Foto: Raskrinkavanje.ba
Na Facebook stranici Trend Spotlight Stories 10. februara 2025. objavljen je oglas sa slikom na kojoj je MMA borac Ermin Junuzović, poznat kao Erko Jun. Slika izgleda kao screenshot članka na portalu Dnevni avaz s naslovom “Novi zakon za građane Bosne”.
Foto: Screenshot/Facebook
U oglasu je podijeljen link koji vodi na stranicu koja izgleda kao portal Dnevni avaz i na kojoj je objavljen tekst u formi intervjua, a koji je Erko Jun navodno dao za podcast “Inkubator”.
Foto: Screenshot
Podcast je navodno prekinut jer je Erko Jun u razgovoru s voditeljem otkrio kako je zaradio novac na internetu. “Tajna” njegovog uspjeha je navodno platforma za trgovinu kriptovalutama PrimeAurora. Minimalni depozit na ovoj platformi je 450 KM, nakon čega algoritam navodno sam “radi” i zarađuje novac ulagaču. Link koji vodi na platformu podijeljen je nekoliko puta u tekstu.
Foto: Screenshot
Na platformi je formular za registraciju u koji se unose lični i kontakt-podaci. Ispod formulara su preporuke za platformu koje su navodno dali glumac Emir Hadžihafizbegović i pjevač Dino Merlin.
Foto: Screenshot
Još jedan izmišljeni intervju
Erko Jun je MMA borac i fitnes-model porijeklom iz BiH. Živi u Belgiji. Popularan je na Instagramu, gdje ima skoro milion i 300.000 pratitelja/ki.
Foto: Screenshot/Instagram
Tekst u formi intervjua s Erkom Junom nije autentičan; zapravo je isti kao niz drugih izmišljenih intervjua s poznatima, koji se dijele u oglasima na Facebooku i u kojima se promovišu sumnjive kriptoplatforme. Jedino što je različito u ovim “intervjuima” jesu imena javnih ličnosti i medija čiji su identiteti zloupotrebljeni, i ponekad ime kriptoplatforme. O drugim ovakvim prevarama čitajte na linkovima ovdje, ovdje i ovdje.
Stranica na kojoj je objavljen “intervju” nije stranica portala Dnevni avaz, samo je napravljena da izgleda tako. Ne nalazi se na domeni ovog portala i nema nikakvih funkcionalnosti osim linkova koji vode na PrimeAuroru.
Erko Jun jeste bio gost u podcastu “Inkubator”. Slike u analiziranom tekstu preuzete su iz emisije podcast “Inkubator”, koja je emitovana 30. septembra 2024. na platformi YouTube. Govorio je o svojoj karijeri, ali ne i o platformi PrimeAurora ili o tome kako se navodno obogatio trgujući kriptovalutama.
Foto: Screenshot/YouTube
Kao što smo naveli u jednoj od prethodnih analiza, stranica na kojoj je PrimeAurora nema podataka o vlasništvu platforme niti informacija o tome kako ona funkcioniše. Također, preporuke koje su na ovoj stranici pripisane Emiru Hadžihafizbegoviću i Dini Merlinu su izmišljene.
Dakle, radi se o sumnjivoj stranici koja se reklamira kao platforma na kojoj je moguće uložiti malo i zaraditi mnogo novca ne radeći ništa, te se promoviše uz pomoć izmišljenih intervjua i preporuka poznatih i javnih ličnosti.
Facebook stranica Trend Spotlight Stories, na kojoj je objavljen oglas s linkom koji vodi na izmišljeni intervju, kreirana je u junu 2023. i mijenjala je ime nekoliko puta. U vrijeme pisanja ove analize imala je tri administratora – dva u Ukrajini i jednog u Kanadi. Nema novih objava od novembra 2023, a stare objave uglavnom su s bloga koji više ne postoji. Stranica u “Biblioteci oglasa” ima još jedan oglas koji vodi na izmišljeni intervju s Erkom Junom. I u ovom je oglasu podijeljena slika koja izgleda kao screenshot članka na Dnevnom avazu.
Foto: Screenshot/Facebook
Shodno navedenom, Facebook oglasi koji vode na izmišljeni intervju s Erkom Junom i stranica na kojoj je objavljen dobijaju ocjenu lažna vijest.
(Raskrinkavanje.ba)