Facebookom se kroz sponzorisane oglase dijeli link na internet stranicu koja vizuelnim identitetom imitira izgled portala Dnevni avaz. Na stranici je objavljen tekst o tome kako je Centralna banka Bosne i Hercegovine tužila člana Predsjedništva BiH Željka Komšića jer je “otkrio istinu” o svojoj zaradi.
U tekstu se tvrdi da je Komšić u emisiji Klix studio “slučajno otkrio svoju tajnu”, zbog čega je “Banka Bosne i Hercegovine” tražila da se program zaustavi. Ipak, novinari/ke su navodno došli u posjed snimka i o njemu objavili članak. Tekst se nastavlja transkriptom navodnog intervjua Komšića i novinarke Emele Burdžović. Prema transkriptu, Komšić je navodno govorio o lakoj zaradi korištenjem Paragonix Earn platforme.
Emela Burdžović: "Znači kažeš da bilo ko može zaraditi novac kao ti? Ne vjerujem..."
Mogli ste vidjeti koliko je Željko Komšić bio ljut zbog ove rečenice. Počeo je da se svađa sa domaćinom i slučajno je otkrio rupu u sistemu koja ga je učinila bogatim.
Željko Komšić: "Ne shvataš me? Daj mi 450 konvertibilnih maraka, i uz pomoć Paragonix Earn platforme zaradit ću milion za 12 do 15 sedmica!"
Emela Burdžović: "Čuo sam da postoji softver koji koristi umjetnu inteligenciju za trgovanje kriptovalutama. Sada svi naši gledaoci znaju kako se zove."
Željko Komšić: "Spreman sam sada platiti 40.000 konvertibilnih maraka ako izrežete taj dio reprize. Nisam to mislio."
U nastavku se navodi i da je novinarka Burdžović “otvorio svoj lični nalog” na ovoj platformi i “bio zadivljen”, kao i da je urednik portala koji je objavio tekst, Petar Mujkić, sam isprobao platformu i od nje takođe zaradio. Na više mjesta u tekstu dostupan je link koji vodi na platformu Paragonix Earn, na kom se korisnici/e pozivaju da ostave svoje podatke za registraciju.
Šta su činjenice?
Željko Komšić je na svojoj zvaničnoj Facebook stranici 3. septembra 2024. demantovao autentičnost ovog teksta. U svojoj objavi je naveo:
Upravo sam zbog širenja lažnih vijesti, koje se očito velikim iznosom prljavog novca sponzorišu i reklamiraju na društvenim mrežama, prijavio ovu stranicu!
Riječ je o prizemnim pokušajima diskreditacije putem izmišljanja i distribuiranja potpuno lažnih sadržaja.Pozivam nadležne institucije da s tim u vezi obave svoj dio posla.
Evidentno je da se ne radi o stvarnoj stranici dnevnog lista Avaz.
Objavio je i dva screenshota: jedan lažne stranice portala Dnevni avaz, a drugi reklame Facebook stranice Horrify u kojoj je tekst sponzorisan.
Pregledom same stranice na kojoj je tekst objavljen jasno je da nije riječ o autentičnom članku portala Dnevni avaz. Tekst nije objavljen na domeni ovog portala, a sama stranica nije funkcionalna. Klik na bilo koju opciju na njoj korisnike/ce vodi na drugu stranicu, na kojoj je ponuđena registracija za platformu Paragonix Earn. Pravopisne i gramatičke greške, neslaganje u rodu i padežima - sve ukazuje na to da je tekst automatski prevod, a ne autentično kreiran novinarski sadržaj.
Tekst ovog navodnog članka gotovo je identičan tekstovima lažnih intervjua u kojima su za promociju platforme naziva Nearest Edge zloupotrijebljeni identiteti drugih poznatih ličnosti u BiH (1, 2). U istom maniru, u ovim tekstovima je imitiran izgled bh. portala, a poznate ličnosti slučajno su “otkrile istinu” o svojoj zaradi. I u ranije analiziranim tekstovima, “urednik Petar Mujkić” je testirao platformu i sam napravio zaradu. Dakle, iz svega navedenog, jasno je da informacije o navodnom gostovanju Komšića i “otkrivanju istine” nisu tačne, kao i da tekst o tom izmišljenom incidentu nije objavljen na portalu Dnevni avaz.
Vizuelni identitet platforme Paragonix Earn, kao i sadržaj same stranice i poziva na registraciju veoma su slični platformi Nearest Edge, o kojoj je Raskrinkavanje detaljno pisalo u analizi ovdje. Kako je u ovoj analizi istaknuto, “sve činjenice ukazuju na to da nije u pitanju legitimna platforma za trgovinu kriptovalutama, a slični slučajevi zabilježeni su i u afričkim i južnoameričkim državama.”
Na Facebook stranici Horrify, putem koje su korisnici/e Facebooka dolazili do pomenutog teksta, nema objave u kojoj je podijeljen link na tekst. Prema podacima dostupnim u biblioteci oglasa ove stranice, na njoj su 4. septembra pokrenuta dva oglasa koja su sadržala isti link.
Prema dostupnim podacima, stranica je kreirana u novembru 2022. godine, a njom se upravlja iz Bjelorusije.
Shodno navedenom, tekst na stranici koja imitira izgled portala Dnevni avaz, u kom Komšić navodno promoviše platformu za trgovinu kriptovalutama Paragonix Earn, ocjenjujemo kao lažnu vijest.
(Raskrinkavanje.ba)