsuljić, Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke
Prenošenje lažnih vijesti 02.07.2024

Facebook profili i stranice: 🤣 Prvi od 250 Bugatti Tourbillon” ide Oleni Zelenskoj,

  • Prenošenje lažnih vijesti
Prenošenje lažnih vijesti 01.07.2024

Facebook profili i stranice: Supruga Zelenskog kupila Buggatti za 4,4 miliona evra...

  • Prenošenje lažnih vijesti
Prenošenje lažnih vijesti 02.07.2024

Threads profili: Rat je nekom majka nekome maćiha. Žao mi je samo običnog naroda.

  • Prenošenje lažnih vijesti
Manipulisanje činjenicama 02.07.2024

Informer: Šok tvrdnja francuskih medija: Olena Zelenska kupila najskuplji

  • Manipulisanje činjenicama
  • Ispravljeno